Szukaj

Objawy ciąży

Podziel się
Komentarze24989

Bardzo często kobieta zauważa tzw. pierwsze objawy ciąży. Jednak najczęściej takie symptomy są fałszywym alarmem. Większość objawów ciąży można zaobserwować dopiero po kilku tygodniach. Sugerowanie się objawami, które zostały zaobserwowane w pierwszych dniach od domniemanego zapłodnienia, jest niepotrzebnym podsycaniem emocji.

Pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży można powiedzieć, że u każdej kobiety są podobne. Mogą jedynie wystąpić w innym czasie, gdyż organizm każdej kobiety jest inny. Niektóre symptomy są panią bardzo dobrze znane, gdyż przypominają objawy zbliżającego się okresu. Dlatego mogą one wprawić w zakłopotanie, bo nie będziesz pewna czy to spóźniający się okres czy objawy zapłodnienia. Poczytaj jednak jakie są najważniejsze objawy ciąży, których powinnaś się spodziewać jeżeli okaże się, że doszło do poczecia.

Brak miesiączki

Subiektywne symptomy, które mogą świadczyć o tym, że jesteś w ciąży często spędzają ci sen z powiek. Zastanawiasz się bowiem czy to właśnie nastąpił ten moment i będziesz mamą? Czy oznacza to, że powiększy ci się teraz rodzina? Do pierwszych oznak ciąży możemy zaliczyć spóźniający się okres. W przypadku kiedy miesiączkujesz regularnie, brak okresu może zmusić cię do zrobienia testu ciążowego. Jednak nie zawsze brak miesiączki jest objawem ciąży. W dzisiejszych czasach stres, nieregularny tryb życia, złe odżywianie czy nawet długa podróż może być powodem jego zatrzymania. Jeżeli jednak przez dwa tygodnie od momentu spodziewanej miesiączki, ona się nie pojawi, a do tego wystąpią inne objawy ciąży jak np. zgaga, zmiany nastrojów, wrażliwość piersi, nudności czy zmęczenie udaj się do ginekologa w celu zdiagnozowania lub wykluczenia ciąży. Czasami brak miesiączki może być spowodowany zaburzeniami hormonalnymi lub problemami kobiecych dróg rodnych.

Plamienie spowodowane zagnieżdżeniem embrionu

Kolejnym sygnałem, jaki możesz zauważyć, jest niewielkie plamienie, które następuje w czasie zagnieżdżenia się embrionu w macicy. Często kobieta nie zdaje sobie sprawy, że właśnie takie plamienie jest oznaką ciąży. Nie jest ono jednak regułą, gdyż może się zdążyć, że nie pojawi się ono wcale. Zazwyczaj można je zauważyć w przypadku zapłodnienia około 5 – 10 dni przed planowanym początkiem wystąpienia cyklu miesiączkowego.

Kobieta może wtedy spostrzec na swojej bieliźnie jasnoróżowy śluz, często z domieszką krwi, który towarzyszyć jej będzie przez kilka dni. Jednak nie zawsze musi to być to pewny objaw ciąży. Często organizm kobiety reaguje tak na wysokie stężenie hormonów lub po prostu informuje ją o zbliżającym się okresie. Dlatego bądź sceptyczna, gdy zauważysz ten symptom i poczekaj na dalszy rozwój sytuacji, gdyż zrobienie w tym czasie testu ciążowego może dać fałszywy wyniki, z powodu zbyt wczesnego jego użycia.

Nudności i wymioty

Osobny artykuł: Poranne nudności i wymioty w czasie ciąży

Poranne nudności i wymioty chyba najbardziej kojarzą nam się z objawami ciąży. U niektórych kobiet mogą się one pojawić nawet kilka dni po zapłodnieniu. Choć zazwyczaj pierwsze nudności i wymioty występują od 4 tygodnia ciąży i utrzymują się aż do 12 tygodnia. Zdarzają się jednak przypadki pań, które odczuwają je, aż do samego końca trwania ciąży. Najbardziej narażone są na nie kobiety, które po raz pierwszy spodziewają się dziecka. Również mamy spodziewające się bliźniaków mają problem z tą dolegliwością.

Wszystko jest związane z działaniem hormonów ciążowych, których nagły wzrost może powodować zaburzenia pokarmowe. U niektórych kobiet pojawia się wrażliwość na zapachy, co  może być przyczyną pogarszania mdłości. Stara się unikać potraw, których intensywny zapch mógłby przyczynić się do wymiotów. Jeżeli jest to możliwe miej zawsze pod ręką jakiegoś sucharka czy krakersa, szczególnie zanim wstaniesz z łóżka. Zmniejszy to, choć po części tą niemiłą dolegliwość.

Polecamy również: Apetyt w ciąży

Ślinotok i metaliczny posmak w ustach

Osobny artykuł: Nadmierne wydzielanie śliny i metaliczny smak w ustach w czasie ciążyZarówno ślinotok jak i metaliczny posmak w ustach, może występować wraz z nudnościami. Jest to nieprzyjemne uczucie dla kobiety, które może powodować dyskomfort. Zazwyczaj pojawia się on na początku ciąży i zanika wtedy, co mdłości, czyli około 12 tygodnia. Jeżeli wystąpi u ciebie taka dolegliwość, możesz się zastanowić czy przypadkiem nie jest to oznaka ciąży, szczególnie jak będą temu towarzyszyć równoczesne wymioty.

Zgaga

Dowiedz się więcej: Zgaga w ciąży

Pojawienie się ostrej zgagi może, również wzbudzić w tobie podejrzenie, że jesteś w ciąży. Palące uczucie w przełyku jest jednym z gorszych dolegliwości ciążowych, które zazwyczaj towarzyszy kobiecie, aż do rozwiązania. Skąd bierze się tak ostra zgaga? Wszystko przez hormony, które na początku ciąży produkowane są w dużej ilości przez kobiecy organizm. Progesteron oraz relaksyny powodują rozluźnienie mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym. Przez to pokarm wolniej się przesuwa, a kobieta ma nieprzyjemne uczucie pełności, wzdęcia oraz zgagę. Kwas żołądkowy, który się cofa do przełyku podrażnia śluzówkę stąd to uczucie pieczenia. Czasami niewłaściwe odżywianie może powodować powstanie zgagi, dlatego jeżeli nie wystąpią u ciebie inne dolegliwości ciążowe, zastanów się jak zmienić dietę, by ograniczyć jej powstawanie.

Wzdęcia

Uczucie wzdęcia jest dość powszechną dolegliwością, występującą przy złym odżywianiu. Może to być także symptom ciąży. Wszystko przez progesteron, który po zapłodnieniu znacznie się powiększa. Przyczynia się on do spowolnienia pracy jelit, by twoje rozwijające się dziecko mogło otrzymać jak najwięcej składników odżywczych,  a co za tym idzie powstaniu wzdęć. Czasami jednak utrzymujące się gazy w jelitach, mogą być po prostu zapowiedzią zbliżającej się miesiączki.

Częste oddawanie moczu

Kolejnym objawem, który może świadczyć o tym, że spodziewasz się dziecka jest częste oddawanie moczu. Objaw ten zazwyczaj pojawia się na początku ciąży, nawet do dwóch tygodni po poczęciu. Związane jest to z pracą nerek, które będą musiały intensywniej odfiltrowywać produkty przemiany materii. Poza tym powiększająca się macica, może uciskać na pęcherz moczowy, co przyczynia się do częstszego korzystania z toalety. Również hormony, a zwłaszcza progesteron powoduje kłopoty z oddawaniem moczu w ciąży.

W przypadku kiedy zrobisz test ciążowy i okaże się, że był to jednak fałszywy alarm, skontaktuj się z lekarzem, gdyż częste oddawaniem moczu może okazać się objawem, wystąpienia infekcji dróg moczowych lub grzybicy, zwłaszcza, gdy będzie mu towarzyszyć pieczenie.Polecamy również artykuł: Kłopoty przy oddawaniu moczu w ciąży

Przebarwienia skórne

Przebarwienia skórne kobieta może zauważyć po kilku tygodniach ciąży, dlatego jest to symptom dość późny do spostrzeżenia. Najwcześniej zmiany powstają wokół brodawek, które stają się ciemniejsze i powiększone. Kobieta może, również zauważyć ogólny wzrost pigmentacja skóry. Piegi, pieprzyki będą bardziej wyraziste, zaś pojawienie się czarnej linii, biegnącej od pępka przez środek brzucha będzie dowodem na to, że spodziewasz się dziecka.

Zobacz również: Zmiany skórne w czasie ciąży

Bolesność piersi

Czułe piersi, także mogą być oznaką ciąży. Zazwyczaj w momencie, gdy doszło do zapłodnienia stają się one bardziej pełne, powiększone, obolałe oraz tkliwe. Takie odczucia są jednak ci znane i możesz je pomylić z objawami napięcia przedmiesiączkowego. Jest to podstawowy problem z jakim się borykają kobiety, bo skąd wiedzieć czy te zmiany są wywołane hormonami ciążowymi czy zbliżającym się okresem? Jednym z metod wykrycia różnicy jest przyjrzenie się obwódką brodawek, które przy stwierdzeniu ciąży staną się bardziej ciemniejsze, zaś grudki na nich się nieco powiększą. Spowodowane jest to przygotowaniem ich do laktacji. Każda kobieta jednak jest różna, dlatego tego typu objaw może się pojawić w innym czasie.

Polecamy również artykuł: Jak zmieniają się piersi w czasie ciąży?

Zmęczenie i senność

Osobny artykuł: Senność i zmęczenie w ciąży

Zmęczenie, które towarzyszy kobiecie jest jednym z symptomów ciąży. Na początku tego okresu zachodzi dużo zmian w ciele kobiety, dlatego może czuć się wykończona. Organizm potrzebuje wiele energii, która będzie przydatna do budowy łożyska. Poza tym zwiększona ilość produkowanych hormonów, może także wpłynąć na twoje samopoczucie. Jeżeli cały czas marzysz o tym, by się położyć i zasnąć spróbuj wykonać test ciążowy. Może akurat ten objaw, będzie świadczyć o tym, że w twoim łonie zaczyna powoli rozwijać się mała istota.



Czasami jednak zmęczenie może być mylnym symptomem. W czasie napięcia przedmiesiączkowego, również czujesz się ospała. Tak samo jest, kiedy zbyt duży nadmiar pracy wykańcza twój organizm, czy kiedy jesteś chora. Niedobór snu, również może powodować senność oraz zmęczenie.

Zmiany nastrojów

Wahania nastrojów to kolejny objaw, który może potwierdzić, że jesteś w ciąży. Czujesz na początku drażliwość potem masz ochotę płakać, wszystko znowu przez hormony ciążowe. Takie zmiany nastrojów są dość normalne w czasie ciąży, jednak mogą być trudne dla otoczenia. Staraj się, unikać pokarmów, które bezpośrednio wpływają na twój nastrój, jak np. kawa, czekolada czy cukier.

Takie zmiany nastrojów mogą być jednak mylące, w końcu towarzyszą ci w każdy miesiąc podczas napięcia przedmiesiączkowego.

Polecamy, również:
Jak radzić sobie ze zmianami nastrojów ciężarnej żony?

Prawdopodobne objawy ciąży

Zdarza się, że objawy prawdopodobne są zauważalne przez przyszłe mamy. Są one bardzie skomplikowane do wykrycia, niż pierwsze objawy, które są ci dobrze znane. Czasami potrzebna jest dokładna obserwacja własnego ciała, by móc je spostrzec. Jeżeli wystąpi u ciebie któryś z prawdopodobnych objawów, i będą im towarzyszyć przy okazji pierwsze objawy ciąży, możesz się spodziewać, że doszło do zapłodnienia.

Podwyższona temperatura

W przypadku kobiet, które bacznie badają własne ciało, objaw ten jest bardzo łatwy do wykrycia. Potrzeba jednak kilkumiesięcznej obserwacji oraz dokładnych wykresów, by móc zauważyć różnice. Kobieta, która przez okres 18 dni spostrzeże utrzymująca się podwyższoną temperaturę ciała, może spodziewać się, że jest w ciąży. Ciepłota ciała jest wysoka, dzięki progesteronowi, którego w czasie ciąży produkcja wzrasta.

Czy jednak wysoka temperatura ciała może świadczyć o tym, że jesteś w ciąży? Odpowiedź brzmi nie zawsze. Trzeba brać pod uwagę inne czynniki, jak choroba czy zaburzenia w narządach rodnych kobiety np. torbiele jajników. Dlatego warto ten objaw potwierdzić wykonaniem testu ciążowego.

Rozstępy skórne

Osobny artykuł: Rozstępy w ciąży

Pojawienie się rozstępów skórnych, szczególnie na brzuchu oraz bocznych powierzchniach pośladków oraz ud, również jest objawem prawdopodobnym w ciąży. Są to różowe lub czerwonawe znamiona, wyglądające nieestetycznie na skórze. Powstają one poprzez gwałtowne rozciąganie skóry w wyniku przybierania na wadzę. Objaw ten może pojawić się w późnych tygodniach ciąży, w momencie kiedy twój dzidziuś będzie już rozwijał się w brzuchu, który zacznie się powiększać.

Zmiany w narządach płciowych

Zmiany w narządach płciowych, są trudne do zobaczenia dla samej kobiety. Dlatego objaw ten, może być odkryty przez lekarza w trakcie badania ginekologicznego. Po zapłodnieniu zmiany jakie następują w organizmie obejmują, również narządy rodne, które stają się nieco powiększone oraz nabrzmiałe. Najbardziej zwiększającym się narządem, będzie macica, w której zacznie rozwijać się dziecko. W ósmym tygodniu będzie ona już wielkości pomarańczy. Można to jedynie zobaczyć na badaniu USG.

Pewne objawy ciąży

W celu rozpoznania ciąży najlepiej jest wykonać test ciążowy lub udać się do ginekologa. Będzie to najlepsza i najpewniejsza rzecz jaką kobieta może zrobić. Jeżeli zauważasz u siebie jakieś zmiany w ciele oraz organizmie i dodatkowo spóźnia ci się okres, warto się udać na wizytę by w stu procentach być pewną, że zostaniesz mamą.

Test ciążowy

Osobny artykuł: Test ciążowy

Test ciążowy jest  domowym sposobem na potwierdzenie tego, że zaszłaś w ciąży. Możesz go wykonać w zaciszu własnej łazienki. Poza tym jest to niedrogi oraz łatwy w dostępie produkt. Daje one dokładny wynik, jeżeli będziesz stosowała się do instrukcji. Najlepiej wykonać go gdzieś w okresie tygodnia po planowanym wystąpieniu okresu. Wtedy wynik w 99% będzie wiarygodny.

Zazwyczaj działanie testu polega na umieszczeniu próbki moczu w okienku testera, która wykrywa stężenie gonadotropiny kosmówkowej, hormonu produkowanego przez łożysko. Taki domowy test ciążowy pozwala stwierdzić ciąże na bardzo wczesnym etapie. Jednak dla pewności warto udać się do ginekologa lub wykonać badanie krwi, w celu stu procentowej pewności.

Badanie ginekologiczne

Jak już było wyżej nadmienione badanie ginekologiczne jest najlepszą metodą do potwierdzenia ciąży. Lekarz analizując zmiany w narządach rodnych oraz opierając się na uzyskanych wynikach badań krwi oraz moczu, jest wstanie potwierdzić, że doszło do zapłodnienia.

Poza tym badanie USG, wykonane po 5 tygodniu ciąży będzie już namacalnym dowodem rozwijającego się w twoim brzuszku maluszka. Przyszła mama na tym okresie ciąży, będzie już wstanie usłyszeć bicie serca dziecka, zaś około 20 tygodnia poczuć jego ruchy.

Polecamy również: Pierwsza wizyta u lekarza kobiety w ciąży

Komentarze do: Objawy ciąży (24989)

kiciuś
~kiciuś 19-02-2007 21:05

Kiedy kobieta ma dni płodne?

3

mam pytanko: kiedy kobieta ma dni płodne????... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (3)
Pokaż cały wątek (3)
katarzyna21
katarzyna21 26-07-2007 10:35

Ból w podbrzuszu i spóźniony okres

73

witam , mam pytanie okres powinnam dostac 22 lipca a juz 4dni po terminie, wczesniej mialam bule w podbrzuszu a teraz mam je coraz zadziej. jutro rano zrobie sobie test, ale jak myslicie czy to ciaza? mam wieksze piersi ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (73)
Pokaż cały wątek (73)
marietaaa82
marietaaa82 31-05-2008 19:22

Hura! Chyba się udało!

10169

Witam.Nie wiem czy dobrze robie ze juz o tym pisze,ale dłuzej juz nie wytrzymam.Boje sie zapeszyc :-)Otoz okres spoznia mi sie przeszło tydzien.Tydzien temu wyszedł mi pozytywny pierwszy test ciążowy(wynik był słabiutki ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (10169)
Pokaż cały wątek (10169)
Rudzielecc
Rudzielecc 26-01-2016 09:17

Ciąża - pozytywny test a pierwsze objawy

2

Spóźniał mi się okres w sumie dobre 6 dni, wykonałam test, nic, potem spóźniał sie kolejne dwa dni, wykonałam test, ciach. jestem w ciaży... sprawdzam jeszcze objawy i czekam na te pierwsze symptomy, sama nie wiem co mam... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
MARTYNA
~MARTYNA 02-11-2006 14:01

Czy można zajść w ciąże, kochając się dzień po miesiączce?

16

WITAM :-) W POŁOWIE WRZESNIA KOCHAŁAM SIĘ Z MOIM NARZECZONYM ZARAZ PO TYM JAK SKONCZYLA MI SIE MIESIACZKA, CIEKAWA JESTEM CZY MOZNA WTEDY ZAJŚĆ W CIĄŻE (PRZECIEZ PODOBNO TO SA NIE PLODNE DNI, CZYZBY NIE:) A I CIEKAWE C... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (16)
Pokaż cały wątek (16)
asia23
~asia23 18-10-2006 14:50

co to jest?

6

w poprzednim tygodniu dostałam jakiejś infekcji,tzn.śluz był biały i grudkowaty,czy to mogło mieć wpływ na opóźnienie okresu,bo spóźnia się już 8 dni,mam faceta ale tylko peting uprawiamy, a może to ciąża?proszę o odpowi... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (6)
Pokaż cały wątek (6)
xfYzcY9
xfYzcY9 13-09-2007 15:30

Badania prenatalne

4

Chciałaby was prosić o małą wskazówkę dotyczącą badań prenatalnych.Otóż chciałam wiedzieć co to są i ile trwają takie badania a chcę powiedzieć że jestem w 13 tygodniu ciąży ----edited by emilka---- proszę nadawać ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (4)
Pokaż cały wątek (4)
justyna z
justyna z 12-02-2013 13:48

Marzymy o dziecku

2

hej,staramy sie z chłopakiem o dziecko,2 razy sie we mnie spuscił z moich obliczen wychodzi ze mnialalm dni płodne,a dziś dostałam okres nie wiem co myśleć czy coś ze mna nie tak??... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Cateczka
Cateczka 13-11-2007 11:33

Czy to mogą być wahania hormonalne?

9

Hej dziewczyny. Widzę że jesteście troche obyte w temacie wiec moze bedizecie w stanie mi pomoc. U mnie do stosunku doszlo jakies 9 tygodni temu wiec z obliczen wychodzilo by ze jestem w jakims 7 tygodniu ciazy tak? h... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (9)
Pokaż cały wątek (9)
madzi222222
madzi222222 30-04-2012 17:44

Czekam z niecierpliwością

1

Witajcie. Zwracam sie z prosba. 16 tego miesiaca miałam miesiczke dostałam ja 8 dni wczesniej... trwała 4 dni i sie skonczyla po dwóch dniach miałam plamienia jasno różowo czerwone po kilku godzinach ustało a na drugi dz... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze