Szukaj

Wegetarianizm a zajście w ciążę

Podziel się
Komentarze0

Nie jest konieczne jedzenie mięsa ( nawet drobiu i ryb), aby począć dziecko. Wegetarianki i weganki zachodzą normalnie w ciążę, prawidłowo ją przechodzą po czym rodzą zdrowe dzieci. Wegetarianizm  nie musi szkodzić ani mamie, ani dziecku- pod warunkiem, że jest dobrze zaplanowana.

Wegetarianizm a zajście w ciążę

Dieta wegetariańska dostarcza bowiem z reguły wiele sprzyjających płodności składników znajdujących się w produktach pełnoziarnistych, roślinach strączkowych, świeżych owocach warzywach, lecz bywa też uboga w substancje, w które obfitują z kolei produkty pochodzenia zwierzęcego. Czasem jest też niskokaloryczna.
Istotny składnik, na który szczególnie musisz uważać- zwłaszcza jeśli jesteś weganką- to cynk. Najwięcej tego pierwiastka dostarczają produkty pochodzenia zwierzęcego, więc możesz mieć jego niedobór, skoro ich nie spożywasz. Owowegetarianki i laktowegetarianki znajdą cynk w jogurtach i jajkach. Weganki natomiast- w warzywach i ziarnach , na przykład w ziemniakach spożywanych razem z łupinkami, w fasolniku chińskim, kukurydzy, owsiance i kiełkach pszenicy. Tak czy inaczej codzienne przyjmowanie preparatu prenatalnego uzupełni ewentualne niedobory.

Kolejnym składnikiem, o którym musisz pamiętać, myśląc o poczęciu jest witamina B12, bardzo ważna dla płodności. Naturalnym jej źródłem są tylko produkty zwierzęce. Jeśli jesz nabiał, zdołasz zapewnić organizmowi odpowiednią ilość tej witaminy, lecz stosując ścisłą wegańską dietę, musisz sięgać po produkty wzbogacone w B12 jak na przykład niektóre płatki zbożowe. Także i w tym wypadku jednak braki uzupełnić możesz preparatem prenatalnym.


Należy też zastanowić się czy organizm jest dostatecznie zaopatrywany w żelazo,gdyż wiele źródeł tego biopierwiastka wegetarianie wykreślają ze swojej diety  ( na przykład czerwone mięso ). Pewne jego ilości zawierają: szpinak, suszona fasola, suszone morele, soczewica i płatki owsiane ( owsianka błyskawiczna), a z pomocą zawsze pospieszy preparat prenatalny. Gdyby badanie krwi wykazało niedobór żelaza lekarz może zalecić przyjmowanie go dodatkowo.

Natomiast składnikiem, którego wegetarianki  moją pod dostatkiem jest kwas foliowy, gdyż zawiera go wiele warzyw liściastych i innych produktów spożywanych przez wegetarianki i weganki. Mają one pod tym względem- i to bez większych starań- przewagę na osobami jedzącymi mięso ( jednak na wszelki wypadek powinnaś zażywać preparat prenatalny, gdyż tego składnika nigdy za wiele, nawet jeśli dieta zapewnia spore jego ilości.

Prawdopodobnie produktem, którego spożywasz za dużo jest soja w różnych postaciach (tofu, tempeh , mleko sojowe, nasiona). Białko tej rośliny z przyczyn oczywistych popularne wśród wegetarian może- jak wynika z badań, które jednak są jeszcze na wstępnym etapie- u niektórych kobiet wywołać efekt wywołać efekt estrogeniczny, przedłużając cykl menstruacyjny i zaburzając owulację, co może prowadzić do kłopotów z płodnością. Jeśli przepadasz za soją to  przypuszczalnie powinnaś zmniejszyć jej spożycie szczególnie gdy już masz trudności z zajściem w ciążę. Za dużo soi to znaczy ile ? Bardzo dużo, czyli więcej niż litr mleka sojowego dziennie.

Wegetarianka planująca zajść w ciążę nie powinna zatem obawiać się o swoje zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. Przede wszystkim musi jednak systematycznie kontrolować stan zdrowia i robić zalecone przez ginekologa badania. Jeżeli będzie pod stałą opieką specjalisty, jej ciąży nie powinno nic zagrażać.

Autor:

Marta Kleszowska

Komentarze do: Wegetarianizm a zajście w ciążę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz