Szukaj

Suchość skóry i błon śluzowych podczas menopauzy

Podziel się
Komentarze1

Menopauza nazywana także klimakterium, to trwałe fizjologiczne zatrzymanie cyklu miesiączkowego. Klimakterium ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia kobiety. Wraz z zanikiem miesiączki, kobiecie towarzyszy szereg dolegliwości, które wynikają z ustania jajnikowej syntezy kobiecych hormonów (estrogenu i progesteronu).Poza zaburzeniami snu, wahaniem nastroju czy czynnościowym zaburzeniem serca panie mogą skarżyć się na suchość skóry oraz błon śluzowych. Statystyki wykazują, że ponad połowa kobiet przechodzących menopauzę odczuwa dyskomfort, który wynika z nieprawidłowego nawilżenia pochwy. O ile problemy z suchością skóry można rozwiązać poprzez regularne nawilżanie ciała o tyle problemy z nawilżeniem pochwy bywają bardziej uciążliwe do zwalczenia.

Co powoduje suchość?

Kiedy w organizmie obniża się poziom estrogenów, równocześnie ściany pochwy stają się mniej elastyczne i bardziej suche. Bezpośrednio przyczynia się do tego zmniejszony przepływ krwi w miednicy.

Niestety suchość pochwy wyraźnie wpływa na jakość naszego życia seksualnego. Kobiety po 50 roku życia często mają wzmożoną ochotę na bliskość ale ze względu na bolesność w trakcie zbliżenia rezygnują ze współżycia.  Zdarza się, że suchość jest tak duża, że właściwie uniemożliwia podjęcie współżycia.

Jak radzić sobie z suchością pochwy?

Przede wszystkim należy zadbać o nawilżenie, pomocne mogą okazać się lubrykanty. Jeżeli pochwa nie jest wystarczająco wilgotna należy użyć żelu, który ułatwi wprowadzenie członka do pochwy.

Podczas przechodzenia menopauzy, kobieta powinna otoczyć swój organizm szczególną troską i zadbać o kondycję fizyczną. Uprawianie sportu wpłynie na ogólne samopoczucie, ale także na jakość życia erotycznego. Trening dna miednicy usprawnia krążenie, a tym samym zwiększa nawilżenie pochwy. Warto zacząć uprawiać taniec brzucha czy jogę, które pobudzają aktywność dna miednicy.

Kobiety mające kłopot z suchością mogą sięgnąć po zioła, które wpływają leczniczo na błonę śluzową np. olej z dziurawca czy wiesiołka. Wystarczy zaaplikować sobie kilka kropli po każdym skorzystaniu z toalety, by zauważyć poprawę w nawilżeniu miejsc intymnych.

Dobrze jest skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Specjalista postara się zastosować terapię, która ułatwi kobiecie radzenie sobie z dolegliwościami menopauzalnymi.

Komentarze do: Suchość skóry i błon śluzowych podczas menopauzy (1)

agamm
agamm 07-02-2012 10:19

suchość

1

widziałam że moja mama właśnie w czasie zmagania z menopauza kupowała lactovaginal, a później doczytałam że pomaga zwalczać ta suchość błon śluzowych w czasie przekwitania i do tego chroni przed infekcjami o które ponoć ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze