Szukaj

Domowe sposoby na cellulit

Podziel się
Komentarze0

Zazwyczaj narzekają na niego panie. Najczęściej występuje na udach i pośladkach, chociaż to nie jest regułą. Przypomina pofalowaną skórkę pomarańczy (stąd jego potoczna nazwa). Wiadomo o co chodzi. Cellulit jest dość powszechnym zjawiskiem, dlatego watro wiedzieć jak się go pozbyć.

Domowe sposoby na cellulit

Jak powstaje cellulit?

Cellulit jest nierównomiernie rozłożoną pod skórą tkanką tłuszczową. Organizm magazynuje ją na „czarną godzinę”. Dlaczego w okolicach bioder? To zasługa samej matki natury. Tłuszcz w tym miejscu spełnia bowiem jeszcze jedną ważną rolę. Gdy kobieta jest ciężarna, tkanka tłuszczowa zgromadzona w tych okolicach stanowi dodatkową ochronę dla dziecka przed wstrząsami.

Do powstawania nierówności przyczyniają się zgromadzone pod skórą metabolity, które nie zostały wydalone z organizmu. Powoduje to przerost komórek tłuszczowych i ich wybrzuszanie co w rezultacie daje efekt pomarańczowej skórki.

Na jego powstawanie może wpływać wiele czynników. Zarówno płeć i związane z nią hormony (np.: estradiol wpływa na gromadzenie się tłuszczu w organizmie), nasze geny jak i tryb życia jaki prowadzimy, czyli dieta, stosowanie używek i aktywność fizyczna. Oraz wszystko to co utrudnia krążenie krwi, czyli przykładowo zbyt ciasne ubrania.

Coś więcej o „wrogu”

Nie każda nierówność na skórze jest spowodowana tym samym czynnikiem tak samo jak nie z każdą grudką walczy się tak samo. Im bardziej zaawansowane stadium, tym trudniej pozbyć się przypadłości.

Warto wiedzieć, że wyróżnia się dwa rodzaje cellulitu:

  • wodny  - występuje gdy są zaburzenia cyklu hormonalnego u kobiety
  • tłuszczowy – występuje gdy organizm ma zaburzony metabolizm.


Dzieli się on na cztery stadia:

  • I – na tym etapie nie widać cellulitu, jednak w komórkach zachodzą już poważne zmiany (na przykład dochodzi do rozpadu włókien kolagenowych i elastylowych). Dlatego, że zmiany są niewidoczne gołym okiem często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że cellulit już zaczął się rozwijać,
  • II – po uciśnięciu skóry palcami gołym okiem widać na niej nierówności,
  • III -  na tym etapie nie trzeba uciskać skóry, by zobaczyć pofałdowania,
  • IV – ostatnie, najbardziej zaawansowane stadium. Miejsca objęte cellulitem są wiotkie i guzkowate w dotyku. W niektórych przypadkach skóra może występować wrażliwość skóry a w skrajnych – jej bolesność.


Jak z nim walczyć?


Przede wszystkim należy pamiętać, że im szybciej zabierzemy się do działania tym lepiej dla nas. Cellulit dużo łatwiej jest wyeliminować w jego początkowym stadium. Dlatego nawet jeżeli wydaje się, że problem nas nie dotyczy, nie zaszkodzi od czasu do czasu zastosować w domu któryś z zabiegów na walkę nim.

Po pierwsze należy zmienić złe przyzwyczajenia. Wyeliminować z diety nadmiar węglowodanów i tłuszczów oraz wszelkich używek. Również trochę ruchu nie zaszkodzi. Ważne, żeby były to ćwiczenia pobudzające krążenie krwi w organizmie, czyli najlepiej aerobowe. Do tego można dołączyć domowe zabiegi kosmetyczne.Jednym z nich (chyba najbardziej znanym) jest oczywiście peeling kawowy. Przygotowuje się go z zaparzonych fusów po kawie i miesza się je z żelem pod prysznic a najlepiej z oliwką do ciała. Na koniec należy spłukać ciało letnią wodą.

Innym, bardzo przyjemnym sposobem jest kąpiel cytrusowa. Można walczyć ze skórką pomarańczową… pomarańczami. Wystarczy do ciepłej wody dodać pół szklanki oliwy z oliwek i kilka kropli olejku pomarańczowego. Kąpiel pobudza ze względu na zapach pomarańczy i dodatkowo zmniejsza widoczność cellulitu.

Jednak należy uważać, by nie przesadzić z ilością olejku, bowiem zbyt intensywny zapach może przyprawić o ból głowy. Co więcej, olejki eteryczne są wchłaniane przez organizm i gromadzone w wątrobie. Zostają tam do końca naszego życia. Dlatego nie powinno się takich kąpieli robić codziennie, by nie obciążać zbytnio wątroby.

Do walki z cellulitem można z powodzeniem wykorzystać sól morską. Można dodać szklankę soli do kąpieli lub przygotować z niej peeling. Sól pomoże usunąć z ciała nagromadzone toksyny, a przygotowany z niej peeling wygładzi skórę i usunie martwy naskórek.

By ujędrnić skórę możemy zastosować maseczkę z cynamonu. Wystarczy zmieszać go z wodą tak, by uzyskać konsystencję śmietany. Przygotowaną maseczkę nakładamy na miejsca objęte cellulitem i owijamy folią spożywczą. Dobrze jest pozostać w cieple. Po około 20-30 minutach można zmyć maseczkę.

Cynamon i imbir można dodać do ulubionego balsamu, który wcieramy w siebie codziennie. Te składniki dodatkowo pobudzą krążenie, co sprzyja walce z grudkami. Uważajmy tylko, by nie pobrudzić przy tym ubrań.

Wszelkie balsamy można wcierać w skórę za pomocą specjalnych gąbek czy masażerów. Nie dość, że pobudzają krążenie to działając w taki sposób, dodatkowo mechanicznie rozbijamy grudki. Dobrym sposobem są też wszelkiego rodzaju masaże ręczne. Najefektywniejszy z nich to masaż bańkami. Polega na masowaniu skóry w podciśnieniu, które wytwarza zassana na niej bańka. Choć początkowo masaż może być bolesny (czasami występują siniaki), zwłaszcza w okolicach wewnętrznej strony ud czy zgięć kolanowych, to daje niesamowite efekty. Jednak należy pamiętać o przeciwwskazaniach – tego masażu nie wykonuje się zwłaszcza przy skórze naczyniowej!

Pamiętajmy, że efekty nie będą widoczne po dwóch dniach. Ale systematyczna walka przyniesie zwycięstwo a pomarańczowa skórka będzie jedynie mglistym wspomnieniem.

Komentarze do: Domowe sposoby na cellulit

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz