Szukaj

Mechanizmy powstawania endometriozy

Podziel się
Komentarze0

Endometrioza to rozrost błony śluzowej macicy, poza jamą macicy najczęściej na jajnikach. Choroba ta najczęściej dotyczy kobiet będących w wieku rozrodczym. Szacuje się, że endometrioza dotyka około 7 - 15% kobiet na całym świecie. 

Mechanizmy powstawania endometriozy


Jakie są przyczyny powstawania endometriozy? Istnieje wiele hipotez na ten temat w poniższym artykule przedstawimy te, które według lekarzy są najbliższe prawdy.

Menstruacja wsteczna


Kiedy kobieta przechodzi comiesięczne krwawienie, krew z komórkami endometrium przechodzi z jajowodów do jamy brzusznej - w jakiej może dojść do zagnieżdżenia tych komórek. Prawdopodobieństwo takiego zdarzenia występuje wraz z comiesięczną menstruacją. Powyższa hipoteza nie daje odpowiedzi na pytanie skąd biorą się komórki endometrium w innych partiach ciała. Uważa się, iż możliwe że zostają przeniesione drogą limfy lub krwi.


Trudno jest lekarzom określić dokładną przyczynę pojawienia się choroby, natomiast znane są  powtarzalne zjawiska, które pojawiają się u wszystkich chorych.

  • U kobiet chorych na endometriozę zauważa się nadmiar estrogenu przy relatywnym niedoborze progesteronu. Przyczynić się do tego może stosowanie tabletek antykoncepcyjnych lub zanieczyszczenie środowiska, które wpływa na jakość produktów spożywczych jakie spożywamy.
  • Mniejsza ilość komórek układu odpornościowego w płynie otrzewnowym.
  • Szkodliwy wpływ metali ciężkich.
  • Predyspozycje genetyczne.
  • Kobiety będące w złej kondycji psychicznej oraz takie które są narażone na ciągły stres.
  • Egzystencja w mocno zanieczyszczonym środowisku również wpływa na rozwój choroby.


Endometrioza jest bardzo poważną chorobą. Nie leczona może doprowadzić do poważnych dysfunkcji w organizmie kobiety. W skrajnych przypadkach dochodzi do rozwoju nowotworu.

Komentarze do: Mechanizmy powstawania endometriozy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz