Szukaj

Masaż ujędrniający

Podziel się
Komentarze0

Cellulit, zwany również skórką pomarańczową, to zmora wielu kobiet na całym świecie. Znane jest wiele sposobów na pozbycie się go - a przynajmniej zmniejszenie jego symptomów - jednak zdaniem dermatologów w zwalczaniu cellulitu równie ważny, jak kosmetyki, może być masaż. I to raptem kilka minut dziennie.

Masaż ujędrniający

Masaż ujędrniający jest elementem kilku rodzajów masażu: drenażu limfatycznego, masażu klasycznego, czy - najważniejszego - masażu izometrycznego. Polega na intensywnym masowaniu, co przyczynia się do spalania zbędnego tłuszczu i w rezultacie działa ujędrniająco na ciało, może więc również mieć działanie odchudzające - sprzyja ogólnemu spadkowi wagi. Zapobiega też powstawaniu fałd skórnych i ma działanie rewitalizujące. Celem masażu ciała, oprócz zmniejszenia cellulitu, jest oczyszczenie organizmu z toksyn oraz przywrócenie jędrności i sprężystości skóry.

Masaż ujędrniający ma także za zadanie usprawnić krążenie krwi i limfy w całym organizmie, a przede wszystkim w miejscach gdzie nastąpiły zmiany w postaci cellulitu. Stosuje się go również w celu uelastycznienia tkanki łącznej i zmniejszenia obrzęków pourazowych, a także przyśpieszenia procesu odprowadzania produktów przemiany materii. W dodatku podnosi odporność organizmu.

Wskazania i przeciwwskazania do masażu ujędrniającego

Jak już wyżej wspomniano, masaż ujędrniający doskonale nadaje się jako wspomagacz odchudzania oraz pomoc w walce z uciążliwą skórką pomarańczową. Może być stosowany również w celu poprawy elastyczności tkanki podskórnej, a także jako forma odnowy biologicznej po treningu. Jest wskazany w przypadku zaburzeń w gospodarce mineralnej i wodnej oraz zaburzeń przemiany materii.

Masaż ujędrniający nie jest zalecany natomiast w przypadku:

 • choroby nowotworowej
 • wszelkich stany zapalne w organizmie
 • gorączki
 • ciąży
 • nie wyrównanego i nie leczonego nadciśnienia
 • chorób serca
 • padaczki
 • zaawansowanej osteoporozy
 • chorób skóry
 • pierwszych dni menstruacji (masaż może spowodować obfitsze krwawienie)
 • osób z tendencją do pękających naczynek i z zaawansowanymi żylakami

Wykonywanie masażu ujędrniającego

Przed zabiegiem masażu ciało powinno być rozgrzane, np. kąpielą. Wówczas zwiększy się jego skuteczność – zwłaszcza, gdy zastosujemy kosmetyki takie jak balsam antycellulitowy czy oliwka (zawarte w nich substancje aktywne lepiej się wchłoną). Każdy masaż powinno zaczynać się od dolnych partii ciała, kierując się stopniowo ku górze. W przypadku masażu ujędrniającego najlepiej zacząć od masowania ud, potem pośladków, a na końcu brzucha. Ramiona i ręce masuje się przed masażem dekoltu. Ruchy powinny być okrężne, zawsze w kierunku serca i od serca w górę.

Przyrządami do masowania mogą być szorstka gąbka, myjka, drewniane pajączki z gładkimi kuleczkami, piłka-jeżyk ze spiczastymi kolcami. Do tego zabiegu dobrze nadają się także nasze dłonie.

Autor: Kinga Siedlik

Komentarze do: Masaż ujędrniający

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz