Szukaj

Jak pokonać bolesne miesiączki?

Podziel się
Komentarze3

Ostry ból brzucha, krzyża, głowy i piersi, nadmierne krwawienie, to tylko niektóre objawy zbliżającej się miesiączki. Bóle pojawiają się czasami na kilka dni przed, a w pierwszych dniach cyklu są niemal nie do zniesienia, przez co miesiączka jest zmorą prawie każdej kobiety.

Jak pokonać bolesne miesiączki?

Jak zapobiec bolesnemu miesiączkowaniu, co zrobić, aby te dni nie stały się koszmarem?

Dlaczego aż tak boli?

Na bolesne miesiączkowanie skarży się prawie każda kobieta. Wynika to z nadmiernej czynności skurczowej mięśnia macicy, a dodatkowo z jej niedokrwieniem. Jednak takie pierwotne bolesne miesiączki zwykle ustępują po urodzeniu pierwszego dziecka. Jednak nie zawsze. Przyczyn należy wtedy szukać głębiej, najlepiej zwrócić się o poradę do ginekologa.

Bolesny okres może być bowiem skutkiem jakiegoś schorzenia ginekologicznego, np. polipów jajników, mięśniaków macicy, torbieli, endometriozy, tyłozgięcia lub nadmiernego przodozgięcia macicy, czasami wady wrodzonej szyjki i trzonu macicy. Przyczyną bolesnych miesiączek może być także rozregulowana gospodarka hormonalna w organizmie, a czasami źle dobrane środki antykoncepcyjne.

Jeśli jednak lekarz wykluczy chorobowe lub fizjologiczne przyczyny nadmiernego bólu, musimy sobie z nim poradzić „domowymi” sposobami. Najczęstszą bowiem przyczyną bolesnego okresu jest nadmierne wydzielanie dwóch substancji: prostaglandyny i wazopresyny, wywołujących nadmierne czynności skurczowe macicy.

Odpowiednia dieta

Wodę powinniśmy pić codziennie w dużych ilościach, jednak na kilka dni przed miesiączką musimy zwrócić na to szczególną uwagę, by zapobiec odwodnieniu organizmu. Prócz wody, nasz organizm w tych dniach potrzebuje większą dawkę wapnia i magnezu. Nie znaczy to, że musimy łykać więcej tabletek – źródła tych witamin znajdziemy bowiem w warzywach liściastych, bananach, orzechach, nasionach, a także suszonych owocach.

Nie zapominajmy więc o dostarczeniu organizmowi odpowiedniej dawki magnezu, gdyż powoduje on zmniejszenie napięcia mięśni. Spożywajmy również produkty bogate w węglowodany, gdyż zwiększają one produkcję serotoniny, która poprawia nastrój i jednocześnie działa przeciwbólowo. Chociaż często w trakcie okresu mamy ochotę na coś słodkiego, powinniśmy jednak tego unikać, tak samo, jak spożywania napojów gazowanych.


Najlepiej ograniczyć także spożywanie mocnej kawy, gdyż zawarta w niej kofeina nasila skurcze macicy i alkoholu, gdyż zwiększa on krwawienie. W drugiej połowie cyklu unikajmy potraw tłustych, słonych i ostrych, gdyż może powodować to wzdęcia, a w konsekwencji do niepotrzebnego obciążenia brzucha.

Ciepłe kąpiele, okłady i masaże


Aby złagodzić ból menstruacyjny najlepiej zastosować ciepłe, jednak niegorące okłady (mogą bowiem nasilać krwawienie). Ciepłą wodę należy wlać do termoforu i trzymać na dole brzucha przez około kwadrans, a jeśli to możliwe, to dłużej. Ciepłe okłady działają bowiem rozkurczająco, a co za tym idzie – przeciwbólowo.

Czasami możemy sobie pozwolić na ciepłe kąpiele, jednak musimy uważać, by nie trwały dłużej niż 15 minut i raczej nie stosować ich, gdy miesiączka jest obfita, może bowiem dojść nawet do krwotoku. Relaksująco działa kąpiel z rumiankiem, jaśminem, szałwią, melisą i rozmarynem.


Innym sposobem na złagodzenie bólu okresowego jest zastosowanie masażu rozkurczającego napięte mięśnie brzucha. By to zrobić, na dłoń należy wylać kilka kropel olejku i masować podbrzusze zgodnie z ruchem wskazówek zegara przez kilka minut. Najbardziej rozluźniająco działa olejek lawendowy, eukaliptusowy i majerankowy.

Stosowanie ziół rozkurczających


W czasie miesiączki możemy pić również wszelkiego rodzaju herbaty ziołowe, które nie tylko działają rozkurczająco, ale także uspokajająco, co jest bardzo ważne, gdyż stres zwiększa napięcie mięśni. Wskazane są szczególnie: dziurawiec, kalina, nagietek, kozłek lekarski i herbata malinowa. Zioła te należy zalać gorącą wodą i parzyć przez kilka minut, spożywać kilka razy dziennie. Picie wywarów z ziół możemy rozpocząć kilka dni przed spodziewaną miesiączką, co może zapobiec wystąpieniu uciążliwych objawów. Stosować również możemy gotowe mieszanki rozkurczowe.

Aktywność fizyczna

Zazwyczaj lekarze doradzają, by w tych dniach ograniczyć aktywność fizyczną, jednak nie całkiem. Niewskazane są ćwiczenia wysiłkowe i ściskające, które powodują napięcie mięśni brzucha. Warto jednak stosować lekkie ćwiczenia rozciągające, a szczególnie korzystny wpływ może mieć joga, ćwiczenia pilates i spacery – łagodzą objawy, zmniejszają stres, poprawiają ogólną kondycje organizmu i nastrój.

Leki przeciwbólowe

Często jednak bóle miesiączkowe są tak mocne, że trzeba sięgnąć po dostępne bez recepty tabletki przeciwbólowe. By zapobiec takim bólom, najlepiej zacząć zażywać tabletki na 2-3 dni przed przewidzianym terminem i stosować przez dwa pierwsze dni. Lek przeciwbólowy najlepiej działa, gdy ból nie jest jeszcze tak bardzo mocny, bowiem w ostrej fazie bólu działanie tych tabletek może okazać się nieskuteczne.

Przy silnych bólach okresowych najlepiej zażywać preparaty zawierające ibuprofen, gdyż hamują one wytwarzanie prostaglandyn, hormonów odpowiedzialnych za nadmierne skurcze macicy. Przy słabych bólach podbrzusza wystarczy, gdy zastosujemy środki rozkurczowe. Unikać należy kwasu acetylosalicylowego (aspiryny), gdyż obniża krzepliwość krwi, co może prowadzić do obfitego krwawienia. Pamiętajmy, że leków nie należy brać na pusty żołądek i powinno się je popijać dużą ilością wody.

Autor:

Dorota Bucka

Komentarze do: Jak pokonać bolesne miesiączki? (3)

Jamajca_
Jamajca_ 14-02-2016 20:48

Regulowanie miesiączki

1

Tabletki na leczenie bólu miesiączkowego? Może chodzi o uregulowanie cyklu dzięki tabletkom.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Peggy_Brown
Peggy_Brown 20-10-2013 13:48

Tabletki antykoncepcyjne.

2

Wciąż nie mogę pojąć dlaczego polscy ginekolodzy od razu przepisują tabletki antykoncepcyjne w leczeniu bólu :/... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze