Szukaj

Menstruacja - wszystko co powinnaś wiedzieć o okresie

Podziel się
Komentarze0

Menstruacja to krwawienie miesięczne polegające na złuszczaniu się nabłonka macicy, dzieje się to pod wpływem zmian stężenia hormonów płciowych w organizmie kobiety. Menstruacja to zjawisko fizjologiczne, które towarzyszy kobiecie prawie przez całe życie dlatego warto zapoznać się z nim bliżej. Miesiączka pojawia się najczęściej między 12 a 13 rokiem życia u dziewczynek i oznacza początek dojrzałości płciowej. Cykl menstruacyjny trwa zazwyczaj 28 dnia po tym czasie pojawia się krwawienie które trwa od 3 do 7 dni,  jest to zależne od organizmu kobiety. Prawidłowa krew menstruacyjna nie krzepnie, a ma na to wpływ wzrost aktywności plazminy. Poza okresem ciąży, karmienia piersią czy zażywania środków antykoncepcyjnych okres u zdrowej kobiety pojawia się cyklicznie i zawsze w takiej samej postaci.

Jeżeli miesiączka nie pojawia się po okresie cyklu menstruacyjnego nie zawsze jest to objawem ciąży. Zdarza się, że w organizmie kobiety dochodzi do zaburzeń wynikających z chorób tarczycy, cukrzycy czy innych zmian hormonalnych jakie wpływają na brak krwawienia. Często zdarza się, że kobiety chorujące na anoreksje mają kłopoty z menstruacja. Ponadto na zaburzenia może mieć wpływ ciężki wysiłek fizyczny, gwałtowny spadek masy ciała, ciężkie przeżycia emocjonalne. Jeżeli okres nie pojawia się tak jak zawsze i wykluczyłaś możliwość ciąży skonsultuj się z lekarzem ginekologiem, przeprowadzi On niezbędne badania i zastosuje odpowiednie leczenie farmakologiczne lub hormonalne.


Do innych zaburzeń miesiączkowych zaliczamy również: skąpe krwawienie miesięczne, obfite krwawienie miesięczne wraz z pojawieniem się skrzepów, nieznaczną utrata krwi pomiędzy normalnie występującymi cyklami, krwawienie miesięczne wraz silnymi bólami kolkowymi.

Inną dolegliwością związaną z okresem jest zespół bolesnego miesiączkowania, jaki dotyka około 70% kobiet. Jest ono wywołane zaburzeniami hormonalnymi jakie w następstwie wywołują zwiększona ilość skurczy macicy. Innym powodem bolesnego miesiączkowania mogą być zapalenia macicy lub anomalie w budowie macicy. Zespół ten polega na odczuwaniu bólu w podbrzuszu, okolicy krzyżowej oraz bolesnymi skurczami macicy. Tym objawom mogą towarzyszyć również wymioty, nudności, bóle głowy, senność. Wszystkie te czynniki wpływają na fakt, iż spora grupa kobiet jest zmuszona do rezygnacji z obowiązków dnia codziennego, gdyż nie jest w stanie wykonywać powierzonych jej obowiązków.

Jak leczyć zespół bolesnego miesiączkowania?

Udowodniono, że podawanie niesterydowych leków zapalnych np. ibuprofenu powoduje hamowanie syntezy prostogladyn w mięśniach miednicy co tym samym łagodzi ból. Leki jakie działają rozkurczowo na mięśnie dna miednicy przynoszą ulgę w trakcie bardzo bolesnych skurczów tego narządu płciowego. Inną metodą jaka powinna przynieś ulgę jest przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Poza tym możesz zastosować ciepły okład na podbrzusze lub łagodne ziołowe leki uspokajające oraz napary z rumianku, liści malin na 2-3 dni przed spodziewanym krwawieniem. Poza tym skonsultuj się ze swoim lekarzem ginekologiem w celu wykonania odpowiednich badań. Lekarz sam doradzi Ci jakich środków używać w celu załagodzenia tych bolesnych objawów.

Komentarze do: Menstruacja - wszystko co powinnaś wiedzieć o okresie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz