Szukaj

Jak zajść w ciążę

Podziel się
Komentarze18964

Pytanie, jak zajść w ciążę, zadaje sobie wiele kobiet mających problemy z poczęciem. Metody naturalnego planowania rodziny często stają się dla nich bardzo pomocne. Niekiedy pozwalają uniknąć diagnostyki, która bywa długa, kosztowna i męcząca. Szansę na zajście w ciąże znacząco wzrastają, jeśli kobieta nauczy się uważnie obserwować swój organizm.

Jak zajść w ciążę

Jedną z metod pomagających zajść w ciążę jest dokładne monitorowanie śluzu i temperatury ciała. Nie należy jednak zapominać, że równie istotny jak faza cyklu jest ogólny stan zdrowia kobiety. Nieprawidłowa dieta czy przewlekły stres znacznie zmniejszają szanse na zajście w ciążę. Szczególnie niekorzystna sytuacja ma miejsce, kiedy presja poczęcia potomka praktycznie odbiera kobiecie i mężczyźnie radość z wzajemnej bliskości.

Zobacz również: pierwsze objawy ciąży

Owulacja a zajście w ciążę

W trakcie całego cyklu miesiączkowego komórka jajowa może zostać zapłodniona w ciągu zaledwie doby. Owulacja to czas, kiedy w organizmie kobiety dochodzi do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej. To okres bardzo krótki, jednak duże szanse na zajście w ciążę występują nie tylko w trakcie jajeczkowania. Plemniki mogą przetrwać w śluzie kobiety od około 3 do 5 dni, zatem stosunek poprzedzający owulację niejednokrotnie skutkuje zapłodnieniem.

Jak rozpoznać owulację i dni płodne?

Śluz

Śluz w dni płodne określa się jako przypominający białko kurze. Jest wtedy przejrzysty i ciągliwy (tworzy nitki między palcami). Daje również uczucie „mokrości” i „śliskości” u przedsionka pochwy. Daje się go łatwo odróżnić od śluzu niepłodnego - ten jest kłaczkowaty, mętny, białawy i lepki.

Aby zajść w ciążę, warto uprawiać seks w czasie, kiedy u kobiety występuje płodny śluz. Nie tylko świadczy on o zbliżającej się lub trwającej owulacji, ale również pomaga plemnikom przedostawać się przez drogi rodne.

Temperatura

Temperatura w trakcie jajeczkowania szybko wzrasta - uważnie kontrolująca ciepłotę ciała kobieta zauważy jej skokowy wzrost o około 0,2 stopnia Celsjusza. Podwyższona temperatura utrzymuje się aż do rozpoczęcia krwawienia.

Choć zmiana temperatury nie jest wielka, następuje dość szybko i wyraźnie. Warto zatem dokładnie dokonywać pomiaru tego parametru. Ciepłotę ciała najlepiej mierzyć jeszcze przed wyjściem z łóżka, będąc na czczo i w pozycji leżącej.

Inne objawy

Niektóre kobiety odczuwają dodatkowe symptomy zbliżającego się jajeczkowania, jednak to kwestia indywidualna. Części pań dokucza obrzmienie piersi czy zewnętrznych narządów płciowych (zazwyczaj po jednej stronie - jajeczkującego jajnika). O owulacji może świadczyć pojawienie się w połowie cyklu małej domieszki krwi w śluzie. Niewielki procent kobiet odczuwa też ból owulacyjny - ból o średnim natężeniu po jednej stronie podbrzusza.

Jak zajść w ciążę przy nieregularnym okresie

Obserwacja wyżej wymienionych symptomów jest szczególnie ważna w przypadku kobiet o nieregularnych cyklach miesiączkowych. Sprawdzi się bowiem dużo lepiej niż obliczanie dni płodnych i prowadzenie kalendarzyka. Kobiecy organizm nie jest precyzyjnym mechanizmem, a moment jajeczkowania przesuwa się niejednokrotnie nawet u kobiet o regularnym okresie, np. w wyniku stresu czy podróży.

Jak zwiększyć szansę na zajście w ciążę?

Co jeść, żeby zajść w ciążę?

Skutecznemu zajściu w ciążę sprzyja zdrowy tryb życia, w tym prawidłowo zbilansowana dieta. Należy jeść dużo warzyw i owoców, aby zapobiegać niedoborom witamin - szczególnie witaminy E, która ma wpływ na wydzielanie hormonu gonadotropowego. Warto spożywać produkty bogate w beta-karoten (marchew, papryka, pomidory, kalarepa) czy nienasycone kwasy tłuszczowe (morskie ryby, oleje roślinne). W diecie przyszłej mamy musi się znaleźć kwas foliowy (obecny w warzywach liściastych, brokułach, owocach cytrusowych).

Przyszli ojcowie powinni jeść artykuły obfitujące w witaminę C (poprawia ona ruchliwość plemników) oraz cynk (wspomagający płodność). Ten drugi znajdziemy w pestkach dyni, owocach morza, wołowinie czy roślinach strączkowych.

Aby zwiększyć szansę na zajście w ciąże, zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinni ograniczyć używki (w szczególności alkohol i palenie tytoniu) oraz wystrzegać się wysokoprzetworzonej żywności.

Jaka pozycja, żeby zajść w ciążę?

Niekiedy radzi się parom mającym problemy z płodnością seks w pozycji kolankowo-łokciowej. Mówi się również o tym, że kobieta po stosunku powinna leżeć z nogami wzniesionymi prostopadle do sufitu (przyjąć pozycję podobną do ,,świecy") czy zaciskać mięśnie Kegla. Wszystkie te czynności mogą ułatwić dotarcie plemników do komórki jajowej, nie są jednak kluczowe dla zapłodnienia. Lekarze twierdzą, że pozycja seksualna nie ma znaczenia w przypadku starania się o dziecko. Rady takie jak powyższe traktujmy zatem z przymrużeniem oka i nie pozwólmy, by ograniczały naszą swobodę w trakcie współżycia.

Zajście w ciążę a stres

Stres nie sprzyja dobremu samopoczuciu, utrzymywaniu organizmu w odpowiedniej kondycji, a tym samym nie służy zajściu w ciążę. Rola psychiki jest tak duża, iż napięcie nerwowe u niektórych kobiet stanowi główną przyczynę niepłodności. Udowodniono naukowo, że wydzielający się w sytuacjach stresowych kortyzol zmniejsza szansę na zajście w ciążę. Ponadto u zdenerwowanej, rozdrażnionej kobiety wzrasta poziom produkowanej przez przysadkę mózgową prolaktyny, co może spowodować problemy z regularnością cyklu miesiączkowego.

Stres obniża nie tylko kobiece zdolności reprodukcyjne. Mężczyźni, którym stale towarzyszy napięcie nerwowe, mają problemy z erekcją. Ponadto, kiedy para w trakcie zbliżeń skupia się wyłącznie na celu, jakim jest dziecko, satysfakcja ze współżycia znacząco spada. Tego rodzaju frustracja z pewnością nie będzie sprzyjała zapłodnieniu.

Polecamy: sprawdź czy jesteś w ciąży

Komentarze do: Jak zajść w ciążę (18964)

Natka88
Natka88 03-12-2019 13:30

zapłodnienie

1

Jak się para stara to czasem nie wychodzi pomimo zdrowia obojga partnerów, ale nie ma się co poddawać ja np zaufałam naturze i lekarzowi, dał nam parę wskazówek i polecił żel wspomagający zapłodnienie, który coś tam robi... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
mama81
mama81 28-05-2018 13:33

portal tylko dla staraczek

1

Mi bardzo pomógł portal ovufriend, który został stworzony specjalnie dla kobiet starających się. Mnóstwo informacji, wiedza, doświadczenie i wspaniałe kobiety, które mają ten sam problem. Razem się staramy, wspieramy, dz... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
tofi27
tofi27 14-06-2008 20:16

co zrobić żeby zajść w ciążę

5

hejka mam problem planujemy z mężem dziecko niestety bez skutku,poroniłam dwa razy, pózniej miałam zabieg bo miałam ciążę pozamaciczną po tym zabiegu zrobiliśmy z mężem półroczną przerwę zaszłam w ciążę i poroniłam,rozm... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (5)
Pokaż cały wątek (5)
Ayah28
Ayah28 24-10-2008 16:18

Dla zafasolkowanych :) czyli drugi etap wtajemniczenia :)

4353

Dziewczynki otworzyłam pościk. Meldujcie się kochane ;) Przypominam u mnie zaczął się 5 tydzień. 3 listopada wizyta u ginekologa... A jak Wasz stan wygląda???... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (4353)
Pokaż cały wątek (4353)
magdamich
magdamich 21-12-2010 21:49

ZAFASOLKUJEMY w 2011 ROKU***

241

Laseczki dyziek założycielka poprzedniorocznego wątku zaciązona:-))) zakładam kolejny z taką samą nadzieją :-) Zapraszam wszystkie staraczki stare i nowe do wspierania i pomagania sobie wzajemnie. W 2011 na pewno wielu n... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (241)
Pokaż cały wątek (241)
Szczęściara
Szczęściara 07-03-2012 10:02

IUI - walka o cud...

1

Witam, Postanowiłam założyć nowy wątek poświęcony IUI oraz innym metodom wspomagania rozrodu... 22 lutego miałam swoją pierwszą IUI i mam nadzieję, że ostatnią... Tak bardzo chciałabym aby się udało... Mam dość ci... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
katka32
katka32 14-08-2009 22:03

Jesienne starania

2469

dziewczyny meldowac sie, szybko !!!!! moze ja jako pierwsza otworze nowy poscik, mam nadzieje ze szybko tu do mnie dolaczycie :))... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2469)
Pokaż cały wątek (2469)
Monia_1980
Monia_1980 11-08-2008 14:13

Jestem po 2 poronieniach-pogadajmy...

8

Witam wszystkie kobietki próbujące zajść w ciążę. Jestem tu 1 raz i od razu poczułam,że chciałabym się z wami dzielić moimi bardziej lub mniej udanymi próbami "zafasolkowania" Otóż jestem po 2 poronieniach z... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (8)
Pokaż cały wątek (8)
krewetka16
krewetka16 18-10-2011 16:41

Nie mam pewności

1

Nie jestem pewna czy jestem w ciąży . Nigdy nie uprawiałam sexu . Może to dość nietypowe co teraz napisze ale muszę się upewnić; 2 tyg. temu wraz z moim chłopakiem lezelismy na łóżku(on na mnie) . Był ubrany w bokserki ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
małgoś28
małgoś28 11-02-2009 10:02

testy owulacyjne?

28

Witam mam pytanko. Stosowałyście testy owu? Jaka jest Wasza opinia? Pozytywna czy negatywna, pomogły w zajściu w ciążę?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (28)
Pokaż cały wątek (28)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze