Szukaj

Rodzaje olejków i ich zastosowanie w masażu

Podziel się
Komentarze0

Nie od dzisiaj wiadomo, że olejki są zachwycającym dodatkiem do masażu. Ich zapach pobudza nasze zmysły oraz ma penetrujący wpływ na naszą skórę. Bez nich masaż wydaje się niekompletny. Artykuł ten przedstawi jakie są powszechne stosowane olejki  w masażu oraz jakie maja one właściwości na nasz organizm.


Masaż jest formą zorganizowanego dotyku, którą często stosujemy w celach fizjoterapeutycznych jak i relaksacyjnych.  Może on mieć zbawienny wpływ na nasz organizm, likwidując spięcie, wszelkie bóle czy pobudzając. Zastosowanie w nim olejków jest dopełnieniem dotyku.  Pomimo tego, iż są drogie produkowane są z naturalnych składników roślinnych przez co utrzymują długo swoja świeżość i właściwości.

Jak stworzyć mieszanie olejków?

Do zrobienia gotowej mieszaniny potrzebne będzie nam 50 ml olejku bazowego, do którego dodajemy kilka kropel ( od 10 do 25) esencji. Jest to ilość wystarczająca na ok. osiem masaży. Po stworzeniu receptury musimy przechowywać ją najlepiej w szklanej zakorkowanej butelce.

Ważną jest to , aby przed każdym rozpoczęciem masażu mieszaninę olejków podgrzać. Używając jej zwróćmy uwagę na okolice oczu, gdyż mogą wywołać one podrażnienia. Mieszaninę taką nalewamy na ręce w niedużych ilościach a potem dopiero rozprowadzamy je na ciele osoby masowanej. Możemy takie esencję, również zastosować do kąpieli, inhalacji czy kadzidełek. Na pewno roztaczający się zapach kadzidełek w pokoju rozbudzi  zmysły jeszcze bardziej przed dokonaniem masażu.

Do celów terapeutycznych profesjonalni masażyści  zalecają  używanie olejków różanych czy jaśminowych. Są one olejkami głównymi, z których można zrobić mieszaninę. Róża ma działanie oczyszczające, wspomaga krążenie oraz zapobiega wysuszaniu skóry. Może być antydepresantem stosowanym w napięciach nerwowych oraz łagodzeniu stresu. Jaśmin zaś ma działanie uspakajające i jest  dobry na bóle menstruacyjne, kaszel. Działa, również relaksująco. Nie jest jednak zalecany kobietą w pierwszych miesiącach ciąży.


Innymi rodzajami olejków, które mogą być  bardzo dobrym dodatkiem do olejków podstawowych są:


Bazylia, która jest dobra na katar, niestrawność, obrzęk zatok. Usuwa także zmęczenie oraz podnosi na duchu.

Rumianek, który łagodzi stany zapalne, pomagając również na biegunkę, migrenę oraz oparzenia. Zalecany jest do stosowania w czasie bolesnych miesiączek oraz na suchą skórę.

Szałwia działająca na układ krążenia. Ma wpływ  uspokajający na nasz organizm oraz może powodować stany euforii przez co nie jest zalecana w ciąży.

Lawenda jeden z bardziej znanych olejków. Ma bardzo dobre działanie na skórę oraz na wszelkie problemy reumatyczne. Łagodzi również bóle głowy, wymioty, skurcze oraz mdłości. Ma działanie uspakajające, dlatego dobrze jest stosować ten olejek w przypadku napięcia nerwowego.

Majeranek powoduje dobre samopoczucie. Olejek ten wspomaga trawienie oraz obniża ciśnienie krwi. Można go stosować podczas przeziębień oraz bólach głowy.

Paczula powoduje uzyskanie jasności umysłu oraz dobrze działa na popękaną skórę. Pomaga także podczas biegunki oraz zaparć.

Rozmaryn oddziaływuje na serce i układ oddechowy. Dobre jest zastosowanie go w przeziębieniach oraz bólach mięśniowych. Działa również oczyszczająco  wspomagając oczy oraz pamięć.

Olejki wykorzystywane jak podstawa masażu. Mogą być stosowane samodzielnie lub z dodatkiem innych esencji:

-Olejek z ziaren winogron
-Olejek ze słodkich migdałów,
-Olejek z pestek moreli i brzoskwini
-Olejek z marchwi,
-Olejek z jojoby,
- Olejek z kiełków pszenicy,
-Różne inne  oleje roślinne takie jak np.oliwa

Zastosowanie olejków jest sprawą indywidualna. Oczywiście nie są one zbyt tanie jednak na pewno dopełnia nam masaż sprawiając z niego  prawdziwe dzieło sztuki.

Czytaj więcej:

Olejki do masażu

Komentarze do: Rodzaje olejków i ich zastosowanie w masażu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz