Szukaj

W oczekiwaniu na pierwszą miesiączkę...

Podziel się
Komentarze0

Prof. Michael Hermanussen przeprowadził badania w których ukazuje jakie czynniki mają wpływ na to, kiedy pojawi się pierwsze krwawienie. Najczęściej pierwsza miesiączka pojawia się u dziewczyn pomiędzy 11 a 15 rokiem życia.  Z kolei rozwój piersi i pierwsze owłosienie łonowe pojawia się dwa lata przed tym.

W oczekiwaniu na pierwszą miesiączkę...

Jeśli w wieku 13 lat nie występuje żadne z nich, należy skonsultować się z lekarzem. Wizyta medyczna konieczna jest również, gdy okres pojawi się zbyt wcześnie.

150 lat temu pierwsze krwawienie u kobiet pojawiało się relatywnie późno, najczęściej w wieku 18 lat.  Obecnie okres dojrzewania u dziewczyn znacznie się przyspieszył,  przeciętny wiek dla pierwszej menstruacji w krajach Europy Północnej wynosi  13 lat, w Europie Południowej  12 lat. Nie można dokładnie stwierdzić co wpłynęło na tą zmianę, jednak ma to związek prawdopodobnie z polepszeniem jakości odżywiania oraz zdrowia. Już od dawna zauważalne jest, że w ekstremalnych życiowych sytuacjach jak wojna czy głód, miesiączka pojawia się później lub się zatrzymuje. 


W XIX wieku sytuacja kobiet była znacznie gorsza, dlatego krwawienie pojawiało się później.  Według prof. Hermanussena tak wczesne miesiączkowanie w obecnych czasach jest społecznym fenomenem w którym dużą rolę odgrywa otaczająca nas seksualność.  Rzadkością są już gazety czy plakaty, które nie zawierają zdjęcia roznegliżowanej kobiety. To właśnie stwarza problemy wśród dziewczyn, które mają już rozwinięte piersi, ubierają się jak dorosłe, jednak ciągle nie pojawiło się u nich pierwsze krwawienie, dlatego nie mogą się one poczuć prawdziwymi kobietami. Jednocześnie miesiączka u dziewczyn ze społecznych nizin pojawia się wcześniej niż wśród ich rówieśniczek z wyższych sfer. Kiedyś istniała reguła, że dziewczyny mieszkające na wioskach wcześniej stawały się kobietami, niż te zamieszkujące miasta, obecnie ta zasada nie ma już pokrycia w rzeczywistości.

Dziewczyny u których okres pojawia się trochę później niż w wieku 12 lat, nie mają podstaw do zamartwiania się. Brak miesiączki we wczesnym okresie dojrzewania nie musi być objawem choroby. Obecnie wśród 2-3 % dziewczyn menstruacja pojawia się po 15 roku życia, a jakakolwiek choroba wywołująca taką sytuację wykrywana jest wśród bardzo małego odsetka dziewczyn. Mimo to coraz więcej dziewczynek sięga po tabletki przyspieszające pierwsze krwawienie, by nareszcie poczuć się prawdziwą kobietą. Jednak jak wynika z badań, nie jest to działanie konieczne, a wręcz zaburza to naturalne procesy zachodzące w organiźmie dziewczyn.

Autor:

Manuela Tomala

Komentarze do: W oczekiwaniu na pierwszą miesiączkę...

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz