Szukaj

Techniki masażu wykorzystywane w leczeniu bólów kręgosłupa

Podziel się
Komentarze0

Od dawna wiadomo, że masaż ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Ludzie od tysięcy lat stosują leczenie za pomocą masowania. Masaże nie tylko łagodzą objawy, ale także wpływają pozytywnie na przyczyny choroby. Z reguły są tylko uzupełnieniem innych metod leczniczych, a czasem jedynym sposobem leczenia.

Techniki masażu wykorzystywane w leczeniu bólów kręgosłupa


Ważne jest, by masaż wykonywał wykształcony terapeuta. Źle wykonany masaż nie tylko nie pomoże, ale także nasili dolegliwości. Być może masażysta zgodzi się na samodzielne masowanie, lecz zanim się to rozpocznie, należy dobrze nauczyć się technik masażu pod jego czujnym okiem.

Klasyczne techniki masażu

W naszym kręgu kulturowym najczęściej stosowanym jest masaż klasyczny. Ze względu na wpływy szwedzkie nazywa się go masażem szwedzkim. Jest on jednym z fizjoterapeutycznych metod leczniczych, wykonywany jest zgodnie z zaleceniami lekarza.

Można jednak wykonywać masaż niezależnie od zaleceń lekarskich, np. w celach profilaktycznych bądź do zapobieżenia nowotworom. Charakterystyczna jest kombinacja rożnych technik, stosowanych w ściśle określonej kolejności – głaskanie, ugniatanie, rozcierani, klepanie i wibracje.

Masaż klasyczny jest zalecany także przed terapia ruchową w celu rozluźnienia mięśni i poprawienia ich ukrwienia. Po masażu  dużo łatwiej wykonuje się ćwiczenia gimnastyczne, zmniejsza się tez ryzyko bólu i urazów.

Specjalne postacie masażu

Alternatywą lub uzupełnieniem masażu klasycznego mogą być niektóre nowsze techniki. Zalicza się do nich masaż tkanki łącznej. Opiera się on na odkrycia, że choroby wewnętrzne często prowadzą do napięć na plecach w głębszych warstwach tkanki łącznej. Są one łatwe do wyczucia pod opuszkami palców jak obrzęki lub wklęśnięcia skóry. Także wpływ chorób narządowych na tkankę łączną wynika z powiązania narządów ze strefami reflektorycznymi poprzez układ nerwowy.


Inną techniką może być masaż okostnej, w którym masuje się nie mięśnie, a okostną. Pozwala to oddziaływać pozytywnie na kości, a pośrednio także na narządy wewnętrzne. Można także stosować masaż podwodny, który wykonuje się w ciepłej wodzie. Rozluźnia on napięcia, prąd wody pomaga odciążyć kręgi, dyski oraz stawy. Masaż odbywa się przy pomocy silnego strumienia wody, który kieruje się pod powierzchnią wody na odpowiednia obszary ciała. W domu, czymś na kształt na masażu podwodnego może być kąpiel w wannie z hydromasażem (wcześniej jednak należy skonsultować się z terapeutą, gdyż nie dla wszystkich jest to dobra metoda).


W szerszym znaczenia słowa „masaż” można zaliczyć do niego także drenaż limfatyczny. Za pomocą specjalnych chwytów, pobudzany jest przepływ limfy, co umożliwia lepsze odtransportowanie z organizmu substancji chorobotwórczych i zanieczyszczeń, a także pobudzenie mechanizmów odpornościowych. W przypadku drenażu można więc powiedzieć o masażu naczyń limfatycznych.

Masaż stref reflektorycznych

Leczenie masażem stref reflektorycznych opiera się na stwierdzeniu, że między narządami wewnętrznymi, mięśniami i obszarami skóry istnieją połączenia nerwowe. Połączenia te pozwalają na zewnętrzne leczenie chorób wewnętrznych. Służą temu przede wszystkim: masaże, pobudzające nacieranie skóry, zimne lub ciepłe bodźce w postaci polewania, okładów, zawijania itp.

Bóle, które wywodzą się w kręgosłupa, najczęściej promieniują do najbliższych okolic uszkodzonych odcinków, tj. do karku, barków, ramion, klatki piersiowej, pośladków i nóg. W takich przypadkach terapię wykonuje się w pobliżu uszkodzonych kręgów bądź dysków, głównie na plecach, gdzie promieniujące bóle są najdotkliwsze. Czasem ból pojawia się dopiero w chwili nacisku, wtedy występujące nieprzyjemne uczucia wskazują, że to właśnie ten obszar należy poddać masażowi.

Terapia stref reflektorycznych, podobnie jak masaż, powinna być wykonywana przez specjalistę. Z nim także można spróbować ustalić proces samoleczenia. Szczególna ostrożność winna być zachowana w przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że ból pleców jest spowodowany chorobami narządów wewnętrznych.

Autor:

Angelika Szkuta

Komentarze do: Techniki masażu wykorzystywane w leczeniu bólów kręgosłupa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz