Szukaj

Neuropatia obwodowa

Podziel się
Komentarze0

Neuropatia obwodowa czyli inaczej uszkodzenie nerwów, powoduje zaburzenie czucia, objawiające się najczęściej silnym bólem. Zaburzenie to występuje jedynie na określonym obszarze nerwów. Uszkodzenie nerwu charakteryzuje się takimi objawami jak mrowienie kończyn, bolesność oraz osłabienie mięśni.

Neuropatia obwodowa


Przyczyny neuropatii obwodowej

Do neuropatii dochodzi najczęściej na skutek zarażenia bakterią lub wirusem. Przy schorzeniach niewywołanych bakteryjnie odpowiedzialne są: alkoholizm, chemiczne zatrucia (trucizna na szczury, środki ochronne dla roślin, produkcja farb), powikłania wynikające z cukrzycy, choroba nerek i wątroby oraz zaburzenia przemiany materii.

Objawy neuroaptii

Objawy neuropatii obwodowej dzielimy ze względu na obecność trzech rodzajów włókien nerwowych:

- autonomiczne, czyli zaburzenia naczynioruchowe oraz potliwość,
- ruchowe, objawiające się zanikiem mięśni oraz odruchów,
- czuciowe, polegające na drętwieniu oraz pieczeniu w obszarze unerwienia.

Neuropatia uciskowa

Pojedynczy nerw może zostać uszkodzony poprzez ucisk pogrubiałego mięśnia czy więzadła. Taka odmiana nazywana jest neuropatią z ucisku. Najczęstszymi przykładami neuropatii uciskowej są:


Neuropatia łokciowa – wynika z powodu ucisku w obrębie łokcia, gdzie w rowku kostnym przebiega nerw, tuż pod skórą. Schorzenie to objawia się silnym bólem czwartego i piątego palca, zanikiem mięśni międzykostnych co powoduje deformacje dłoni.


Zespół cieśni nadgarstka - powstaje, gdy dochodzi do ucisku nerwu rodkowego, utworzonego przez kości i więzadło poprzeczne nadgarstka. Choroba ta poprzez drętwienie, ból i obrzęk prowadzi do osłabienia czucia ręki a nawet zaniku mięśni.

Neuropatia uciskowa nerwu promieniowego – rozwija się na skutek nacisku ramienia poprzez ciało innej osoby lub własne. Dochodzi wtedy do porażenia prostowników, co powoduje opadający kształt ręki. Do uciskowej neuropatii nerwu promieniowego najczęściej dochodzi poprzez ówczesne upojenie alkoholowe i nagłe zaśnięcie.

Jak rozpoznać neuropatię?

Podstawowym krokiem jest wykrycie źródła wystąpienia neuropatii. Stan zdrowia nerwów obwodowych ocenia elektroneurografia (badanie określające przewody występujące w tkance mięśniowej) lub badanie przewodnictwa nerwowego ( polega ono na wbiciu elektrod, w celu odczytu natężenia prądu przebiegającego przez mięśnie. W zależności od potrzeb, możemy również wdrożyć diagnostykę obrazową.

Jak to wyleczyć?

Najbardziej skutecznymi metodami leczenia neuropatii są przede wszystkim masaże oraz fizjoterapia. Rzadziej możemy spotkać się z leczeniem chirurgicznym, oraz metodą antybiotykową.

Autor: Martyna Czerwińska

Komentarze do: Neuropatia obwodowa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz