Szukaj

Palenie jednym z czynników bolesnych miesiączek

Podziel się
Komentarze0

Bolesne menstruacje dotykają aż do 91% kobiet, w większości młodych. Przyczyny mogą być różne, od fizjologicznych, przez hormonalne, do spowodowanych przez choroby. Australijskie badania wykazują, że do grona czynników zwiększających ryzyko bolesnego miesiączkowania można zaliczyć palenie papierosów.

Wpływ palenia na organizm

O szkodliwości palenia nie trzeba dziś nikogo przekonywać. Nikotynizm przyczynia się do przedwczesnej śmierci w wyniku chorób układu krwionośnego, nowotworów, obniża wydolność płucną, prowadzi do zaburzeń płodności. Oprócz zniszczeń jakie wywołują papierosy wewnątrz organizmu, palacze tracą na atrakcyjności zewnętrznej: szarzeje cera, szybko pojawiają się zmarszczki, a żółty nalot na zębach może zepsuć najpiękniejszy uśmiech.

Wśród wad ciężko jest nie wymienić również nieodłącznego towarzysza palących: nieprzyjemnego zapachu dymu tytoniowego. Mimo tak wielu negatywnych efektów palenia według Diagnozy Społecznej z 2013 roku w Polsce pali aż 19% kobiet.

Bóle menstruacyjne a papierosy

Badacze z Australii donoszą, że do listy szkód wyrządzanych przez palenie papierosów można dodać ryzyko zwiększonych bóli menstruacyjnych.
Dym tytoniowy ogranicza możliwości pracy układu krwionośnego, poprzez zwężanie świateł naczyń krwionośnych. Doprowadza to do niedotlenienia organów, a jeśli dotyczy macicy - może powodować bolesne miesiączki.

Podczas 13-letnich badań na ponad 9 tys. młodych kobiet odkryto, że w porównaniu do niepalących pań, ryzyko chronicznych, bolesnych okresów wynosiło 33% u byłych palaczek, a 41% u wciąż palących.

Ważnym faktorem okazał się również wiek w jakim kobieta zaczęła palić. Jeśli pierwsze papierosy paliła przed ukończeniem 13 lat, ryzyko bóli menstruacyjnych wynosiło aż 59%. Panie, które w nikotynizm weszły w wieku 14-15 lat, miały 50% szans na męczące okresy. Tak wysokie ryzyko związane jest z wpływem palenia na rozwijających się układ hormonalny.

Analizy australijskich badaczy dały też nadzieję dla kobiet borykających się z problemem dokuczliwych skurczy podczas okresu. Wstępne badania wykazują ustąpienie bolesności miesiączek u pań, które porzuciły nałóg.

Agnieszka Muciek – Szewczyk

Komentarze do: Palenie jednym z czynników bolesnych miesiączek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz