Szukaj

Dni niepłodne

Podziel się
Komentarze1314

Dni niepłodne występują u pań przez większość czasu - okres, kiedy możliwe jest zajście w ciążę, to według statystyk jedynie 4% kobiecego życia. Stąd więcej mówi się o sygnałach świadczących o płodności, niż o tym, w jaki sposób rozpoznać dni niepłodne. Jednak obserwacja własnego organizmu połączona z kontrolowaniem cyklu miesiączkowego pozwala z powodzeniem wyznaczyć okres niepłodności.

Dni niepłodne

Dwa podstawowe czynniki, jakie należy mieć na uwadze przy określaniu dni niepłodnych, to temperatura ciała oraz obecność i wygląd śluzu. Szczególnie ważny jest ten drugi - mętny i kłaczkowaty świadczy o minimalnym ryzyku zajścia w ciążę. Warto zwracać uwagę także na inne sygnały wysyłane przez organizm, dotyczące samopoczucia czy libido.

Dni niepłodne w cyklu miesiączkowym

Kobieta jest niepłodna przez większość cyklu miesiączkowego. Aby doszło do zapłodnienia, plemnik musi dotrzeć do komórki jajowej, która w kobiecym organizmie żyje jedynie przez 24 godziny. Okres płodny to zatem krótki czas, obejmujący kilka dni przed owulacją i - dla bezpieczeństwa w wypadku przesunięcia jajeczkowania - kilka dni po niej.

Okres niepłodności względnej

Nazwa tej fazy niepłodności jest nieprzypadkowa. Względność wynika z faktu, iż długość tego etapu nie jest stała. U kobiet z krótkimi cyklami miesięcznymi komórka jajowa zaczyna dojrzewać tak szybko, że okres płodny może zacząć się już pod koniec miesiączki. Ma to duże znaczenie dla pań, które nie chcą zajść w ciążę - należy mieć świadomość, iż stosunek podczas menstruacji w niektórych sytuacjach doprowadza do zapłodnienia. W przypadku kobiet o regularnych 28-dniowych cyklach krwawienie to czas niepłodny.

Czas niepłodności

Faza niepłodności rozpoczyna się wraz z obumarciem komórki jajowej i trwa do miesiączki. To stały okres, zawsze wynoszący 14 dni. Świadomość tego faktu pozwala obliczyć czas kolejnej owulacji. Należy określić dzień rozpoczęcia przewidywanej menstruacji i do tej daty odjąć 14 dni. Jajeczkowania nigdy nie wyznaczamy, bazując na dacie poprzedniej miesiączki - to błąd często popełniany przez kobiety.

Które dni są niepłodne?

Dni niepłodne przed okresem

Okres niepłodny przed miesiączką rozpoczyna się w momencie, w którym obumrze komórka jajowa. Teoretycznie jest to, uwzględniając, że jajeczko przetrwa w damskim organizmie jedynie dobę, 24 godziny od przewidywanego czasu owulacji. W praktyce jednak zakłada się, że 3-4 dni po jajeczkowaniu to dni płodne. Jest to pewien margines bezpieczeństwa - nawet u kobiet, które mają cykl miesiączkowy jak w zegarku, uwolnienie komórki jajowej z przyczyn losowych może się opóźnić. Wystarczy wzmożona aktywność fizyczna czy nieco większa dawka stresu.

Dni niepłodne po okresie

To, czy po okresie u kobiety występują dni niepłodne oraz ile one trwają, zależy od długości cyklu miesiączkowego. Kiedy odstęp pomiędzy kolejnymi krwawieniami jest bardzo krótki, prawdopodobnie już podczas menstruacji rozpoczyna się okres płodny. U pań ze standardowym (28 dni) lub dłuższym cyklem po miesiączce następuje kilka dni, podczas których stosunek nie prowadzi do zapłodnienia.

Aby wyznaczyć dni niepłodne przed menstruacją, wykorzystajmy wyznaczony czas owulacji. 3-5 dni przed nim możemy mówić o okresie płodnym (tyle plemniki mogą przeżyć w pochwie). Dni niepłodne to te pomiędzy krwawieniem a wyznaczonym według powyższych wytycznych przedziałem czasowym.

Kiedy są dni niepłodne?

Śluz a dni niepłodne

W dni niepłodne kobieta czuje „suchość” u przedsionka pochwy, a śluz jest mętny, gęsty, kłaczkowaty i nieciągliwy. Może mieć białawe lub żółtawe zabarwienie. Daje się odróżnić od śluzu płodnego. Ten cechuje się przejrzystością i konsystencją białka jaj kurzego. Ujęcie jego niewielkiej ilości w dwa palce pozwoliłoby zaobserwować, że jest ciągnący (pomiędzy odsuniętymi od siebie palcami dałoby się zauważyć cienkie nitki śluzu). Kobiecie w dni płodne towarzyszy uczucie nawilżenia. Śluz płodny ma jeszcze jedną ważną właściwość - pozwala przetrwać plemnikom przez pewien czas w organizmie kobiety (umożliwia zatem sytuację, w której dojdzie do zapłodnienia po stosunku odbytym kilka dni przed owulacją).

Kobieta podczas obserwacji własnego ciała powinna być uważna. Może ona bowiem mieć wrażenie „suchości”, śluz jednak będzie obecny - wtedy zapewne da się zaobserwować podczas oddawania moczu.

Zmiany temperatury

Drugim czynnikiem, który pozwala kontrolować dni płodne i niepłodne, jest temperatura. Podnosi się ona nieznacznie (o około 0,2 stopnia Celsjusza) w wyniku jajeczkowania. Podwyższenie ciepłoty ciała w tym czasie to efekt zmian hormonalnych (wzmożonej produkcji progesteronu).

Temperaturę należy mierzyć rano, na czczo i przed wstaniem z łóżka. Kobietom pracującym w nocy zaleca się wykonywać tę czynność po minimum 3 godzinach odpoczynku w pozycji leżącej oraz o stałej godzinie.

Podwyższona ciepłota ciała utrzymuje się aż do rozpoczęcia krwawienia - w momencie, w którym kończy się jajeczkowanie, a zaczyna okres niepłodny, nie na następuje zmiana temperatury. Z pomocą jedynie termometru nie wyznaczymy zatem fazy niepłodności.

Inne sygnały świadczące o dniach niepłodnych

Pozostałe sygnały wysyłane przez organizm w związku z okresem niepłodnym to kwestia indywidualna. Niektóre kobiety mogą czuć się gorzej, zaobserwować pogorszenie się stanu cery, mieć większy apetyt. Część pań z pewnością będzie miała mniejszą ochotę na aktywność fizyczną, spadnie także ich libido.

Dni niepłodne a ciąża

Prowadzenie kalendarza dni płodnych i niepłodnych to element naturalnych metod antykoncepcji oraz powszechna praktyka wśród kobiet starających się o dziecko. Seks w starannie okresie niepłodnym nie doprowadzi do zapłodnienia, zaś stosunek w dni płodne (szczególnie w okolicach owulacji) znacznie zwiększy szansę na potomstwo.

Aby kontrola dni płodnych i niepłodnych była skuteczną metodą planowania rodziny, konieczne jest połączenie wiedzy o własnym cyklu (znajomość jego długości oraz obliczenie terminu owulacji) wraz z obserwacją sygnałów wysyłanych przez kobiece ciało.

Komentarze do: Dni niepłodne (1314)

Gość
~Gość 07-02-2007 18:19

Czy kobieta mogła zajść w ciąże ?

3

Nie moge powiedzieć ze to był stosunek, pieściliśmy się z moją kobietą 2 dni przed jej miesiączką (u mojej kobiety cykl trwa 28 dni) po wytrysku dotykałem palcem członka i po pewnym czasie wprowadziłem go do pochwy. Czy ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (3)
Pokaż cały wątek (3)
seda1989
seda1989 14-06-2008 10:53

Kiedy jest płodna

8

Mam pytanie. Moja dziewczyna miała okres skończył sie jej w czwartek gdzies wieczorem i czy w piatek wieczorem jest płodna czy tez nie? A drugie pytanie jak to jest z tymi dniami kiedy sa plodne a kiedy nie?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (8)
Pokaż cały wątek (8)
Herbinek
~Herbinek 21-05-2006 14:04

Urządzenie do pomiaru dni niepłodnych

7

Hej, czy istnieje jakieś "urządzenie" które dokonuje pomiarów czy kobieta ma dni płodne czy niepłodne?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (7)
Pokaż cały wątek (7)
muflon934
muflon934 07-10-2012 22:59

Hej

1

Mam pytanie ponad tydzien temu uprawiałem sex z moja dziewczyną było to 2 dni przed okresem okres juz jej minął ale mowi ze bola ja piersi czy jest możliwe ze zaszła w ciąże?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
halbach
halbach 04-08-2011 12:40

testy

2

a może by tak testy owulacyjne drogie panie? nie byłoby problemu, ja sam się zastanawiam zeby kupic żonie tester... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Zakłopotana19
Zakłopotana19 02-11-2007 18:06

Nie umiem obliczać

13

Nie umiem obliczyc swoich dni płodnych wszedzie jest inna reguła i juz sie sama w tym wszytskim pogubiłam i chce sie upewnic czy licze je dobrze,czy mogła by któras z was mi pomóc??Ostatnio okres miałam :1-7sierpnia,6-1... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (13)
Pokaż cały wątek (13)
magdusia199714
magdusia199714 28-04-2011 14:44

czy mogłam zajść w ciąże?

1

Witam. Mam na imię Magda i mam pewna sprawę.... moja miesiączka zaczyna się 2 dnia każdego miesiąca, ale zanim miałam krwawienia uprawiałam stosunek z prezerwatywą, po 30 min od zakończenia stosunku z moim chłopakiem mi... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
karola2324
karola2324 15-12-2010 20:04

kiedy są dni niepłodne?

1

Witam ;) mam pytanie kiedy mogę mieć dni NIE płodne gdy mam nieregularny okres ostatnie miesiące kiedy miałam to we wrześniu dostałam 03-09. następnie w październiku dostałam 13-18 a w listopadzie 10-15. długość od w... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
marta1525
marta1525 14-09-2010 22:06

Prosze o pomoc.

1

Dostałam okres 10 września.Okres mi się już kończy.Kiedy będę miała dni nie płodne.Jest to dla mnie bardzo ważne. Z góry dziękuję.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
jolly
jolly 24-09-2007 15:08

dwa dni przed miesiączką?

8

21 byłam na imprezie, niewiele pamietam ale jezeli odbyłam stosunek nawet bez zabezpieczenia to czy mogłam zajść w ciąze, nawet jeżeli już 23 dostałam normalnie okres? cykle mam raczej regularne. bardzo prosze o odpowied... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (8)
Pokaż cały wątek (8)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze