Szukaj

Wszystko co powinnaś wiedzieć o cyklu miesięcznym

Podziel się
Komentarze0

Miesiączka od zawsze uważana była z moment, kiedy dziewczynka stawała się kobietą. Jej ciało przekształciło się z dziewczynki w kobietę zdolną do poczęcia dziecka. Zatem faktycznie, jest to bardzo ważny moment dla wszystkich istot płci pięknej. Tym samym warto dobrze zaznajomić się z menstruacją, gdyż będzie towarzyszyła kobiecie przez większą część jej życia.Czym jest okres?


Jest to fizjologiczne zjawisko polegające na złuszczeniu się nabłonka macicy pod wpływem zmiany stężenia hormonów w organizmie. Do tego zjawiska dochodzi co miesiąc pod warunkiem, że kobieta nie jest obecnie w ciąży, karmienia piersią czy przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych.

Cykl miesięczny swoją nazwę bierze z tego, iż na miesiączkę nie składa się tylko sama krew miesięczna opuszczająca kobiecą pochwę. W cyklu miesięcznym zachodzą także zmiany na ciele m. in powiększają się piersi, kobieta może mieć okresowe wypryski na twarzy, zmieniają się upodobania kulinarne czy też w końcu kobieta ma wahania nastrojów popularnie nazywane zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

U zdrowej kobiety w wieku rozrodczym menstruacja pojawia się co 28dni, ale warto mieć na uwadze, że u około 20% kobiet okres pojawia się nieregularnie. Jak wspomniano na początku artykułu pierwsza miesiączka wyznacza okres dojrzałości, pojawia się ona między 12 a 14 rokiem życia, natomiast ostatnia czyli czas menopauzy jest granicą pomiędzy dojrzałością płciową a starością kobiety.

Zbyt skąpe miesiączki

Kiedy zaniepokoi Cię ilość Twojej krwi miesięcznej zacznij notować ilość dni, gdy masz krwawienie oraz stopień jego nasilenia. Po takim pomiarze, gdy stwierdzisz że ilość krwawienia jest bardzo mała zgłoś się do lekarza ginekologa. Nie musi to być oznaką, jakiś zmian chorobowych . Młode dziewczyny między 20 a 30 rokiem życia mogą mieć małe krwawienia, a kobiety koło 50 roku życia tego typu krwawienia mogą oznaczać początek przekwitania.


Lekarz zbada dokładnie Twoje ciało, a następnie zaleci leczenie hormonalne. Taka terapia trwa około 3 do 6 miesięcy .

Zbyt obfite miesiączki

Przeciwieństwem skąpego krwawienia co oczywiste jest zbyt duża ilość krwi menstruacyjnej. Wiele kobiet nie umie prawidłowo ocenić ilości krwi miesięcznej i interpretuje je jako zbyt obfite. Oczywiście nie należy ignorować takiej menstruacji, zbyt duża ilość krwi opuszczającej Twój organizm może doprowadzić do zbyt dużej utraty żelaza. A to spowoduje, że kobiety czują osłabienie, bóle głowy czy duszność.

Powodem mocnego krwawienia może być też np. endometrioza, policystyczne jajniki, choroby tarczycy.

Kiedy stwierdzisz, że Twój okres jest zbyt obfity zgłoś się jak najszybciej do lekarza ginekologa. Lepiej bowiem dokładnie sprawdzić co jest powodem takiego stanu rzeczy i ewentualnie rozpocząć leczenie wcześniej.

Bolesne miesiączki

W przeciwieństwie do zbyt skąpego czy też obfitego krwawienia, bolesność to jedna z najczęściej dotykających dolegliwości kobiet mających menstruacje.

Jej powodem jest nadmierna kurczliwość macicy, która wydala na zewnątrz krew menstruacyjną oraz złuszczony naskórek. Ale to nie jedyny powód, zdarza się że ból powoduje nadmierny stres, uprawianie sportu, czy zmiany w obrębie macicy.

Kobieta skarżąca się na ból powinna zażywać regularnie tabletki przeciwbólowe(rozkurczowe), już na 2 dni przed zbliżającym się okresem, a potem także w jego trakcie przez te dni kiedy ból jest najsilniejszy. Poza tym dobrze jest stosować ciepłe okłady na podbrzusze. Warto też zrezygnować na czas menstruacji z wszelkich prac domowych czy też innych obowiązków i w ten sposób zapewnić sobie ulgę w bólu.

Komentarze do: Wszystko co powinnaś wiedzieć o cyklu miesięcznym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz