Szukaj

Co to jest masaż i jakie ma on właściwości?

Podziel się
Komentarze0

Masaż jest jedną z metod fizjoterapii. Jest to zorganizowana forma dotyku, w której uczestniczą poszczególne części ciała w szczególności dłonie. Od niedawana stosowany jest w lecznictwie oraz jako forma relaksu. Wyróżniamy obecnie wiele technik masażu o odmiennych właściwościach. Może on być kojący, stymulujący oraz oddziaływujący na umysł i ciało.


Masaż był już stosowany w starożytnym Rzymie, Grecji czy Egipcie jako forma kultu i czci szczególnie w obrzędach religijnych. Dzisiaj używając rąk, łokci czy przedramienia przesuwając po skórze i wywierając nacisk na znajdujące się pod nią mięśnie stosowany jest jako forma pewnej terapii.

Jakie masaż ma działanie na nasz organizm?

Ta niekonwencjonalna metoda w rzeczywistości sama w sobie nic nie robi. Jest ona tylko pewną stymulacją naszego organizmu, który po wykonanym masażu sam działa. Jest to bardzo odważna teza jednak prawdziwa. Masaż jako środek terapeutyczny ma za zadanie pobudzać nasze mięsnie, poprawiać ich ujędrnienie i wzmocnienie, co umożliwia lepszy przepływ krwi i limfy.

Nasze ciało, które nie ma za dużo ruchu i jest zbytnio przeciążone przez napięcie umysłowe czy fizyczne powoduje złą prace mięśni. W takich wypadkach skutki uboczne ich pracy jak dwutlenek węgla, kwas mlekowy i mocznik odkładają się w mięśniach co uniemożliwia im pracę powodując napięcie mięśniowe. Masaż właśnie przywraca prawidłową pracę mięśniom. Drugim jego zadaniem jest poprawienie krążenia i limfy, co powoduje, że nasza skóra ma ładniejszy wygląd.


To nie wszystko! Kolejna zaletą masażu jest oddziaływanie na nerwy. Powoduje to uczucie błogiego odprężenia po wykonaniu odpowiedniej metody masażu. Takie działanie na autonomiczny układ nerwowy pobudza inne czynniki w organizmie, które działają na resztę ciała redukując uczucie stresu. System nerwowy kontroluje, również układ krążeniowy. Proces relaksacji pozwala na wypracowanie lepszego oddychania jak i również na poprawę pracy metabolicznej.

Masaż pracuje głownie na mięśniach i może również oddziaływać na stawy. Jednak ku rozczarowaniu wielu osób nie jest on lekarstwem na wszystko. Oczywiście stymuluje on organizm i poprawia jego pracę. Często masaż działa dzięki podświadomości i powoduje u nas lepsze samopoczucie. Może on pomóc w zwalczaniu bólów głowy, silnych miesiączek, bólu ramion czy pomagać w procesie rekonwalescencji po wszelkich urazach.

Błędem jest wykorzystywanie go tylko w celach leczniczych i sięganie po niego kiedy coś nam dolega. Stosowanie go  regularnie, albo od czasu do czasu może być bardzo dobrym środkiem zapobiegawczym różnym kontuzją, sprawi, że będziemy wyglądać piękniej, a co za tym idzie czuć się lepiej. Trochę relaksu dla naszego ciała na pewno nie zaszkodzi, dlatego warto korzystać z tej niekonwencjonalnej techniki jakim jest masaż.

Komentarze do: Co to jest masaż i jakie ma on właściwości?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz