Szukaj

Miseczki menstruacyjne

Podziel się
Komentarze0

O miseczkach menstruacyjnych rzadko kiedy któraś z pań słyszała. Ten produkt higieny menstruacyjnej nie jest bynajmniej wynalazkiem XXI wieku, a innowacją lat 30 XX wieku. Wraz z stworzeniem tamponu, miseczka menstruacyjna miała pomóc kobiecie zachować komfort  podczas okresu.Niestety na skutek jej zawodności w latach 60 zaprzestano produkcji miseczek, by znowu w latach 80 XX wieku spróbować upowszechnić ją, jako środek higieniczny przeznaczony dla kobiet.

Miseczka ma na celu zbieranie krwi menstruacyjnej, w przeciwieństwie do tamponów oraz podpasek, nie wchłania ona krwi. Wydzielina menstruacyjna zbiera się w zbiorniczku i po zapełnieniu jest z niego usuwana. Zbiorniczek należy opróżniać kilkakrotnie w ciągu dnia i po każdym oczyszczeniu z krwi opłukać go wodą.

Istnieją dwa rodzaje miseczek menstruacyjnych. Jednorazowego i wielokrotnego użytku.

Miseczki jednorazowego użytku. Są miękkie, elastyczne i mogą pozostać w pochwie nawet w trakcie stosunku. Kształtem przypominają kielich, a tworzywo z jakiego są wykonane to polietylen.


Miseczki wielokrotnego użytku. Wykonane są z gumy lub silikonu, a kształtem przypominają dzwon. Przed stosunkiem seksualnym należy je usunąć z pochwy. Ten rodzaj miseczki może być stosowany nawet przez 10 lat. Jednak by tak się stało, należy dezynfekować miseczkę i odpowiednio o nią dbać.

Zanim zdecydujemy się na zakup miseczki należy wybrać właściwy rozmiar. Mniejsza przeznaczona jest dla kobiet poniżej 25 roku życia, a także tych które jeszcze nie rodziły. Większe to dobry wybór dla pań po 25 roku życia lub tych które przynajmniej już raz rodziły.

Niektóre kobiety zastanawiają się, czy stosowanie miseczek może być niebezpieczne dla zdrowia? Otóż nie. Lekarze, a także naukowcy nie stwierdzili by miseczka była szkodliwa dla zdrowia, pod warunkiem, że będzie właściwie stosowana.

Zalety stosowania miseczki menstruacyjnej


  • Nie powodują wysuszenia wnętrza pochwy,
  • Są ekologiczne w użyciu,
  • Koszt ich stosowania jest niewysoki, pod warunkiem że stosuje się miseczki wielokrotnego użycia.

Wady stosowania miseczki menstruacyjnej


Żeby założyć miseczkę musimy przy pomocy palców wprowadzić ją do pochwy, a następnie kiedy już się zapełni opróżnić ją z krwi menstruacyjnej. Pomimo że widok własnej krwi jest czymś naturalnym, nie wszystkie panie są zdolne poradzić sobie z tą czynnością. Dlatego zakładanie miseczki może być kłopotliwe.

Komentarze do: Miseczki menstruacyjne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz