Szukaj

Kubeczek menstruacyjny

Kubeczek menstruacyjny, nazywany także miseczką menstruacyjną, to środek higieniczny dla kobiet. Kubeczek menstruacyjny ma kształt kieliszka z ogonkiem i wykonany jest z hipoalergicznego silikonu lekarskiego lub nowoczesnego tworzywa sztucznego (TPE). Kubeczek menstruacyjny umieszcza się przy wejściu do pochwy i opróżnia kilka razy dziennie.

Kubeczek menstruacyjny

Kubeczek menstruacyjny został wymyślony w latach 30 ubiegłego stulecia, jednak jego prawdziwa popularność na świecie zaczęła się dopiero kilka lat temu. Kubeczek menstruacyjny zdobywa też coraz więcej zwolenniczek w Polsce.

Niewątpliwie ma sporo zalet - jest ekologiczny i ekonomiczny (przy prawidłowym użytkowaniu można go używać nawet 10-15 lat!), bardziej bezpieczny od tamponów i nie powoduje reakcji alergicznych.

Miseczka menstruacyjna ma też swoje wady – niektóre kobiety uważają ją za niekomfortową w czasie noszenia, problematyczną przy wkładaniu i wyjmowaniu oraz mało higieniczną, kiedy trzeba ją opróżnić np. w publicznej toalecie.

Jak korzystać z kubeczka menstruacyjnego

Kubeczek menstruacyjny zakłada się podobnie jak tampon. Można go używać od pierwszych dni miesiączki, także przy słabym krwawieniu. Miseczka służy do zbierania krwi menstruacyjnej i powinna być opróżniana w zależności od intensywności okresu - najczęściej 2-5 razy w ciągu dnia, jednak nie rzadziej niż co 12 godzin.

Kubeczek menstruacyjny należy sterylizować zawsze przed pierwszym użyciem, na początku miesiączki i po jej zakończeniu. Aby wysterylizować produkt użyj specjalnego kubeczka do dezynfekcji lub gotuj go 5 minut we wrzątku, tak aby kubeczek menstruacyjny nie dotykał dna naczynia. W czasie okresu kubeczek płuczemy pod bieżącą wodą i z powrotem wkładamy do pochwy. Przed założeniem należy dokładnie umyć ręce.

Przed użyciem kubeczka przeczytaj uważnie instrukcję. Pierwszą próbną aplikację wykonaj najlepiej przed okresem, aby na spokojnie opanować technikę wkładania i wyciągania kubeczka menstruacyjnego. Zwilż miseczkę lub użyj lubrykantu na bazie wody, aby ułatwić sobie zadanie. Zegnij kielich kubeczka w kształt litery C i delikatnie wsuń do wejścia pochwy. Kubeczek menstruacyjny powinien się sam dopasować się do kształtu pochwy. Prawidłowo założony stawia opór podczas próby przekręcenia.

Jaki kubeczek menstruacyjny wybrać

Decydując się na zakup kubeczka menstruacyjnego nie powinnaś kierować się popularnością marki. Odradzane jest jedynie kupowanie chińskich podróbek, gdyż nie mamy pewności w jakich warunkach higienicznych i z użyciem jakich materiałów były wykonane. Cechy, na które powinnaś zwrócić przede wszystkim uwagę to rozmiar, pojemność i miękkość produktu.

Kubeczek menstruacyjny dostępny jest wielu rozmiarach, aby łatwiej było dopasować go do potrzeb danej kobiety. Rozmiar najmniejszy sprawdzi się w przypadku kobiet, które nie przeszły jeszcze ciąży i mają poniżej 25 lat. Rozmiar średni zalecany jest kobietom, które rodziły i nie mają zbyt obfitych miesiączek. Rozmiar największy najlepszy będzie dla kobiet, które urodziły dziecko i mają intensywne krwawienie.

Produkty różnych firm różnią się też twardością (wpływa to, jak trudno kubeczek zgiąć) i stopniem sprężystości (decyduje o łatwości, z jaką kubeczek powraca do normalnego kształtu). Wybierać można też produkty z różnymi końcówkami – w kształcie łodyżki, pętelki lub kulki – wpływają one na wygodę w zakładaniu i wyjmowaniu kubeczka.

Odpowiedni dobór kubeczka menstruacyjnego przekłada się na komfort użytkowania i jego szczelność. W przypadku większości kobiet najlepszy okazuje się kubeczek o średniej wielkości i średniej twardości. Jeżeli nigdy nie używałaś tamponów, sprawdzić jaką masz wysokość szyjki macicy – tylko wtedy będziesz wiedziała, czy zdecydować się na krótki czy długi kubeczek.

Czy kubeczek menstruacyjny jest bezpieczny

Przed pierwszym zastosowaniem kubeczka menstruacyjnego należy skonsultować się z ginekologiem, zwłaszcza jeżeli nigdy jeszcze nie współżyłaś. Kubeczki menstruacyjne są bezpieczne, jeżeli przestrzega się zasad użytkowania i zachowuje się właściwą higienę. Pojawiły się pojedyncze przypadki powikłań w wyniku stosowania miseczek menstruacyjnych. Nie odnotowano jednak nigdy zespołu wstrząsu toksycznego (TSS), który występuje czasem przy używaniu tamponów. Istnieje teza, że stosowanie kubeczków menstruacyjnych zwiększa szanse endometriozy i adenomiozy, jednak jak do tej pory nie zostało to udowodnione.

Autor: Iwona Kopaczek

Komentarze do: Kubeczek menstruacyjny (7)

Natka88
Natka88 03-12-2019 14:42

Kubeczek menstruacyjny

1

Ja z alternatywnych zabezpieczeń podczas okresu zdecydowanie polecam tampony beppy, hipoalergiczne, przyjazne środowisku no i można w nich pływać a nawet się kochać- oczywiście jak ma się na to ochotę a wiadomo różnie by... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
werika
werika 05-12-2015 23:45

Kubeczki menstruacyjne

5

ktoś używa tego? jak to się użytkuje?nie rozlewa się to przy wyciąganiu O.O?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (5)
Pokaż cały wątek (5)
Jamajca_
Jamajca_ 14-02-2016 20:47

Wyciek z kubeczka menstruacyjnego

1

Niedawno dowiedziałam sie o istnieniu czegos takiego jak oglądałam serial Younger, ale akurt laska miała problem z wycieciem kubeczka, wiec nie wiem czy to taka prosta sprawa...... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze