Szukaj

Techniki masażu

Podziel się
Komentarze1

Masaż jest fascynującym przeżyciem, który stwarza więź pomiędzy ludźmi. Jest on formą zorganizowanego dotyku, którego każdy z nas może się samodzielnie nauczyć. Istnieją różne techniki masażu jakie należy wykonać, aby był on idealny. W miarę jak nabędziemy praktyki, techniki te będą stawać się co raz lepsze, a sam masaż przyjemniejszy. 


Do podstawowych metod masażu zaliczamy:


  • ugniatanie,
  • ściskanie,
  • głaskanie,
  • ciągnięcie,
  • muskanie,
  • grabienie,
  • skręcanie,
  • otwieranie,
  • uciskanie,
  • zataczanie kręgów,

W masażu, również ważna jest nauka. Zaznajomienie się z podstawowymi technikami pozwoli nam poznać lepiej ciało jak i wykorzystać wrażliwość rąk. Czasami jednak sztuczne trzymanie się reguł masażu może przeszkadzać, dlatego oprócz zdobytej wiedzy trzeba wykorzystać swoją osobowość, wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka, aby masaż nie był tylko serią ruchów.


GŁASKANIE - dzięki tej metodzie rozprowadza się olejek po ciele i przyzwyczaja osobę masowana do dotyku. Pozwala to również na wyczucie obszarów napięcia przed wykonaniem masażu.

UGNIATANIE - jest to technika odpowiednia do dużych partii ciała, które są umięśnione. Ważne w niej jest odpowiednie użycie olejku, aby nie sprawić bólu osobie masowanej. Przypomina to rozrabianie ciasta.

SKRĘCANIE - powoduje to ucisk mięśni pomiędzy dłoniami. Poprze skręty skóry w różnych kierunkach spada napięcie mięśni. Ta technika powinna być używana po odpowiednim rozluźnieniu mięśni.


CIĄGNIĘCIE
- używa się tej techniki na cały obszar ciała. Powoduje to lekkie pociąganie skóry ku górze lub dołowi. Może być ona stosowana pomiędzy innymi technikami.

ŚCISKANIE - ściskanie wykonuje się na kończynach obiema rękami. Najlepszym czasem na użycie tej  techniki  jest zaraz po głaskaniu, gdy skóra oraz mięśnie zostaną rozluźnione. Nacisk powinien być mniejszy w okolicach stawów.


OTWIERANIE
- technika ta wykonywana jest kciukiem lub nasadą dłoni w poprzek ciała. Ręce powinny układać się tak aby obejmowały kształt danego mięśnia.

ZATRACZANIE KRĘGÓW - jest to ruch wykonywany na cały ciele. Powinien być delikatny i lekki. Ręce w tej technice układamy płasko.

MUSKANIE - jest to technika bardzo delikatna wykonywana opuszkami palców. Muskanie zazwyczaj kończy masowanie każdej części ciała.

UCISKANIE
-  wykonywane zazwyczaj jest również opuszkami palców. Kciuki powinny uciskać jedne na przemian drugiego. Ruchy powinny być wolne i głębokie. Szybkość ich zależy od osoby masującej.

GRABIENIE - podczas tej techniki układamy ręce w kształcie grabi lub szponów.  Na przemian dostosowujemy szybkość oraz głębokość ruchów. Jest to bardzo przyjemna technika dla osoby masowanej.


Najważniejsze jest wyrobienie sobie czucia w dłoniach. Należy wiedzieć, w których miejscach dotyk powinien być mocniejszy a w których łagodniejszy. Od masowanej części ciała będzie zależał rodzaj wykonywanej techniki.

Zobacz również:

Rozgrzewka przed masażem
Rodzaje olejków i ich zastosowanie w masażu
Olejki do masażu

Komentarze do: Techniki masażu (1)

massagewarsaw
massagewarsaw 19-03-2011 18:03

kurs masaz tajski indonezyjski tajskimi stemplami ziolowymi

1

Masaż tajski subiektywna recenzja fragment opinii niewidomego masazysty o kursie tajskiego: "Masaż wykonywany jest w parterze, na macie. Nie ma tu żadnej pracy z energią czy jakimiś tam wydumanymi meridianami. J... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze