Szukaj

Objawy przed okresem

Objawy przed okresem potrafią być bardzo dokuczliwe. Aż u 75 procent kobiet występuje zespół napięcia przedmiesiączkowego, więc specjaliści nie doszukują się w tym wypadku zjawiska chorobowego. Jednak silne objawy przed okresem mają zazwyczaj podłoże hormonalne i wymagają leczenia. Objawy przed okresem to między innymi obniżenie nastroju i chwiejność emocjonalna.

Objawy przed okresem

Objawy przed okresem mogą przybrać formę przedmiesiączkowych zaburzeń dysforycznych, na które cierpi od 4 do 8 procent kobiet. W większości przypadków w ograniczeniu dolegliwości pomaga zmiana trybu życia i dieta. Istnieje jednak pewna grupa kobiet, u których objawy przed okresem są tak silne, że muszą one rozpocząć specjalistyczne leczenie farmakologiczne.

Najczęstsze objawy przed okresem

Rozpoznanie zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) nie powinno lekarzowi sprawiać większego problemu. Wystarczy, że u kobiety występuje jeden z afektywnych i somatycznych objawów, które pojawiają się na pięć dni przed okresem i utrzymują się przynajmniej przez trzy kolejne cykle. Do pierwszej grupy objawów zalicza się obniżenie nastroju (depresja), złość, drażliwość, lęk, zażenowanie i izolację społeczną. Objawami somatycznymi są bóle głowy, nudności, wymioty, bolesność piersi i wzdęcie brzucha.

Mimo iż PMS dotyczy znacznej liczby kobiet może być mylony z innymi chorobami. Dlatego w trakcie diagnostyki należy wykluczyć takie schorzenia jak depresja, zaburzenia funkcji tarczycy, endometrioza czy choroby autoimmunologiczne.

Jednym z objawów zbliżającej się miesiączki jest autoimmunologiczne progesteronowe zapalenie skóry. Pojawia się cykliczne, zazwyczaj od 3 do 10 dni przed menstruacją i przybiera postać wyprysków, pokrzywki lub obrzęku naczynioruchowego. Specjaliści nie są w stanie podać jednej konkretnej przyczyny występowania tego schorzenia, a brak kryteriów diagnostycznych powoduje, że często jest ono zaliczane do innych chorób z kręgu wyprysku.

W wielu przypadkach na kilka dni przed miesiączką kobiety odczuwają wzmożoną chęć na produkty zawierające dużą ilość węglowodanów. Spożywanie produktów takich jak czekolada czy słodkie batoniki poprawia samopoczucie, ponieważ zawierają one dużo tryptofanu, który wspomaga wytwarzanie serotoniny.

Niefarmakologiczne sposoby leczenia objawów przed okresem

Uciążliwe objawy przed okresem można w bezpieczny i skuteczny sposób ograniczyć sięgając po metody niefarmakologiczne. W pierwszej kolejności specjaliści zalecają zmianę trybu życia na zdrowszy, który będzie obejmował zmianę diety i wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej. W walce z dolegliwościami związanymi z cyklem menstruacyjnym pomoże odstawienie lub przynajmniej ograniczenie używek zawierających kofeinę. Dodatkowo w naszym jadłospisie powinno pojawić się mniej soli, która powoduje zatrzymanie wody w organizmie.

Aby poprawić nie najlepsze samopoczucie przed okresem warto sięgać raczej po węglowodany złożone niż naładowane cukrem słodycze, które poprawiają humor jedynie przez kilka minut. Węglowodany złożone, dzięki temu, że są wchłaniane przez organizm znacznie wolniej, sprawiają, że napływ tryptofanu z pożywieniem jest dłuższy i dobry nastrój nie mija tak szybko.

Spożywanie większej ilości produktów bogatych w węglowodany powinno być połączone ze zwiększonym wysiłkiem fizycznym, podczas którego nasz organizm zaczyna wytwarzać więcej endorfin odpowiedzialnych za lepszy nastrój. Odpowiednie zaplanowanie aktywności fizycznej i rozłożenie stresujących zadań w czasie pozwoli na ograniczenie dolegliwości związanych z miesiączką.

Jeśli objawy przed okresem są nasilone i powodują znaczne upośledzenie funkcjonowania w życiu społecznym, rodzinnym i zawodowym należy sięgnąć po suplementację wielowitaminową i włączyć leczenie farmakologiczne.

Leczenie farmakologiczne objawów przed okresem

Specjaliści nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić czy doustna antykoncepcja hormonalna jest skuteczna w łagodzeniu dolegliwości występujących przed okresem. Trudno określić jaki ma ona wpływ na objawy PMS, ponieważ skutkami ubocznymi stosowania tabletek antykoncepcyjnych może być bolesność piersi, zaburzenie nastroju czy zatrzymanie wody w organizmie.

Jednak w przypadku, gdy zdiagnozowane zostaną przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne, stosuje się w pierwszej kolejności leki z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Mimo iż mechanizm ich działania nie jest do końca poznany, to są one najlepiej przebadaną grupą leków stosowanym w tym schorzeniu. Przede wszystkim pomagają ograniczyć takie objawy jak drażliwość, lęk czy obniżenie nastroju.

Barbara Olszar

Komentarze do: Objawy przed okresem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz