Szukaj

Rozgrzewka przed masażem

Podziel się
Komentarze0

Zanim rozpoczynamy masaż ważne jest, aby odpowiednio się do tego przygotować i rozgrzać własne ciało. Można nawet na własnym ciele wypróbować niektóre techniki, żeby podczas masażu unikać podstawowych błędów. Artykuł ten zawiera kilka przydatnych ćwiczeń, które można wykorzystać w swojej rozgrzewce.


Na początku
warto podkreślić, że masaż nie jest to tylko kwestia zorganizowanego dotyku. W nim bierze udział cały organizm. To od osoby masującej i wkładanej energii w masaż zależy jego powodzenie. Tak więc, należy poćwiczyć wcześniej dotyk by  był on pewny a osoba, której robimy masaż czuła się komfortowo.

Ważnym elementem na samym początku rozgrzewki jest ćwiczenie oddychania. Powinniśmy położyć się na plecach i spróbować zrelaksować. Nie myślmy w tym czasie o niczym innym, tylko o nabieraniu i wypuszczaniu powietrza.

Kolejnym etapem jest rozluźnienie karku i głowy. Dobrze zrobią więc nam ćwiczenia odchylania jej na boki. Odchylanie głowy raz do tyłu, raz do przodu, raz na boki pozwoli nam na aktywowanie niektórych partii mięśni. Pamiętajmy jednak, że te ćwiczenia wykonujemy w pozycji siedzącej z prostymi plecami.

Teraz czas na rozciąganie. W naszej rozgrzewce nie może zabraknąć ćwiczeń rozciągających wszystkich kończyn a szczególnie palców. Ćwiczenia takie pozwolą nam na lepsze manewrowanie naszym ciałem podczas masażu. Możemy np.


1. Zacisnąć dłonie w  pięść i przez chwile pozostać w takiej pozycji. Następnie powoli je rozwierać i zamykać. Spowoduje to, że nasze palce będą bardziej elastyczne.

2. Zrobić fale z palców. To ćwiczenie nada lekkości i giętkości palcom.


3. Lekko naciągnąć palce oraz wykonać skręty skóry raz w jedna stronę, raz w drugą, aż dojedziemy do opuszka palca.

4. Trzymając ramiona przed sobą zacisnąć dłonie. Przy wykonywaniu tego ćwiczenia robimy wdech i rozluźniamy mięśnie.

2. Nie zapomnijmy również o stopach oraz całych nogach. Wykonywanie kolistych ruchów stóp, czy zgięć nóg w pozycji leżącej do brzucha pozwoli, również na rozluźnienie mięśni.

Ważne jest także przygotowanie się to użycia odpowiednich technik, aby nasz dotyk nie był zbyt lekki lub zbyt mocny. Warto na początku popróbować na sobie. Możemy w tym wypadku poćwiczyć na własnych kończynach. Ugniatając udo nauczymy się dobierać odpowiedniej siły ucisku skóry. Dobrze będzie też poćwiczyć siekanie uda, czyli naprzemienne uderzanie jego bokiem dłoni. Naciskanie własnej dłoni pozwoli nam różnicować nacisk a przy tym ćwiczyć opuszki palców.

Ostatnim etapem rozgrzewki jest stymulacja energii. Odpowiednie skupienie pozwoli nam na zbudowanie więzi pomiędzy nami a własnym ciałem. Spowoduje to również rozluźnienie oraz przygotuje do masażu. Po wykonanych czynnościach możemy zabrać się do masowania. Pamiętajmy jednak, że nasze odprężenie i dobre przygotowanie będzie sprawiać, że masaż stanie się bardziej profesjonalny.

Zobacz również:


Techniki masażu

Komentarze do: Rozgrzewka przed masażem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz