Szukaj

Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży

Podziel się
Komentarze0

Ciąża to najpiękniejszy okres w życiu każdej kobiety. Priorytety nagle ulegają zmianie, a czas ten pełen jest troski i nadziei, która pozwala wierzyć, że wszystko dobre się poukłada. Każda z nas dokłada wszelkich starań, by maleństwo czuło się bezpiecznie, dlatego też oszczędzamy nasze siły, zdrowo się odżywiamy i rezygnujemy z wszystkich używek.

Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży

Niestety pojawiają się sytuacje, w których podjęcie ryzyka jest nieuniknione dla zdrowia i życia matki oraz rozwijającego się w jej łonie płodu. Sytuacją taką jest konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego.

Czy zabiegi chirurgiczne w ciąży są bezpieczne?

Istnieje wiele pytań i wątpliwości zarówno ze strony medycznej jak i etycznej. Niestety bardzo często zdarza się, że ciężko jest podjąć właściwą decyzję, gdyż podejmowane ryzyko jest naprawdę ogromne. Nie można być pewnym powodzenia zabiegu, jednak ponieważ jest on niezbędny, konieczne jest jego wykonanie.

Z jednej strony mówi się, że podejmując decyzję powinno się kierować zdrowie matki, natomiast inaczej wygląda sytuacja w przypadku ciężarnych, gdyż dla matki najrozsądniejszą decyzją jest ta, która ratuje jej dziecko.

Kiedy operacja jest konieczna?

Głównym kryterium przeprowadzenia zabiegu jest diagnoza orzekająca, że wykonanie zabiegu jest koniecznością, a czekanie do rozwiązania stanowi zbyt duże niebezpieczeństwo dla życia matki i dziecka. Oczywiście, jeżeli istnieje możliwość odroczenia zabiegu, to tak też należ zrobić. Musi ona jednak uwzględniać stan zdrowia ciężarnej i nie przewidywać jego istotnego pogorszenia.

Śmiertelność noworodków w 25 tygodniu życia wynosi 90% po 30 tygodniu 15%, zatem jeżeli stan zdrowia matki rokuje dobrze warto ten okres odczekać, ponieważ może uda się przeprowadzić operację i uratować dziecko.

Procent kobiet, które przechodzą w czasie ciąży zabieg chirurgiczny jest niewielki. Według najnowszych badań wynosi około 1-3%. Co więcej, część z nich wykonywana jest w okresie, w którym kobiety nie zdają sobie jeszcze sprawy, że są w ciąży. Inne zabiegi, wykonywane u ciężarnych w późniejszym okresie, mają zazwyczaj na celu ratowanie życia przyszłej mamy. Czasami poddanie się operacji w ciąży to wyższa konieczność, a o jej przeprowadzeniu powinien decydować lekarz. W wielu przypadkach poddanie się zabiegowi to jedyna szansa na urodzenie silnego dziecka i zachowanie jego mamy w dobrym zdrowiu. Decyzję warto jednak skonsultować z kilkoma specjalistami, by być pewnym o jej słuszności.

Zdecydowanie się na operację powinno być wolą obojga przyszłych rodziców, poinformowanych wcześniej o konsekwencjach i istniejącym ryzyku związanym zarówno z zabiegiem w czasie ciąży jak i po jej zakończeniu. Decyzja jest trudna, dlatego też powinni mieć oni zapewnioną opiekę nie tylko położnika, ginekologa i chirurga ale także psychologa i anestezjologa. Ryzyko bowiem dotyczy nie tylko samej operacja ale także działań anestezjologicznych przeprowadzanych w jego trakcie. Leki te bowiem bardzo szybko dostają się do płodu i mogą je uszkodzić, natomiast niewątpliwie anestezjolodzy dobierają leki tak, aby ryzyko jakichkolwiek powikłań było najmniejsze.

Ciąża jest czasem, w którym należy się wystrzegać stresu. Niestety, niekiedy ciężarne kobiety muszą mierzyć się w jej trakcie z wyborami, których konsekwencje mogą je nie tyle stresować, co przerażać. Jedną z takich sytuacji jest podjęcie decyzji o zabiegu chirurgicznym, stanowiącym zagrożenie zarówno dla dziecka jak i matki. Wato jednak pamiętać, że życie matki jest priorytetem, który zdecyduje o tym, czy podjęcie ryzyka jest konieczne.

Komentarze do: Zabiegi chirurgiczne w czasie ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz