Szukaj

Objawy wczesnej ciąży

Podziel się
Komentarze0

We wczesnym stadium ciąży występuje wiele charakterystycznym objawów, które sugerują nam, że jednak  to to. Mimo że badania szczegółowe badania przeprowadzane są dopiero później, to już w pierwszych tygodniach kobieta jest w stanie przypuszczać, że będzie mamą. Jakie to poszlaki?

Objawy wczesnej ciąży

Zatrzymanie miesiączki


Jest to objawy szczególnie istotny u osób, których cykl dotychczas był bardzo regularny. Jest to niewątpliwie pierwszy symptom, który wskazuje na możliwość bycia w ciąży. Należy jednak rozważyć inne czynniki, które mogłyby wpłynąć na taki stan rzecz, np. stres, zmiana klimatu, nieregularne odżywianie itp.

Istnieją jednak przypadki, kiedy to kobieta będąc w ciąży nadal ma menstruację. Spowodowane jest to niewystarczającą ilością progesteronu, który by mógł zahamować naturalny cykl. Dlatego też w normalnym terminie miesiączki lub też z lekkim opóźnieniem może wystąpić plamienie lub skąpe krwawienie. Będzie ono jednak krótsze i nie poprzedzają ich bóle brzucha.

Występowanie nudności


Bardzo często jednym z pierwszych objawów – wręcz filmowym – jest pojawienie się nudności. Są one dolegliwością dotyczącą 2/3 kobiet będących w ciąży. Są one bardzo uciążliwe w godzinach porannych, ale w zależności od danej osoby mogą występować w różnych częściach dnia.

Najczęściej w 10 tygodniu ciąży dochodzi do złagodzenia tego objawu. Natomiast wyraźna poprawa następuje po kolejnych 21 dniach. Wedle przekonań oraz niektórych badań, występowanie nudności u kobiet jest oznaką pomyślnego przebiegu ciąży.

Wymioty

Są one często powiązane z wyżej wspomnianym objawem. Występują u ponad połowy ciężarnych, najczęściej u tych, które są w ciąży po raz pierwszy. Ponadto pojawiają się już po kilku dniach od ustąpienia miesiączki. Tak jak w przypadku nudności stwierdzone jest, że pojawiają się najczęściej rano, jednak w zależności od danej osoby towarzyszyć mogą również o innej porze dnia. Jest to również powiązane ze wzmożonym wydzielaniem śliny.


Natężenie wymiotów wynika często z nastroju przyszłej mamy. Jeżeli jest ona zdenerwowana, wystraszona lub po prostu występuje jakiś czynnik stresogenny, może dojść do zwiększenia występowania. Również mogą mieć na to wpływ różne zapachy czy nawet widok jedzenia.

Ich występowanie nie ma wpływu na przebieg ciąży ani rozwój płodu. Jest to naturalny skutek uboczny tego stanu. Jednakże, jeśli wymioty występują częściej niż 3-4 razy w ciągu dnia, należy udać się na konsultację ginekologiczną. Objaw ten w 10 tygodniu zaczyna słabnąć, po czym w 14 znika całkowicie.

Częstsze niż zwykle oddawanie moczu


Jest to charakterystyczny symptom szczególnie u kobiet, które dotychczas nie miały z tym problemu. Może być to oczywiście oznaka przeziębienia nerek lub cewki moczowej, jednak jeżeli mamy pewność, że żadne z powyższych schorzeń nas nie dotyczy, można przypuszczać, że jest to po prostu objaw ciąży.


W przypadku normalnego stanu, kobiety oddają mocz 2 do 6 razy w ciągu dnia, przy czym nie dotyczy to spoczynku nocnego. W momencie zajścia w ciążę, macica rozrasta się, przez co naciska na pęcherz moczowy i zmniejsza w ten sposób jego objętość. Stąd też ciężarna musi oddawać mocz nawet co 2 godziny w dzień i kilkukrotnie w nocy.

Objaw ten jest normalny, dlatego też niepokoić należy się wyłącznie w sytuacji występowania bólu oraz pieczenia w okolicach cewki moczowej.

Symptomy te ustępują około 4 miesiąca kiedy to macica rozrasta się ponad miednicę. Jednak powraca częste oddawanie moczu już niedługo przed porodem.

Zmiany w odczuwaniu smaku


Nasze kubki smakowe w naturalny sposób wskazują nam to, co lubimy, a za czym nie przepadamy. W ciąży dochodzi do ich zaburzenia, przez co kobiety zaczynają klasyczne potrawy odczuwać inaczej niż dotychczas. Bardzo często ciężarne stwierdzają, że odczuwają metaliczny smak w ustach.

Dochodzi również do zmiany klasycznych zwyczajów jedzeniowych czy tolerancji na zapach. Kobiety zaczynają odczuwać potrzebę łączenia pewnych smaków i odrzucają te, które dotychczas im nie przeszkadzały.

Powiększenie piersi


Zwiększenie objętości, zmiana twardości czy uczucie bólu są częstą oznaką ciąży, Gruczoły sutkowe po ustaniu miesiączki stają się nie tylko twardsze, ale i bardziej wrażliwe, szczególnie przy brodawkach. Również często dochodzi do uczucia mrowienia lub swędzenia tych partii ciała.

Dochodzi również do widocznego rozrostu piersi - szczególnie w 6 tygodniu – które przygotowują się na przyjęcie pokarmu dla niemowlaka. Uwidacznia się również bardziej niż zwykle przebieg żył podskórnych, które równocześnie przybierają ciemniejszą barwę.


Już w pierwszych tygodniach ciąży, bez pomocy lekarza, kobieta jest w stanie stwierdzić, że jest w ciąży. Oczywiście nie muszą u każdej osoby występować wszystkie te symptomy. Podczas pierwszych dni oraz miesięcy od zapłodnienia można również zauważyć odczucie senności, apatii czy obniżoną sprawność intelektualną jak i fizyczną. Jednak do czasu niepotwierdzenia naszej diagnozy przez lekarza, należy unikać kategorycznych twierdzeń na temat stanu swojego zdrowia, gdyż często nasza psychika sama wpływa na nasz stan zdrowia przybierając postać tzw. ciąży urojonej.

Autor:

Urszula Walkiewicz

Komentarze do: Objawy wczesnej ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz