Szukaj

Objawy świńskiej grypy

Podziel się
Komentarze4

Świńska grypa zaliczana jest do grona chorób zakaźnych wirusowych. Jej nazwa jest myląca - rzadko bowiem schorzenie przenosi się ze zwierzęcia na człowieka, częściej zakażenie wirusem AH1N1 odbywa się poprzez kontakt z innym chorym. Objawy świńskiej grypy nie pozwalają na szybkie postawienie odpowiedniej diagnozy, bowiem są one podobne do tych, które wywołują inne wirusy.

Objawy świńskiej grypy

Świńska grupa wiąże się z szeregiem objawów ze strony różnych układów i narządów. Dolegliwościom o charakterze ogólnym (osłabienie, gorączka) towarzyszą problemy żołądkowe czy kłopoty z oddychaniem. Zakażenie wirusem AH1N1 bywa kojarzone z zagrożeniem zdrowia i życia, obawy te są jednak bezpodstawne. Świńska grypa nie ma ostrzejszego przebiegu niż zwykła grypa, ponadto wskaźnik śmiertelności w przypadku obu jest podobny.

Charakter objawów świńskiej grypy

Okres wylęgania świńskiej grypy to kilka dni - u dorosłych od 4 do 5, u dzieci - około 7. W tym czasie chory może zarażać osoby ze swojego otoczenia. Warto wiedzieć, że największe ryzyko zakażenia wirusem AH1N1 występuje w ciągu 24 godzin od pojawienia się pierwszych objawów. Symptomy świńskiej grypy są niespecyficzne, a rozpoznanie choroby jest możliwe jedynie dzięki specjalistycznym badaniom, na które pacjent zostaje skierowany, jeśli przebywał w rejonie występowania schorzenia bądź miał kontakt z zarażonymi wirusem AH1N1.

Świńska grypa nie jest groźniejsza niż zwykła, sezonowa odmiana choroby. Samo zakażenie wirusem AH1N1 nie może być bezpośrednią przyczyną zgonu. Śmiertelność w przypadku obu typów grypy jest porównywalna. Zagrożenie dla zdrowia i życia stanowią przede wszystkim możliwe powikłania (m.in. zapalenie płuc, mięśnia sercowego, opon mózgowych) czy współwystępujące schorzenia (świńska grypa zaostrza ich przebieg).

Niespecyficzne objawy świńskiej grypy

Ogólne objawy świńskiej grypy

Objawy świńskiej grypy przypominają symptomy, które pojawiają się w przypadku zwykłej grypy. Chorobie towarzyszy podwyższona temperatura ciała - zazwyczaj gorączka oscyluje w granicach 38-39°C, zdarza się jednak, że termometr pokazuje wyższe wartości. Ponadto występuje ból głowy, szczególnie często zlokalizowany w okolicach ucha. Grypa, także świńska, sprawia, że chory odczuwa ogólne zmęczenie, rozbicie, brak mu sił i chęci do wykonywania kolejnych czynności. Osłabieniu organizmu sprzyja także przyjmowanie mniejszej niż zazwyczaj ilości pokarmów, co spowodowane jest brakiem łaknienia. Innym objawem, obserwowanym nieco częściej wśród dzieci, są dreszcze.

Nosowo-gardłowe i oddechowe objawy świńskiej grypy

Zakażenie wirusem grypy, w tym AH1N1, wiąże się z występowaniem dolegliwości ze strony układu oddechowego. Są to objawy mało charakterystyczne, które mogą towarzyszyć wielu schorzeniom czy chociażby przeziębieniu. Katar, kaszel czy ból gardła dodatkowo potęgują dyskomfort związany z chorobą. Kaszel jest uporczywy, suchy, nie przynosi zatem ulgi w postaci wykrztuszenia wydzieliny. Świńskiej grypie mogą ponadto towarzyszyć duszności, a także ból w okolicach klatki piersiowej.

Mięśniowo-stawowe objawy świńskiej grypy

Osłabienie organizmu osoby ze świńską grypą (bądź zwykłą odmianą schorzenia) wiąże się z dolegliwościami bólowymi zarówno w obrębie mięśni, jak i kości oraz stawów. Boleć może praktycznie każda część ciała, chorzy często opisują nieprzyjemne doznania jako ,,łamanie w kościach". Wpływa to na pojawienie się apatii i obniżenie aktywności osoby zakażonej do czasu poprawy stanu zdrowia.

Objawy typowe dla świńskiej grypy

Żołądkowo-jelitowe objawy świńskiej grypy

Żołądkowo-jelitowe objawy, takie jak biegunka, nudności i wymioty, to dolegliwości, które choć niekiedy towarzyszą zwykłej grypie, są bardziej nasilone w przypadku zakażenia wirusem AH1N1. Według niektórych źródeł pojawiają się one u osób w zaawansowanym stadium choroby. Należy pamiętać, że intensywne wymioty ze względu na ryzyko odwodnienia wymagają interwencji lekarskiej, zwłaszcza jeśli towarzyszą im inne niepokojące objawy, np. neurologiczne.

Inne objawy świńskiej grypy

Świńska grypa bywa przyczyną objawów dotyczących sfery poznawczej człowieka. Podczas choroby mogą bowiem wystąpić epizody dezorientacji, zagubienia. Zdarza się również, że dochodzi do utraty przytomności. Ponadto chorzy na świńską grypę mogą skarżyć się nie tylko na ból mięśni, a także na ich sztywność.

Komentarze do: Objawy świńskiej grypy (4)

leila
leila 23-11-2009 06:46

Skutki zwykłej grypy

2

Objawy są dość podobne do każdej innej grypy, a przez tą nagonkę medialną każdy teraz boi się świńskiej grypy, zamiast najzwyklejszej, po której powikłania mogą być dużo poważniejsze.I jest znacznie bardziej powszechna n... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
281274
281274 27-11-2009 14:47

Czy na podstawie zwykłego badania można stwierdzic że to A/H

2

czy na podstawie zwykłego badania lekarskiego można stwierdzić że to świńska grypa tak zrobił lekarz z moją córką przeprowadził wywiad zobaczył gardło i uszy i przepisał tamiflu.Niemiala ani wysokiej goraczki nie kaszlał... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze