Szukaj

Masaż tajski

Podziel się
Komentarze0

Masaż tajski to rodzaj intensywnego masażu, którego celem jest pobudzenie i rozluźnienie ciała. Podczas masażu tajskiego terapeuta używa swoich rąk, kolan, nóg i stóp oraz wykorzystuje ciężar własnego ciała, aby rozciągnąć i ustawić części ciała osoby masowanej w różnych pozycjach. Ten typ masażu wykorzystuje elementy pasywnej jogi, kompresji mięśni, ruchu i rozciągania stawów oraz akupresury.

Masaż tajski

Sposób wykonywania masażu tajskiego

W czasie wykonywanego masażu osoba masowana leży swobodnie na specjalnej macie, która jest umieszczona bezpośrednio na podłodze. Klasyczny masaż tajski jest wykonywany w ubraniu, za wyjątkiem butów i skarpet. Osoba wykonująca masaż używa swoich kciuków, dłoni, przedramion, łokci, kolan i stóp w celu uciskania i rozciągania ciała osoby masowanej.  Podczas wykonywanych zabiegów ułożenie ciała osoby masowanej jest stale zmieniane, szczególnie w zakresie pozycji kończyn i tułowia.

Czas trwania klasycznego masażu tajskiego jest stosunkowo długi, pełna sesja często przekracza 2 godziny, gdyż cykle dokładnych ucisków i rozciągnięć dotyczą całego ciała i muszą być wykonywane w odpowiednim tempie. Masaż tajski jest zazwyczaj przeprowadzany przez jedną osobę, ale w niektórych przypadkach zaangażowanych może być dwóch masażystów

Najpopularniejszą formą masażu jest klasyczny masaż tajski, którego celem jest rozluźnienie i pobudzenie ciała poprzez zastosowanie elementów akupresury i pasywnej jogi. Poza wariantem klasycznym, można wymienić również inne rodzaje masażu tajskiego, w tym np. masaż z wykorzystaniem olejków eterycznych, masaż za pomocą stempli ziołowych lub masaż stóp (refleksologiczny).

Działanie masażu tajskiego

Wiele osób, które doświadczyły na własnym ciele działania masażu tajskiego dostrzegło wymierne rezultaty zastosowanych zabiegów. Wśród najczęściej wymienianych efektów masażu tajskiego można wymienić: działanie relaksacyjne, zmniejszenie stresu i napięcia, poprawę krążenia krwi oraz limfy, zwiększenie energii życiowej, rozciągnięcie mięśni oraz poprawa elastyczności i swobody ruchu stawów. Tego typu masaż pozytywnie wpływa również na stan skóry, poprawia jej elastyczność i napięcie.

Masaż tajski może przynieść korzystne rezultaty i wspomagać leczenie takich dolegliwości i chorób jak np. astma, migrena, powikłania po zwichnięciach, stłuczenia, napięcie fizyczne i emocjonalne, zaburzenia snu, problemy ze stawami, przykurcze mięśniowe oraz chroniczne bóle różnego pochodzenia.

Przeciwwskazania dotyczące masażu tajskiego

Masaż tajski może być stosowany przez osoby w różnym wieku i zróżnicowanym stopniu sprawności fizycznej, jednakże istnieje lista określonych przeciwwskazań dotyczących wykorzystania tego rodzaju zabiegów. Masaż tajski nie jest zalecany w przypadku osób, które: chorują na zakaźne choroby skóry, mają wysypkę, niezagojone rany, przepuklinę, niezdiagnozowane guzy podskórne oraz skłonność do tworzenia zakrzepów krwi. Z usług masażystów nie powinny również korzystać osoby, które przeszły niedawno zabiegi chirurgiczne, a także chemioterapię lub radioterapię. Kobiety w ciąży oraz osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego powinny skonsultować możliwość wykonania masażu z lekarzem prowadzącym.

Podsumowanie

Masaż tajski może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, a także pomóc w rozluźnieniu i pobudzeniu organizmu do działania. Tego typu masaż jest również znakomitym zabiegiem relaksacyjnym. Należy jednak pamiętać, że jest to rodzaj bardzo intensywnego masażu, który powinien być wykonywany przez odpowiednio przeszkolonego masażystę lub terapeutę. Jeżeli w czasie masażu pojawia się dyskomfort to należy poinformować o tym fakcie osobę wykonującą masaż. Warto również poinformować masażystę o naszym stanie zdrowia i historii przebytych chorób, gdyż istnieją pewne przeciwwskazania dotyczące zastosowania masażu tajskiego.

Stanisław Skorcz

Komentarze do: Masaż tajski

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz