Szukaj

Przyczyny obfitych miesiączek

Podziel się
Komentarze0

Z powodu obfitych, często również bolesnych miesiączek cierpi co miesiąc wiele kobiet. Powodem do zmartwienia są przedłużające się okresy oraz obfite miesiączki u kobiet, które do tej pory nie miały takiego problemu. Przyczyny obfitych krwawień można podzielić na dwie grupy: naturalne i spowodowane zmianami chorobowymi.

Przyczyny obfitych miesiączek

Obfite miesiączki nie zawsze są one oznaką stanu chorobowego, czasem powodem jest nietypowa fizjologia, okres naturalnej chwiejności hormonalnej (np. okres dojrzewania lub przekwitania).

Jak rozpoznać obfitą miesiączkę?

Najłatwiej obfite krwawienie zauważają kobiety o regularnych okresach. Jeśli ilość lub długość menstruacji jest większa niż zazwyczaj, jest to symptom, który warto skonsultować z lekarzem ginekologiem.

Podczas standardowej miesiączki kobiety tracą 30-80 ml krwi. Czasem ciężko jest obiektywnie ocenić ilość krwi traconej przy menstruacji, są jednak objawy, które zwykle towarzyszą obfitym okresom. Ich cechy charakterystyczne to:

 • osłabienie,
 • duża bolesność miesiączki,
 • szybkie męczenie się,
 • miesiączka trwająca ponad tydzień,
 • konieczność częstego zmieniania podpasek lub tamponów (co 1-2 godziny),
 • występowanie dużych skrzepów.

Naturalne przyczyny obfitych miesiączek

U nielicznych kobiet winowajcą obfitych okresów jest nietypowa budowa ciała. Jeśli podejrzewasz ją u siebie, koniecznie skonsultuj się ginekologiem, który rozwieje wątpliwości i pomoże znaleźć sposób na złagodzenie objawów.

Okres pokwitania, inaczej dorastania, jest czasem dużych wahań hormonalnych. Większość dziewczynek dostaje pierwszego okresu między 8. a 16. rokiem życia. Zdarza się, że niedojrzały układ hormonalny produkuje niewystarczającą ilość progesteronu, co prowadzi do przerostu błony śluzowej macicy i konsekwentnie, obfitych miesiączek.

Kolejnym okresem gdy zaburzona zostaje gospodarka hormonalna organizmu jest okres okołomenopauzalny, zwykle pomiędzy 45. a 55. rokiem życia kobiety. Zanim kobieta skończy menstruować, podobnie jak w okresie pokwitania, jej układ hormonalny nie funkcjonuje w typowy sposób. Jajniki powoli przestają produkować estrogen, co organizm próbuje kompensować większym wydzielaniem FSH (folikulostymuliny). Prowadzi to do nierównowagi między ilościami estrogenu i progesteronu, a co za tym idzie, zwiększenia ilości krwi miesiączkowej.

Powrót menstruacji po ciąży również wiąże się z czasowo zwiększonymi krwawieniami. Zwykle okres powraca po około 20 tygodniach u matek karmiących, a po 10 u kobiet niekarmiących piersią.

Przyczyny związanie ze stanami chorobowymi

Nagłej zmiany obfitości krwawień miesięcznych nie można lekceważyć. Może się ona okazać oznaką poważnej choroby. Obfite krwawienia są charakterystyczne dla m.in.:

 • nowotworów szyjki lub trzonu macicy,
 • raka jajników,
 • endometriozy,
 • mięśniaków macicy,
 • polipów macicy
 • torbieli na jajnikach.

Wszystkie te zmiany chorobowe są niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia kobiety. Wymagają  jak najszybszej interwencji lekarskiej i leczenia. Innymi chorobami, które mogą być przyczynami obfitych menstruacji są zaburzenia krzepliwości krwi lub niedoczynność tarczycy. Wizyta u ginekologa jest niezbędna przy nagłym pojawieniu się obfitych miesiączek i braku czynników naturalnych, które mogą powodować zwiększone krwawienia.

Po pomoc do ginekologa

Menstruacje o nadmiernym krwawieniu są dla większości kobiet ich doświadczających niemałym problem. Rozpoznanie obfitych krwawień może być dla niektórych problematyczne, jednak pewne objawy występujące podczas menstruacji mogą być pomocne w ocenie.

Zwiększone krwawienia mogą mieć przyczyny zarówno naturalne, jak i podłoże chorobowe. Należy pamiętać, że niezależnie od powodu, lekarz ginekolog jest w większości przypadków w stanie, jeśli nie usunąć, to złagodzić objawy obfitych okresów.

Agnieszka Muciek - Szewczyk

Komentarze do: Przyczyny obfitych miesiączek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz