Szukaj

Pielęgnacja skóry a planowanie dziecka

Podziel się
Komentarze0

W okresie przed poczęciem dziecka kobieta powinna szczególnie zadbać o swoją skórę, tym bardziej, że w czasie ciąży będzie musiała zrezygnować z wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Czy jednak wszystkie leki i zabiegi w czasie prekoncepcyjnym są w pełni bezpieczne?

Pielęgnacja skóry a planowanie dziecka

Zabiegi w salonach kosmetycznych

Na szczęście praktycznie nie ma takich zabiegów pielęgnacyjnych, wykonywanych w zabiegach kosmetycznych, które mogłyby nie być wskazane w okresie planowanie ciąży. Wręcz przeciwnie, zabiegi te są nawet zalecane. Dlatego zadbaj o siebie, gdyż w czasie ciąży nie będziesz mogła wykonywać niektórych zabiegów. Do takich zabiegów zalicza się:

  • botoks – jedna z najskuteczniejszych metod usuwania zmarszczek mimicznych z górnej części twarzy, w tym przede wszystkim kurzych łapek, tzw. zmarszczki palacza i bruzdy między brwiami. Niektóre badania wykazały, że zabieg ten jest bezpieczny w czasie ciąży, jednak lepiej nie ryzykować ze względu na zawarte w nim toksyny, które mogą szkodzić dziecku. Natomiast w czasie planowania ciąży zabieg ten jest jak najbardziej bezpieczny;
  • stosowanie chemicznego peelingu – polega na nałożeniu na skórę odpowiedniej mieszaniny związków chemicznych o określonym stężeniu. Wpływa na odnowę skóry i działa odmładzająco likwidując znaki zmęczenia i starzenia się skóry – szczególnie zalecany dla kobiet planujących ciążę, bowiem później kondycja ich skóry ulega znacznemu spadkowi, ze względu na ciągłe zmęczenie i częste niewyspanie;
  • zabiegi z użyciem lasera.

Produkty do pielęgnacji skóry a planowanie ciąży


Chociaż niewiele jest kosmetyków, których nie powinno się stosować przed zajściem w ciążę, jest jeden najważniejszy wyjątek: środek przeciwtrądzikowy, który zawiera izotretynoinę. Jest to bardzo niebezpieczny środek, który ma działanie teratogenne (uszkadzające płód), a stosowanie jego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Ważne jest, aby pamiętać, że środka tego nie można zażywać nie tylko w czasie ciąży, ale także na co najmniej miesiąc przed planowanym poczęciem. Tak samo nie zaleca się również stosowania preparatów, które zawierają tretynoinę i są aplikowane miejscowo w celu wygładzenia zmarszczek lub przeciwko pryszczom.


Jakie więc można stosować preparaty, gdy ma się problem z cerą i wypryskami, a w najbliższym czasie planuje się zajść w ciążę? Przede wszystkim najlepiej stosować te, które są wydawane na receptę (farmaceuta stwierdzi, czy są w pełni bezpieczne i dobierze odpowiedni środek), a także te ogólnodostępne, które są przeznaczone do miejscowego stosowania – mogą to być środki, które w czasie ciąży nie będą już dozwolone, ale przed nie będą zagrażać przyszłemu płodowi.

Możesz zapobiec problemom ze skórą w czasie ciąży


Jako przyszła mama, na pewno zdajesz sobie sprawę, że jak zajdziesz w ciążę, twoje ciało niewyobrażalnie się zmieni, a co za tym idzie, znacznie pogorszy się ogólna kondycja skóry. Cera może stać się ziemista, oczy ciągle podkrążone, pojawią się wypryski i rozszerzone pory, skóra straci swój blask, a z czasem zaczną się również pojawiać rozstępy. Pamiętaj więc, żeby już w okresie planowania ciąży zacząć szczególnie dbać o swoją skórę i tym samym zapobiec niektórym przyszłym problemom. W tym celu pamiętaj aby:
  • dobrze się odżywiać – żywność powinna być bogata w kwasy tłuszczowe;
  • zażywać witaminę C, jeść dużo produktów, które są naturalnym źródłem witaminy C;
  • zażywać kwas foliowy, żelazo i witaminę B6 – dzięki nim skóra wygląda młodo.
Tak samo staraj się, żeby już w tym okresie walczyć ze zmarszczkami, nawet jeśli jesteś młoda i myślisz, że jeszcze cię to nie dotyczy, to musisz pamiętać, że ciąża wiąże się również z powstawaniem niechcianych zmarszczek. Dlatego możesz poddać się m.in. wypełnianiu zmarszczek, na który to zabieg nie będziesz mogła pozwolić sobie w czasie ciąży.

Pamiętaj, że jeśli nie jesteś pewna jakiegoś zabiegu, tego, czy jest on bezpieczny, nie polegaj tylko na opiniach internautów – najlepiej skontaktuj się z lekarzem specjalistą, który będzie posiadał pełną wiedzę na ten temat. Czasami lekarz może zalecić całkowite powstrzymanie się od upiększeń, jednak nie ma się o co martwić, gdyż w czasie ciąży organizm zatrzymuje dużo wody, tak, że prawdopodobne jest, że wypełni nie tylko drobne zmarszczki, ale także te głębokie.

Autor:

Dorota Bucka

Komentarze do: Pielęgnacja skóry a planowanie dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz