Szukaj

Głaskanie jako jedna z technik masażu

Podziel się
Komentarze0

Jedna z technik klasycznego masażu jest głaskanie. Jest to pierwszy element, który powinien rozpocząć nasz masaż oraz zakończyć. Głaskaniem możemy rozprowadzić olejek na całe ciało oraz daje nam możliwość wyczucia miejsc szczególnie napiętych na ciele osoby masowanej. Pozwala ona również, na delikatny pierwszy kontakt z ciałem osoby, którą masujemy.


Głaskaniem
zazwyczaj jest ruchem delikatnym wykonywanym dłońmi masażysty na powierzchni skóry osoby masowanej. Jest to dobra technika na rozpoczęcie masażu pozwalająca zapoznać się z ciałem partnera. Można ją powtarzać w trakcie całego zabiegu, gdyż jest dobrą formą przeplatająca poszczególne techniki.  W czasie, gdy bolesność jest bardzo duża masaż może ograniczyć się tylko do głaskania.

Głaskanie można mieć różną częstotliwość. To od nas zależy czy będzie ono bardziej delikatne, czyli powierzchniowe czy głębokie. Na samym początku masażu rozprowadzamy olejek na ciało. Ważną zasadą jest, aby NIGDY NIE NALEWAĆ OLEJKU BEZPOŚREDNIO NA SKÓRE OSOBY MASOWANEJ. W olejku zamaczamy dłonie, którymi potem zaczynamy gładzić ciało. Stosujemy wtedy koliste ruchy aby olejek został dobrze wtarty a ciało partnera się rozluźniło.

Technika głaskania obejmuję całą powierzchnię masowanej części ciała. Można ja wykonywać oburęcznie lub jednoręcznie. Bardziej energiczne ruchy podczas głaskania są zazwyczaj głębokie, dlatego nie powinny być stosowane na bolące partie ciała. Głaskanie powinno być równomierne oraz zaczynać i kończyć się łagodnie.


Podczas głaskania pracują całe dłonie nawet opuszki palców. Kładąc nasmarowane dłonie olejkiem na plecach osoby masowanej możemy ześlizgiwać się w dół i w górę wykonując przy tym koliste ruchy. Na mniejszych partiach ciała takich jak ręce czy nogi postarajmy się dostosować kształt dłoni do kształtu mięśni i stawów. Przy twardszych częściach jak np. kostki lub nogi możemy przy głaskaniu stosować lekki nacisk. Podczas masowania okolic bardziej intymnych sprawmy, aby dotyk był niekrępujący.


Dzięki takim ruchom skóra staje się bardziej gładka i elastyczna. Pozwala to także na usuwanie zrogowaciałego naskórka i poprawia pracę gruczołów potowych i łojowych. Olejek zostaje dobrze rozprowadzony, a występujący ból staję się mniejszy.

Kolejną właściwością tej techniki jest uspokojenie , odprężenie oraz poprawa krążenia. Powoduje ono również zmniejszenie obrzęków i szybsze gojenie się krwiaków. Również kurczliwość mięśni jest większa.

Widzimy, że ta technika masażu ma wiele właściwości. Zawsze, gdy masujemy partnera i nie wiemy co dalej robić głaskanie może zastąpić inne metody. Jednym słowem jest ono dobre na wszystko.

Zobacz również:

Techniki masażu

Rozgrzewka przed masażem
Ugniatanie - techniki masażu
Skręcanie jako technika masażu
Ściskanie w masażu
Ruch ciągnięcia w masażu
Techniki masażu - otwieranie
Zataczanie kręgów jedną z technik masowania
Uciskanie w masażu
Muskanie w masażu
Masaż techniką grabienia

Komentarze do: Głaskanie jako jedna z technik masażu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz