Szukaj

Jakie są mity na temat zespołu napięcia przedmiesiączkowego?

Podziel się
Komentarze0

Stereotyp na temat kobiecego zachowania przed miesiączką znany jest wszystkim. Kobiety są wówczas niezwykle humorzaste.  W grze „Terapia” stworzonej na zasadzie quizu istnieje nawet pytanie: Kiedy kobieta jest nawet w stanie kogoś zabić?

Jakie są mity na temat zespołu napięcia przedmiesiączkowego?

Możliwe odpowiedzi to: A) przed miesiączką, B) w trakcie krwawienia C) tuż po zakończeniu miesiączki. Prawidłową odpowiedzią jest oczywiście A, przed okresem, kiedy to humor kobiety zmienia się co chwilę.

Stereotyp czy rzeczywistość?

Od wielu lat ginekolodzy potwierdzają, że PMS (Premestrual Syndrome) jest czymś zupełnie normalnym, co w mniejszym lub większym stopniu dotyka każdą kobietę. Jednak ostatnio zespół badaczy z Kanady i Nowej Zelandii poddał w wątpliwość istnienie tego syndromu. Jednak PMS nie jest żadnym nowym odkryciem współczesnej medycyny, bowiem już Hipokrates wspominał o tym, że kobiety stają nerwowe w czasie poprzedzającym comiesięczne krwawienie. To zjawisko nie jest żadną chorobą, to po prostu nagromadzenie się problemów, które tuż przed okresem kobiety zaczynają przeżywać i analizować. Panie w tym czasie są wybuchowe, przygnębione,  narzekają na bóle głowy i problemy ze snem.

Jednak grupa psychologów i lekarzy udowodniła ostatnio, że cykl miesiączkowy ma niewiele wspólnego z nastrojem kobiety. Przeanalizowali oni 4000 tysiące kobiet, które ze względu na przedmiesiączkowe napięcie znalazły się u lekarza. Wyniki były zaskakujące, ponieważ tylko u niewielkiej części kobiet zaobserwowano smutek i przygnębienie na kilka dni przed menstruacją. U mniej więcej 1/3 kobiet lekarze nie zaobserwowali żadnego związku pomiędzy cyklem miesiączkowym a nastrojem kobiety. Podobna liczba kobiet odczuwała zły nastrój związany z okresem. Jednocześnie jednak podobne objawy występowały w trakcie okresu, jak i już po jego zakończeniu. Dlatego kanadyjscy lekarze zdecydowanie orzekli, że PMS jest mitem. Takie stwierdzenie wywołało sporą falę oburzenia w Internecie, gdzie kobiety często podkreślały, że one same znają swoje ciało najlepiej i mogą z całą pewnością stwierdzić, że istnieje związek pomiędzy ich cyklem, a nastrojem.


W związku z tym grupa innych naukowców zdecydowała się na kolejne badania, tym razem na grupie 76 kobiet, które przez sześć miesięcy codziennie musiały zapisywać, czy danego dnia czują się pełne energii i zadowolone z siebie, czy też są nerwowe i przygnębione.  Dodatkowo pytano również je o ogólny stan zdrowia i poziom stresu z jakim codziennie muszą się zmagać.  Rezultaty wskazały, że owszem, menstruacja ma wpływ na humor kobiety, jednak w większym stopniu uzależnione to jest od ogólnego stanu zdrowia i codziennych sytuacji z jakimi zmagać muszą się kobiety.

Czy to oznacza, że PMS jest  tylko bajką? Na pewno nie. Objawy związane ze zbliżającą się miesiączką istnieją, wpływają na kobiety, jednak zdecydowanie nie można tłumaczyć za każdym razem złego nastroju napięciem przedmiesiączkowym.  Na pewno PMS dotyczy sporej grupy kobiet, które przez 3 tygodnie w miesiącu są pełne energii, a  w trakcie jednego tygodnia są zupełnie inne.  Nie można jednak uogólniać.  Istotnym czynnikiem wpływającym na zmiany hormonalne w organizmie są także tabletki antykoncepcyjne, które wpływają na libido, nastrój i cerę.

Badania przeprowadzone przez Kalifornijczyków pokazują jedynie ogólny obraz sytuacji i oczywiście nie wykluczają możliwości  dużego związku między cyklem miesiączkowym kobiety a jej zmieniającym się na gorsze nastrojem.  Badacze sami przyznają, że celem ich badań nie było udowodnienie, że dolegliwości PMS są nieprawdziwe. Zdecydowanie chodziło im o to, aby walczyć z negatywnym stereotypem,  którym często posiłkują się mężczyźni tłumacząc zbliżającą się menstruacją zły humor kobiety, zamiast zauważyć, że być może trapi ją coś innego.  Również i same kobiety kreują ten negatywny stereotyp, kojarząc miesiączkę z czymś negatywnym.

Autor:

Manuela Tomala

Komentarze do: Jakie są mity na temat zespołu napięcia przedmiesiączkowego?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz