Szukaj

Alkohol a ciąża

Podziel się
Komentarze0

Chyba wszyscy dobrze wiedzą, że alkohol w ciąży szkodzi nie tylko matce, lecz przede wszystkim wpływa bardzo źle na zdrowie jeszcze nienarodzonego dziecka. Przeczytaj ten artykuł by dowiedzieć się jak niebezpieczny jest alkohol dla Twojego malucha. Razem z nami obal kilka alkoholowych mitów!

Alkohol a ciąża


Badania przeprowadzone przez naukowców mrożą krew w żyłach – już co trzecia kobieta w wieku 18-40 lat pije alkohol w czasie ciąży! Świadczy to głównie o bezmyślności przyszłych matek, które uważają, że lampka wina do obiadu czy pół piwa od czasu do czasu nie zaszkodzi.

Wiele z nich, tłumaczy sobie, że czerwone przecież wino zawiera dużo żelaza i poprawia morfologie krwi a piwo wspomaga laktację i zmniejsza stres ciężarnej kobiety. Ale przecież ze zdrowiem dziecka nie wolno ryzykować! Pamiętajmy, nawet najmniejsza dawka alkoholu może mieć wpływ na rozwój dziecka w łonie matki! A im większa ilość alkoholu, tym większe ryzyko poważnych uszkodzeń płodu.

Alkohol może powodować u dziecka:


→ opóźnienie wzrostu
→ obniżenie odporności
→ niską wagę urodzeniową
→ trudności w myśleniu i zapamiętywaniu
→ jąkanie się i problemy z artykulacją
→ nadpobudliwość i agresywność
→ problemy z sercem, nerkami, wzrokiem i słuchem

→ deformację ciała i twarzy
→ małogłowie

Poznaj kilka mitów dotyczących picia alkoholu podczas ciąży


1. Jeden łyczek nie zaszkodzi
– każdy organizm jest inny i ciężko jest określić jaka dawka alkoholu może być niebezpieczna dla dziecka, dlatego kompletnie zrezygnujmy z trunków w czasie ciąży.

2. Lepiej wypić czerwone wino niż kawę
– obydwa te napoje są niewskazane w czasie ciąży, mogą mieć szkodliwy wpływ na dziecko a nawet powodować mikrouszkodzenia układu nerwowego i innych narządów.

3. Łożysko chroni dziecko przed pitym alkoholem – to nie prawda! Każda dawka alkoholu wypita przez matkę, przenika przez łożysko a w przeciągu pół godziny jego stężenie we krwi dziecka może być takie samo jak we krwi matki.

4. Bezalkoholowe piwo jest bezpieczne
– to również nie jest do końca prawdą, ponieważ bezalkoholowe piwo zawiera znikomą zawartość % która może zaszkodzić dziecku.

5. Alkohol szkodzi dziecku tylko we wczesnym okresie ciąży – to kłamstwo! Alkohol może mieć szkodliwy wpływ na dziecko na każdym etapie jego rozwoju w łonie matki.

6. Picie alkoholu nie niesie ze sobą ryzyka poronienia - pijące kobiety zwiększają to ryzyko. Badania wskazują, że u kobiet które piły pięć drinków tygodniowo trzy razy częściej występowało poronienie lub urodzenie martwego płodu!

Jak widać, alkohol może mieć dla naszego malucha katastrofalne skutki. Zatem, jeśli poważnie myślisz o macierzyństwie i pragniesz zapewnić swojemu dziecku wszystko co najlepsze, pamiętaj: alkohol wyrządza więcej szkód niż wszystkie inne używki (nawet narkotyki). Dziecko jest najpiękniejszym, co może przytrafić się kobiecie i chyba nie warto ryzykować jego zdrowiem dla lampki wina czy puszki piwa.


Autor:

Kinga Setera

Komentarze do: Alkohol a ciąża

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz