Szukaj

Przeciwwskazania do masażu

Podziel się
Komentarze0

Czasami mówimy „przydałby mi się masaż”. Taki masaż pozwoli się rozluźnić, będzie przyjemnością i ucieczką od codzienności. Jednak istnieją pewne przeciwwskazania, kiedy nie można go wykonać. I nie wolno o nich zapominać, ponieważ przyjemność z masażu mogłaby zakończyć się bardzo źle.

Przeciwwskazania do masażu

Przed masażem konieczna jest rozmowa z masażystą, należy mu powiedzieć o wszystkich naszych dolegliwościach i chorobach, a on poinformuje nas, czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania masażu. Można się również skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym, który powie nam, czy masaż będzie wskazany przy naszych dolegliwościach.

Ogólne przeciwwskazania do masażu

Do podstawowych przeciwwskazań do wykonywania masażu zalicza się gorączkę, złe samopoczucie, ostre stany zapalne. Poza tym masażu nie powinny mieć wykonywane osoby, które mają krwotoki bądź istnieje ryzyko ich wystawienia, menstruację, różne choroby skóry, w przebiegu których występują wypryski, pęcherze bądź nastąpiło przerwanie ciągłości skóry.

Niewskazany jest również przy występowaniu łamliwości kości, niewyrównanej wadzie serca, czyli zaraz po zawale, w związku z tym potrzebna jest konsultacja lekarska, a także przy miażdżycy, hemofilii i skazie naczyniowej. Kolejne przeciwwskazania to nadciśnienie, zapalenie żył, wczesne stany po złamaniach kości, niepełny zrost kości bądź po naderwaniu i zerwaniu ścięgien lub mięśni. Masaż jest również niewskazany przy nowotworach, chorobach zakaźnych oraz w czasie ciąży. W czasie ciąży można wykonać masaż rak, nóg, karku, ale musi to zostać najpierw skonsultowane z lekarzem.

Szczegółowe przeciwwskazania do wykonania masażu

Przeciwwskazania do wykonana masażu dotyczące układu oddechowego to: ostre stany zapalne, np. zapalenie płuc oraz zmiany nowotworowe. Masaż wyklucza również dychawica oskrzelowa w czasie napadów kaszlu i duszności, gruźlica oraz  choroby zakaźne.

Niektóre choroby w układzie wydalniczym są także przeciwwskazaniem do wykonania masażu. Nie można go robić w przypadku zmian nowotworowych, kamicy nerkowej, ostrym zapaleniu pęcherza moczowego, ostrym zapalenia moczowody oraz w przypadku nerczycy – w tej chorobie dochodzi do dużej utraty białek z moczem, taki stan nazywany jest białkomoczem.

Choroby układu pokarmowego, które są przeciwwskazaniem do wykonania masażu to: zmiany nowotworowe, zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie trzustki, wirusowe zapalenie wątroby. Z masażu nie będą mogły skorzystać również osoby, które mają pęknięcie wrzodu żołądka bądź wrzodu dwunastnicy, zapalenie pęcherzyka żółciowego, zmiany grożące przerwaniem ciągłości jelit, a także stany zapalne dróg żółciowych, schorzenia o podłożu pasożytniczym oraz zapalenie otrzewnej.

W przypadku układu kostnego, mięśniowego i stawów przeciwwskazaniami do wykonania masażu są ostre stany zapalne, czyli zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i reumatoidalne zapalenie stawów, a także świeże zrosty oraz zaawansowana osteoporoza.

Również niektóre choroby układu krążenia są przeciwwskazaniem do wykonania masażu, są to: niewyrównane wady serca, stany po przebytym zawale serca, zaawansowana miażdżyca naczyń wieńcowych, świeże stany zapale zastawek i serca oraz choroby naczyń obwodowych lub wieńcowych. Z masażu muszą również zrezygnować osoby, które mają nadciśnienie, zakrzepowe zapalenie żył, skazę naczyniową, a także dusznicę bolesną w czasie napadu oraz przy żylakach. Masaż wyklucza także choroba Burgera III i IV stopnia oraz choroba Raynauda III i IV stopnia.

Przeciwwskazaniami do masażu są także choroby układu nerwowego, czyli tętniaki, krwiaki, naczyniaki, a także zapalenie opon mózgowych oraz zapalenie szpiku. Masaż niewskazany jest również przy zmianach nowotworowych, ostrym stanie zapalnym obwodowym, przy epilepsji oraz w przypadku jamistości rdzenia, jest to choroba rdzenia kręgowego, a czasami pnia mózgu.

Masaż jest dużą przyjemnością i może przynieść pozytywne efekty, jeśli tylko nie zostanie zrobiony podczas dolegliwości bądź choroby, która jest przeciwwskazaniem do jego wykonania. Należy pamiętać, żeby przed masażem porozmawiać z masażystą o ewentualnych przeciwwskazaniach. Można się również skonsultować ze swoim lekarzem, który pomoże nam określić, jaki masaż będzie dla nas najlepszy i czy można go wykonać przy danej chorobie bądź dolegliwości.

Autor: Ilona Górecka

Komentarze do: Przeciwwskazania do masażu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz