Szukaj

Zbyt krótkie cykle miesiączkowe

Podziel się
Komentarze0

Cykl menstruacyjny zazwyczaj trwa 28 dni. Jednak u niektórych kobiet jest on bardzo krótki i może trwać 21 dni lub nawet krócej. Jakie są przyczyny takiego stanu? Może to być niezdrowy styl życia, zaburzenia hormonalne albo poważniejsze choroby. Zbyt krótkie cykle mogą wpływać negatywnie na codzienne funkcjonowanie życia kobiety.

Zbyt krótkie cykle miesiączkowe

Cykl miesiączkowy inaczej nazywany jest cyklem menstruacyjnym i przeważnie trwa 28 dni, jednak ten, który trwa 4 dni krócej lub dłużej też jest uznawany za normę. Prawidłowe i regularne cykle zależą od działania podwzgórza, przysadki mózgowej i jajników oraz od właściwej budowy i prawidłowego funkcjonowania narządów rozrodczych kobiety.

Kiedy cykl miesiączkowy jest zbyt krótki?

Częste miesiączki nazywane są polymenorrhoeą. W zbyt krótkim cyklu miesiączkowym krwawienia występują częściej niż 21 dni.

Przyczyny zbyt krótkich cykli menstruacyjnych

Przyczyny występowania zbyt krótkich cykli menstruacyjnych to:

  • zaburzenia hormonalne,
  • niedobór gestagenu, co przyczynia się do skrócenia fazy ciałka żółtego (gestagen to hormon, który przygotowuje kobietę do zajścia w ciążę, a następnie wpływa na podtrzymanie tej ciąży),
  • cykle bezowulacyjne,
  • przedwczesna owulacja.

Krótkie cykle menstruacyjne mogą oznaczać nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu wydzielania dokrewnego.

Leczenie zbyt krótkich cykli miesiączkowych

Nie należy lekceważyć zaburzeń miesiączkowania i należy udać się na wizytę do ginekologa, który po wywiadzie z pacjentką i wykonaniu badań będzie mógł ustalić przyczynę takiego stanu i dzięki temu zaproponować odpowiednie leczenie.

Zbyt krótkie cykle można leczyć tabletkami antykoncepcyjnymi albo lekami hormonalnymi, które pozwolą wyregulować długość cyklu miesiączkowego oraz długość krwawienia. Jednak nie można zażywać tabletek antykoncepcyjnych na wyregulowanie cyklu bez poznania przyczyny takiego stanu. Leczenie powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza specjalisty. Leczenie krótkich cykli jest konieczne, gdy kobieta chce zajść w ciążę, ponieważ niedobór gestagenu, brak owulacji lub cykle bezowulacyjne i zaburzenia hormonalne powodują problemy z zajściem w ciążę.

Nie wolno lekceważyć zbyt krótkich cykli menstruacyjnych, ponieważ mogą one świadczyć  o różnych zaburzeniach. Poza tym takie częste krwawienia zwiększają ryzyko wystąpienia niedokrwistości, czyli anemii. Krótkie cykle menstruacyjne utrudniają funkcjonowanie kobiety w codziennym życiu.

Autor: Ilona Górecka

Komentarze do: Zbyt krótkie cykle miesiączkowe

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz