Szukaj

Dlaczego warto wybrać tampon zamiast podpaski?

Podziel się
Komentarze1

Tampony to zwitki chłonnego materiału, zazwyczaj pochodzenia naturalnego z doczepionym do nich sznureczkiem. Są one używane jako środek higieniczny w trakcie trwania miesiączki. Zazwyczaj ma on kształt cylindryczny co ułatwia wprowadzenie go do pochwy.

Dlaczego warto wybrać tampon zamiast podpaski?


Tampon wchłania krew menstruacyjną zanim opuści ona pochwę, dzięki temu uniemożliwia on wydostawanie się nieprzyjemnego zapachu na zewnątrz, a także zapewnia większy komfort czystości. Prawidłowo zaaplikowany tampon jest praktycznie nie wyczuwalny dla kobiety.

Przy stosowaniu tamponu należy pamiętać o jego regularnej wymianie co 4-6 godzin. Kiedy krwi menstruacyjnej jest zbyt wiele może on zacząć przeciekać, co na pewno nie jest miłe dla kobiety mającej okres.

Rodzaje tamponów:

 • Tampon z aplikatorem. Kobieta wprowadza go do pochwy za pomocą palca wskazującego. Dzięki temu osoba stosująca ten środek higieniczny wie czy należy przesunąć go jeszcze w przód, czy też nie. Właściwie wprowadzony tampon znajduje się na głębokości palca i jest praktycznie nie wyczuwalny. Sznureczek musi wystawać na zewnątrz, to umożliwia usunięcia brudnego tamponu.
 • Tampon bez aplikatora. Posiada dwie rurki, które są wsunięte jedna w drugą. Tampon znajduje się w szerszej rurce, którą należy wsunąć do pochwy. Następnie popycha się cieńszą rurkę, a tampon zostaje wsunięty do środka. Tampon powinien znajdować się w środkowej części pochwy, co powoduje że jest on nie wyczuwalny.


Ponadto należy wiedzieć, że istnieją różne rozmiary tamponów. Jest to spowodowane tym, że ilość krwi  jest bardziej obfita w pierwsze dni okresu aniżeli w ostatnie. W aptece, sklepie z środkami higienicznymi bez problemu będziemy mogli wybrać odpowiedni rozmiar tamponu. Tampony o większej chłonności oznaczone są jako Normal, Super i SuperPlus. Natomiast te przeznaczone na ostatnie dni miesiączki to Mini lub LightFlow.

Czy można stosować tampon w nocy?

Tak, gdyż podczas snu kobieta znacznie mniej się porusza, a tym samym mniej krwi wydostaje się na zewnątrz. Można używać ten sam rozmiar tamponu, który był stosowany wciągu dnia. Ważne by tampon zaaplikować tuż przed snem, a następnie usunąć go po przebudzeniu.

Zalety stosowania tamponu:

 • Jest dyskretniejszy niż podpaska,
 • Umożliwia kąpiel czy pływanie w basenie,
 • Zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu, gdyż wchłania wydzielinę wewnątrz ciała,
 • Zmniejsza dyskomfort, jaki pojawia się w czasie miesiączki.


Wady stosowania tamponu:

 • Niektórzy lekarze uważają, że nie powinien być stosowany w nocy,
 • Nie jest zalecany podczas pierwszej miesiączki, a także u dziewczynek poniżej 12 roku życia,
 • Nie jest wskazany dla kobiet stosujących spirale antykoncepcyjną,
 • Jest odradzana kobietą, które mają obfite miesiączki,
 • Zdarza się, że lekarz odradzi kobiecie stosowania tamponu ze względu na możliwość podrażnienia flory bakteryjnej lub podrażnienia nabłonka pochwy.

Komentarze do: Dlaczego warto wybrać tampon zamiast podpaski? (1)

Dianne89
Dianne89 22-12-2018 15:14

Tampony na noc?

1

Właśnie, jak to jest z użytkowaniem tamponów na noc? Tutaj piszecie, że można, a mi zawsze mama odradzała, gdy pierwszy raz byłam u ginekologa (ponad 10 lat temu) też był temu przeciwny. OB z kolei nawet rekomenduje taki... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze