Szukaj

Czy masa ciała może wpływać na płodność kobiety?

Podziel się
Komentarze2

Kobiety starające się o dziecko powinny zwracać uwagę na wiele czynników: wiek, styl życia, przebyte choroby itp. Jednak niewiele z nich wie o tym, że istotnym elementem wpływającym na poczęcie jest masa ciała. Jest to ważny determinant, który nie tylko wspomaga zajście w ciążę, ale również jest kluczowy jeśli chodzi o jej utrzymanie.

Czy masa ciała może wpływać na płodność kobiety?

Tkanka tłuszczowa a hormony

Większość osób wie, że hormony płciowe wytwarzane są przez jajniki. Jednak prawie 30% z nich jest skutkiem działalności tkanki tłuszczowej. Stąd też możemy twierdzić, że istnieje istotny związek pomiędzy nią a naszą płodnością.

Na rozrodczość kobiet może wpływać zarówno niedowaga jak i nadwaga. Ze względu na to, że tkanka tłuszczowa jest narządem endokrynnym, brak uregulowanej sytuacji hormonalnej może wpływać na nasz metabolizm, skutkiem czego może być otyłość.

Aby dowiedzieć się czy relacja pomiędzy naszą tkanką tłuszczową a hormonami jest prawidłowa, wystarczy zrobić krótkie przeliczenie naszej wagi do wzrostu, czyli należy skorzystać ze wskaźnika BMI.

Czym jest BMI?

Chcąc określić czy aby przypadkiem nie jesteśmy zbyt ociężali w stosunku do naszego wzrostu lub też nader szczupli i ważący tyle, co piórko, należy dokonać obliczenia, które pozwoli nam stwierdzić, czy aby nasze wymiary nie będą przeszkodą do zajścia i utrzymania ciąży.

Potocznie zwany wskaźnik BMI, czyli Body Mass Index, określa związek pomiędzy naszą masą ciała a wysokością. Dzięki tym dwóm czynnikom jest w stanie określić lepiej zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, aniżeli sama waga.

BMI obliczamy przez jedno z prostszych działań matematycznych, czyli podzielenie swojej masy ciała przez wzrost. Całość podnosimy do kwadratu i w taki sposób wychodzi nam wyżej wspomniany wskaźnik. Można również znaleźć gotową tabelę wyników w Internecie czy też w książkach o tematyce medycznej.

Po dokonaniu obliczeń lub też sprawdzeniu w źródłach, należy nasz rezultat porównać z poszczególnymi kategoriami. Najodpowiedniej jest, kiedy nasza wypadkowa mieści się w przedziale 18,5 do 24,99.0

Pozostałe wyniki, które powinny nas niepokoić to: rezultat poniżej 18,5 - oznacza niedowagę, wówczas zanim rozpoczną się starania o dziecko należy systematycznie przybierać na wadze; powyżej 25 do 29,9 – nadwaga, aby bezproblemowo zajść w ciążę, najlepiej schudnąć kilka lub też kilkanaście kilogramów; oraz powyżej 30 – wskaźnik otyłości, istnieją poważne podstawy do twierdzenia, iż właśnie ten czynnik będzie sprawiał dużo kłopotów przy próbach starania się o dziecko.

Problemy przyszłych mam z nadwagą

Nawet niewielka nadwyżka kilogramów może przyczyniać się do problemów z płodnością. Spowodowane jest to nadmierną ilością estrogenów, które wpływają na zaburzenie cyklu owulacyjnego lub też przyczyniają się do jego braku. Problem wpływu nadwagi na zajście w ciążę dotyczy także tych kobiet, które miesiączkują regularnie i nie mają problemów w tej sferze.


Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość kilogramów może przyczyniać się do o wiele większych zaburzeń, np. podwyższenia poziomu insuliny lub testosteronu czy poważniejszych chorób kobiecych, takich jak zespół wielotorbielowatych jajników.

Problem nadmiaru kilogramów możemy analizować poprzez rozróżnienie na nadwagę nabytą i wrodzoną. W pierwszym przypadku, nieprawidłowa masa jest często skutkiem nieodpowiedniej diety, nadmiaru cukru i tłuszczów itp. Sytuacja ta jednak pozwala na stosunkowo nieproblematyczne zrzucenie niepotrzebnych kilogramów. Kiedy jednak mamy do czynienia z osobą, której nadwaga ma uwarunkowania genetyczne, to jest to trudniejszy problem. Dlatego też takie kobiety powinny szczegółowo kontrolować oraz pilnować się w spożywaniu posiłków, są one wręcz zobligowane do aktywności fizycznej oraz do diety.

Podczas gdy uda nam się zajść w ciążę, nie jest to równoznaczne z końcem kłopotów. Nadwaga może stać się przyczyną poronienia, skutkuje często cukrzycą czy nadciśnieniem tętniczym. Równie często wskutek nadmiaru kilogramów kobiety te mają dłuższy poród (często także trudniejszy w przebiegu) lub też wymagane jest cesarskie cięcie. Jednak problemy nie kończą się na samej matce. Otyłość czy nadwaga mogą być przyczyną chorób dziecka, np. często występują wady cewy nerwowej oraz inne wrodzone schorzenia.

Jak niedowaga wpływa na zajście w ciążę?

Pierwszym symptomem związanym z wpływem niedowagi na funkcjonowanie naszej gospodarki hormonalnej są zaburzenia lub brak miesiączkowania. Również nieregularna owulacja może być wskaźnikiem, że jest coś nie tak. Skutkuje to nie tylko trudnościami z zajściem w ciążę, ale często wręcz problemami z zapłodnieniem.

Osoby nazbyt szczupłe powinny dociekać skąd się bierze ich stan – czy jest to skutek nadmiernego odchudzania się, czy jest to może spowodowane kwestiami genetycznymi, a może jest to sprawa związana z chorobą lub pewnego rodzaju zaburzeniami.


Nawet, jeśli przy niewielkiej wadze uda się osiągnąć cel, jakim jest bycie mamą, to niedowaga może utrudnić cały ten okres poprzez wzmożone nudności oraz wymioty. Może być też główną przyczyną problemów z utrzymaniem ciąży oraz poronieniem.

Wpływ zaburzeń pokarmowych na płodność kobiet

Istnieje w obecnej dobie wiele schorzeń, które mają istotny wpływ na szanse zajścia w ciążę. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, jeśli kobieta w swoim życiu borykała się albo nadal ma problemy związane z takimi zaburzeniami pokarmowymi, jak anoreksja czy bulimia.

Dolegliwości te naruszają stabilność gospodarki hormonalnej, przez co utrudniają zapłodnienie. W przypadku pierwszego schorzenia, niewielka ilość oraz różnorakość przyjmowanych produktów, a często również wyczerpujące ćwiczenia, przyczyniają się do wręcz niebezpiecznie niskiego poziomu masy ciała. Dlatego też nieleczona anoreksja może prowadzić do zaniku miesiączkowania i cyklu owulacyjnego, jak również do trwałych uszkodzeń w systemie rozrodczym.

Natomiast osoby cierpiące na bulimię, ze względu na ciągłe objadanie się, a następnie zwracanie całego pokarmu poprzez wymioty, również mogą mieć problemy z zajściem w ciążę. Mimo że często posiadają prawidłową masę ciała czy nie występują u nich zaburzenia w menstruacji.

W obydwu przypadkach mamy do czynienia z ubogą dietą, która nie dostarcza organizmowi potrzebnych mikroelementów, składników mineralnych, substancji odżywczych czy witamin. Dlatego też libido osób cierpiących na powyższe schorzenia jest często bardzo niskie, jakość komórek jajowych nie najlepsza, a w macicy nie występują wystarczające warunki do rozwoju płodu.

Jednak stosowanie leczenia zwiększa szansę na zajście w ciążę u osób chorujących na bulimię czy anoreksję. Dlatego mimo tylu zagrożeń, istnieje realne prawdopodobieństwo, że dzięki próbom uporania się z tym schorzeniem, uda się jeszcze zostać mamą.

Problemy z masą ciała a płodnością dotyczą także mężczyzn

Oczywiście kobiety, jako te, które noszą w swoim ciele nowe życie, powinny zwracać szczególną uwagę na swoją wagę. Jednak należy pamiętać, że „do tanga trzeba dwojga” - mężczyźni również mogą mieć problem z płodnością w przypadku nieodpowiedniej masy ciała.

Produkcja plemników może być zaburzona, jeżeli partner kobiety posiada nadwagę. Również nadmiar kilogramów może przyczyniać się do podniesienia temperatury jąder, co jest niebezpieczne dla zdrowia męskich sfer intymnych.

Nadmiar tkanki tłuszczowej powoduje zamianę testosteronu w żeński estron, który ogranicza wytwarzanie nasienia a także obniża jego jakość (przez co może negatywnie wpłynąć na zapłodnienie kobiety).

Również męskie libido jest zagrożone przy nadwadze, a otyli mężczyźni często mają trudności z poczuciem podniecenia i z osiągnięciem erekcji, gdyż złogi tłuszczu blokują przepływ krwi w członku.

Wydawać by się mogło, że waga nie ma tak istotnego wpływu na to, czy uda nam się zajść w ciążę czy też nie. Często doszukuje się różnych chorób, schorzeń czy też problemów psychicznych, które uniemożliwiają zapłodnienie. Jednak czasem należy się po prostu zastanowić czy aby przypadkiem wina nie leży po stronie naszej masy ciała. Jest to jednak problem, który da się rozwiązać.

Autor: Urszula Walkiewicz

Komentarze do: Czy masa ciała może wpływać na płodność kobiety? (2)

ania.ladeevit
ania.ladeevit 14-04-2013 01:22

Waga

2

Już przed planowaną ciążą, kobieta powinna zadbać o prawidłowe odżywianie. Waga przyszłej mamy jest bardzo ważna, nie tylko ze względów estetycznych ale przede wszystkich zdrowotnych. W ciąży należy kłaść nacisk na odpow... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze