Szukaj

Zbyt długie cykle miesiączkowe

Podziel się
Komentarze0

Cykl menstruacyjny zazwyczaj trwa 28 dni, jednak u niektórych kobiet dochodzi do zaburzeń miesiączkowania i cykl może się wydłużyć nawet do 2 miesięcy. Jakie są przyczyny zbyt długich cykli miesiączkowych? Nie należy lekceważyć takich zaburzeń miesiączkowania, ponieważ za nimi może kryć się poważniejsza choroba.

Zbyt długie cykle miesiączkowe

Prawidłowy cykl menstruacyjny przeważnie trwa 28 dni, jednak ten, który trwa 4 dni krócej lub dłużej też jest uznawany za normę. A jeśli dochodzi do wydłużenia cyklu, trzeba zgłosić się do lekarza i ustalić przyczynę takiego stanu, aby móc rozpocząć odpowiednie leczenie. Prawidłowe i regularne cykle zależą od działania podwzgórza, przysadki mózgowej i jajników oraz od właściwej budowy i prawidłowego funkcjonowania narządów rozrodczych kobiety.

Kiedy cykl miesiączkowy jest zbyt długi?

Rzadkie miesiączki nazywane są oligomenorrhoeą. Cykle miesiączkowe są zbyt długie jeżeli trwają  dłużej niż 35 dni.

Przyczyny zbyt długich cykli miesiączkowych

Takie długie cykle mogą być związane z zaburzeniami hormonalnymi, ale też poważnymi chorobami. Przyczyną występowania zbyt długich cykli miesiączkowych może być zespół policystycznych jajników, torbiele oraz zaburzenia przysadki. Mogą być one również związane z nowotworem przysadki mózgowej, która wydziela prolaktynę oraz chorobami tarczycy. Zbyt długie cykle miesiączkowe mogą również występować u kobiet, które stosują drastyczne diety odchudzające oraz bardzo intensywnie ćwiczą.

Do wydłużenia miesiączki, a później do jej zaniku dochodzi u kobiety, która choruje na anoreksję albo bulimię. Zbyt długi cykl może być również związany z życiem w ciągłym stresie i napięciu, a także wchodzeniem w tzw. okres premenopauzy albo występowaniem hiperprolaktynemii, czyli podwyższonego stężenia prolaktyny we krwi.

Leczenie zbyt długich cykli miesiączkowych

W celu wyregulowania zbyt długich cykli miesiączkowych należy udać się na wizytę do lekarza, który po wykonaniu badań i po wywiadzie z pacjentką ustali przyczynę tych zaburzeń i zaproponuje odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach trzeba najpierw wyleczyć chorobę, która powoduje zaburzenia miesiączkowania, np. zespól policystycznych jajników. Ważne jest również zadbanie o zdrowy styl życia, unikanie stresów i napięć.

W innych przypadkach można zastosować leczenie tabletkami antykoncepcyjnymi albo lekami hormonalnymi, które pozwolą wyregulować długość cyklu miesiączkowego oraz długość krwawienia.

Zbyt długie cykle menstruacyjne utrudniają funkcjonowanie kobiety. Nie należy ich bagatelizować, ponieważ mogą być objawem innej, poważniejszej choroby, która wymaga leczenia. Nie można zakładać, że w każdym przypadku pomogą tabletki antykoncepcyjne, które wyregulują cykl, ponieważ najpierw trzeba znaleźć przyczynę i leczyć ją.

Autor: Ilona Górecka

Komentarze do: Zbyt długie cykle miesiączkowe

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz