Szukaj

Drenaż limfatyczny

Podziel się
Komentarze0

Drenaż limfatyczny to zabieg fizjoterapeutyczny, którego celem jest pobudzenie przepływu limfy (chłonki) w organizmie. Układ limfatyczny (chłonny) zbiera szkodliwe dla organizmu substancje i odprowadza je do węzłów chłonnych, dzięki czemu pełni ważną funkcję neutralizującą i oczyszczającą.

Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu chłonnego dzięki delikatnemu i rytmicznemu masażowi drenującemu, który stymuluje przepływ limfy. Masaż może być wykonywany ręcznie lub przy użyciu specjalnych przyrządów.

Korzystne działanie drenażu limfatycznego

Pobudzenie przepływu limfy wpływa na sprawne funkcjonowanie organizmu w wielu rożnych aspektach. Stosowanie drenażu limfatycznego może mieć charakter profilaktyczny, jak i wspomagający leczenie, regenerujący organizm. Poniżej przedstawiono podstawowe obszary, w których drenaż limfatyczny może przynieść odczuwalne rezultaty.

Masaż limfatyczny może stanowić znakomity zabieg pielęgnujący skórę. Przyczynia się do lepszego ukrwienia, poprawy stanu cery i zmniejszenia zmarszczek w obrębie twarzy, a także redukcji obrzęku wokół oczu. Drenaż limfatyczny może zmniejszyć widoczność starych blizn oraz ograniczyć ryzyko pojawienia się nowych blizn. Zabieg ten  jest powszechnie stosowany przed i po operacjach plastycznych.

Drenaż limfatyczny wspiera również proces detoksykacji organizmu, przez co jest zalecany osobom  prowadzącym nieaktywny tryb życia, pracującym w stresogennym środowisku oraz osobom, których dieta opiera się na wysoko przetworzonych pokarmach.

Drenaż limfatyczny może również pomóc uśmierzyć ból głowy oraz zapalenie zatok. Usprawnienie przepływu krwi oraz limfy w organizmie korzystnie wpływa na stan osób cierpiących na wspomniane dolegliwości poprzez zmniejszenie odczuwalnego bólu i dyskomfortu.

Lepsze krążenie płynu limfatycznego wspomaga proces gojenia ran, dlatego drenaż limfatyczny jest często stosowany po zabiegach chirurgicznych lub w przypadkach urazów tkanek, którym towarzyszy obrzęk i ból. Delikatny, drenujący masaż  przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego i poprawy procesu gojenia.

Drenaż limfatyczny może być również stosowany w okresie ciąży oraz po urodzeniu dziecka. W czasie ciąży bardzo często dochodzi do zakłóceń w przepływie płynów ustrojowych, a drenaż limfatyczny może usprawnić proces ich krążenia, a tym samym przyczynić się do zmniejszenia dolegliwości związanych z karmieniem piersią oraz przynieść ulgę nogom i stopom ciężarnych kobiet.

Masaż wspierający przepływ limfy jest w stanie widocznie zmniejszyć  obrzęk tkanek, który może być wywoływany długim okresem bezruchu związanym z częstymi podróżami oraz zmniejszoną mobilnością w okresie rekonwalescencji. Drenaż limfatyczny jest również korzystny dla poprawy stanu stawów, w których rozwija się stan zapalny.

Drenaż limfatyczny stanowi również znakomity zabieg relaksacyjny, który niweluje negatywny działanie codziennego stresu.

Przeciwwskazania drenażu limfatycznego

Są sytuacje, w których przeprowadzanie drenażu limfatycznego nie jest wskazane. W przypadku braku pewności co do przeciwwskazań, należy poinformować fizjoterapeutę wykonującego zabieg o wszystkich chorobach i problemach zdrowotnych. Wykonanie drenażu limfatycznego nie jest zalecane osobom, u których występują: infekcje naczyń chłonnych, zakrzepy żylne, choroby układu sercowo-naczyniowego, aktywna choroba nowotworowa, gruźlica płuc, a także osobom z otwartymi ranami, chorobami skóry oraz niezdiagnozowanymi guzkami podskórnymi. Osoba, która ma wątpliwości dotyczące możliwości przeprowadzenia drenażu limfatycznego, powinna zasięgnąć opinii lekarza lub specjalisty wykonującego omawiany zabieg.

Podsumowanie

Każda część organizmu jest w pewnym stopniu uzależniona o działania układu chłonnego, ponieważ niezależnie od przeznaczenia komórek, wszystkie one muszą być odżywiane i oczyszczane z toksyn. Sprawnie funkcjonujący układ limfatyczny jest szczególnie ważny dla właściwych reakcji odpornościowych ludzkiego organizmu. Drenaż limfatyczny jest bardzo skutecznym zabiegiem, który pobudza przepływ limfy, a tym samym zwiększa wydajność układu limfatycznego. Należy jednak pamiętać o przeciwwskazaniach dla stosowania tego zabiegu.

Stanisław Skorcz

Komentarze do: Drenaż limfatyczny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz