Szukaj

Co dzieje się w organizmie kobiety po 40 roku życia?

Podziel się
Komentarze0

Po 40 roku życia w organizmie kobiety zaczyna kończyć się rezerwa pęcherzyków pierwotnych, z jakimi kobieta przyszła na świat. Liczba pęcherzyków, która początkowo wynosiła około miliona teraz liczy co najwyżej kilka tysięcy.Od 30 roku życia zaczyna zmniejszać sie stężenie estrogenów, a po 40 roku życia również zaczyna spadać poziom progesteronu. Organizm kobiety, która kończy 40 lat zaczyna przygotowywać się do menopauzy. Wiele pań martwi się, że okres klimakterium będzie czasem ogromnej rewolucji dla organizmu, z jakim będzie wiązać się szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Warto jednak zaznaczyć, że wiele kobiet przechodzi dość łagodnie okres przekwitania.

Menopauzę można podzielić na trzy etapy:

Premenopauzę: okres występujący około 40 roku życia. W tym czasie zwiększa się poziom gonadotropiny przysadkowej, ale kobieta nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych dolegliwości.


Perimenopauza: ten etap przypada na piątą dekadę życia. To czas kiedy miesiączki mogą być obfite ale trwają krócej.

Pomenopauzalny: jest to okres kiedy nie występuje miesiączkowanie. Badania stężenia hormonów w organizmie kobiety wskażą obniżony poziom estrogenów i progesteronów.

Dolegliwości związane z menopauzą możemy podzielić ze względu na rodzaj występowania:

  • Naczynioruchowe: bóle głowy, uderzenia gorąca,
  • Psychiczne: bezsenność, drażliwość, kłopoty z koncentracją,
  • Ze strony narządów płciowych: suchość pochwy, nawracające zapalenie dróg moczowych,
  • Ze strony tkanki łącznej: osteoporoza, zmniejszona aktywność gruczołów łojowych i potowych.

Należy mieć na uwadze, że zmniejszenie stężenia hormonów w organizmie nie jest jednoznaczne z pogorszeniem  jakości życia. Organizm kobiety jest przystosowany do tego, że stężenie hormonów kobiecych będzie się pomniejszało. Powodem tego, że kobieta zaczyna odczuwać pewne nieprzyjemne dolegliwości jest fakt, iż proces spadku hormonów, może odbywać się nie równomiernie.

Komentarze do: Co dzieje się w organizmie kobiety po 40 roku życia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz