Szukaj

Ugniatanie - techniki masażu

Podziel się
Komentarze0

Ugniatanie jest techniką masażu, które możemy porównać do ugniatania ciasta. Najlepiej stosuje się ją na umięśnionych partiach ciała, gdyż ta technika może powodować ból. Ugniatanie wykonuje się pracując całymi dłońmi. Jest to technika przy której liczy się siła wykonywanych ruchów. Nie powinno stosować się ją na suchą skórę oraz jako rozpoczęcie masażu.Ugniatanie polega na uciskaniu tkanki masowanej. Ruchy powinny być wykonywane dość mocno i nie w szybkim tempie. Tej techniki nie stosuje się w miejscach gdzie skóra jest wrażliwa i na małych partiach ciała chyba że jest to bark czy tors. Najlepiej jest wybrać miejsca umięśnione takie jak pośladki czy uda.

W czasie ugniatania dłoń unikajmy bezpośredniego naciskania nad kością. Należy chwycić pewną masę mięśniową  i mocno dociskać, posiłkując się kciukiem. Dłoni nie powinny ślizgać się po skórze. Powierzchnia ciała powinna być podczas wykonywania tej techniki odpowiednio natłuszczona, aby nasz masaż nie sprawiał bólu. Przy zbyt suchej skórze możemy szczypać i za mocno naciągać skórę co spowoduje dyskomfort osoby masowanej.

Technikę tą stosujemy bezpośrednio po wykonaniu bardziej delikatnych ruchów jak głaskanie. Należy włożyć w nią cała siłę ciała nie tylko dłoni. Przy uciskaniu możemy stosować następujące ruchy:


-zwijanie skóry,

-rolowanie,


-wałkowanie,


Ugniatanie oddziały wuje bezpośrednio na nasze mięśnie, które podczas wcześniejszych technik zostały rozluźnione. W ten sposób mięśnie zostają pobudzone. Ugniatanie przyspiesza proces regeneracji mięśni po dużym wysiłku fizycznym. Wpływa, również  na układ autonomiczny. Zwiększa się przepływ krwi, co ułatwia lepszą przemianę materii.


Nie powinno się jednak zbyt mocno i zbyt długo uciskać w jednym miejscu, gdyż wywołuje to nieprzyjemne uczucie u osoby masowanej. Należy wcześniej zapoznać się z miejscami bólowymi, aby nie spowodować większego bólu. Ugniatanie, a raczej jego intensywność zależy, również od wieku i partii masowanego ciała.

Zobacz również:

Techniki masażu
Rozgrzewka przed masażem
Głaskanie jako jedna z technik masażu
Skręcanie - jako technika masażu
Ściskanie w masażu
Ruch ciągnięcia w masażu
Techniki masażu - otwieranie
Zataczanie kręgów jedną z technik masowania
Uciskanie w masażu
Muskanie w masażu
Masaż techniką grabienia

Komentarze do: Ugniatanie - techniki masażu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz