Szukaj

Pływanie w ciąży

Podziel się
Komentarze2

Boisz się, że pływanie może zagrozić tobie i twojemu maleństwu? Nic bardziej mylnego - pływanie w ciąży poprawia kondycję niemal wszystkich narządów i układów organizmu oraz świetnie przygotowuje do porodu. Możesz korzystać z tej aktywności nawet przez całą ciążę, oczywiście jeżeli nie ma wcześniejszych przeciwwskazań.

Pływanie w ciąży

Wodny relaks

Pływanie w basenie ma bardzo korzystny wpływ dla kobiet w ciąży, jej przebieg i sam poród. Jest przyjemne i jednocześnie pożyteczne. Woda doskonale relaksuje i zwiększa wytrzymałość mięśni bez nadmiernego wysiłku. Wpływa na utrzymanie prawidłowej postawy w czasie ciąży. Ćwiczy się mięśnie nawet wtedy, kiedy leży się w wodzie, kontroluje oddech i utrzymuje równowagę.

Woda skutecznie znosi bóle kręgosłupa, mięśni nóg oraz dolnych mięśni brzucha, które w końcowej fazie ciąży są szczególnie obciążone. Odciąża stawy i zapewnia im bezpieczeństwo. W czasie ciąży w wyniku hormonów rozluźniają się ich więzadła, by podczas porodu kości miednicy mogły się rozszerzyć. Pływanie ponadto poprawia funkcjonowanie układu oddechowego, zwiększa jego wydolność oraz pobudza krążenie krwi. Płód jest dzięki temu lepiej dotleniony. Woda delikatnie uciska naczynia krwionośne i przynosi ulgę spuchniętym nogom.

A czy rzeźbienie sylwetki też wchodzi w grę? Oczywiście, a dzieje się tak dlatego, ponieważ woda stawia opór wykonywanym przez ciebie ruchom. W taki sposób dbasz o wygląd swojej sylwetki i poprawiasz swoją kondycję fizyczną. Wodne ćwiczenia pozwalają zachować prawidłową wagę i wrócić do formy po porodzie. Potrafią cię doskonale odprężyć i zrelaksować. Rozluźniają spięte mięśnie i poprawiają humor. Sam ruch jest już dla ciebie źródłem zadowolenia i odpowiada za większe wytwarzanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Bardzo ważne jest to, że robisz coś jednocześnie ze swoim dzieckiem. Ono tak samo rozwija się w środowisku wodnym, dlatego jest jeszcze bardziej zadowolone i spokojne, kiedy jego mama też uprawia sport.

Jak pływać w ciąży?

Twoje pływanie powinno być rekreacyjne, a nie wyczynowe. W pierwszych tygodniach ciąży najbardziej korzystne i najmniej obciążające jest pływanie żabką. Wzmacnia mięśnie ramion i klatki piersiowej. Nie wymaga nadmiernych ruchów tułowia i mniej się przy nim męczysz. Przy tym stylu musisz jednak uważać na napięcia mięśni szyi i karku, ponieważ mogą skończyć się bólem. Dlatego pamiętaj, aby precyzyjnie łączyć ruch z oddechem.

Styl motylkowy jest bardzo męczący i jego powinnaś unikać. Silne uderzenie brzuchem o wodę może spowodować skurcze macicy.

Jeśli decydujesz się na wizytę na basenie pod koniec ciąży, to zdecydowanie łatwiej i wygodniej będzie ci pływać na plecach. Coraz wyraźniej odczuwasz bóle kręgosłupa, ale woda będzie cię wtedy relaksować i utrzymywać. W czasie pływania należy robić kilkuminutowe przerwy. Możesz wtedy  na spokojnie pospacerować w wodzie, wymachiwać nogami, robić rowerek lub poodbijać dmuchaną piłką.

Pamiętaj, że idąc na basen, nie musisz umieć pływać. Chodzi przecież o relaks i odpoczynek. Z deską do pływania też się odprężysz. Nawet tak mała czynność jak brodzenie w płytkiej wodzie ochłodzi opuchnięte kostki i przyniesie ulgę. Oczywiście nie możesz się przemęczać. Pływaj powoli, dopóki nie odczujesz zmęczenia. Wraz z postępującą ciążą powinnaś zmieniać dystans i styl. Regularne odwiedziny na basenie (2-3 razy w tygodniu), będą  łagodniejszego porodu. Skórcze są mniej bolesne, ponieważ szyjka macicy lepiej się rozwiera. Szybciej wrócisz do formy, dlatego że połóg też będzie przebiegał łatwiej.

Zajęcia dla ciężarnych

Pływalnie oferują różne zajęcia dla kobiet w ciąży. Wykwalifikowany instruktor pomoże ci dobrać ćwiczenia, odpowiednie dla trymestru ciąży. Organizowane są zajęcia z aqua aerobiku, ćwiczenia relaksujące, rozciągające oraz pływanie lecznicze. Gimnastyka w wodzie działa równie kojąco na twoje ciężarne ciało. Dobrym pomysłem jest pływanie w grupie. Wtedy będziesz bardziej zmotywowana, by częściej odwiedzać basen.

Uważaj na siebie!

Zawsze wybieraj te pływalnie, w których szczególnie dba się o czystość wody. Jeśli nie masz problemów ze skórą, to nie powinnaś bać się chloru. Ale lepiej jest jednak chronić przed nim oczy. Nie bój się też infekcji. Bardziej prawdopodobne, że złapiesz ją w szatni, siadając na ławce lub w toalecie, niż w wodzie. Jeśli cierpisz na infekcję intymną, to musisz ją najpierw wyleczyć. By zmniejszyć ryzyko zakażeń pochwy poleca się stosowanie probiotyków  ginekologicznych.
Musisz być bardzo ostrożna – po pływalni chodź zawsze w klapkach. Powierzchnia jest śliska i bardzo łatwo się przewrócić. Po wyjściu z basenu weź prysznic i dokładnie umyj całe ciało. Nigdy nie siadaj bezpośrednio na sedesie. Najważniejsze – unikaj jacuzzi i sauny! Powodują one przegrzanie organizmu, które jest niebezpieczne dla dziecka.

Pamiętaj o konsultacjach

Przed wizytą na basenie warto poradzić się swojego ginekologa i upewnić, że nie masz żadnych przeciwwskazań do pływania w ciąży. Najczęściej zalicza się do nich: cukrzycę, nadciśnienie, krwawienie podczas ciąży, niedokrwistość, zapalenie nerek w ciąży lub bezpośrednio przed, problemy rozwojowe płodu, wszelkie infekcje oraz ciążę wysokiego ryzyka. Jeżeli jesteś gotowa na to, by pływać zaopatrz się w wygodny strój kąpielowy - taki który nie będzie cię uciskał. Warto byś zjadła coś lekkiego przed wejściem do basenu, a na miejscu miała ze sobą butelkę wody. Odpocznij, kiedy tylko poczujesz zmęczenie lub zabraknie ci oddechu. Nie nurkuj. Wybierz styl, który pozwoli ci odpocząć i dobrze się bawić.

Autor: Justyna Biernacka

Komentarze do: Pływanie w ciąży (2)

Bella82
Bella82 04-08-2014 21:07

Polecam basen w ciąży

1

Przez całą ciąże chodziłam na basen. Przed wyjściem okolice intymne smarowałam [reklama] żelem, po pływaniu podmywałam się i również smarowałam żelem. Naturalny kwas mlekowy zawarty w żelu świetnie chroni przed patogenam... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
miruska
miruska 04-08-2014 15:37

Pływanie w jeziorze w ciąży

1

Byłam ostatnio 2 tygodnie temu w ciąży nad jeziorkiem, siedziałam sobie pół dnia w cieniu bo bałam się wychodzić na słońce i było wszystko ok :) byłam w fajnym miejscu gdzie woda czyścituka to sobie pływałam też, nic się... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze