Szukaj

Jakie są najczęstsze infekcje intymne w ciąży?

Podziel się
Komentarze1

Ciąża jest okresem, kiedy przez organizm kobiety przetacza się prawdziwa lawina zmian. Szalejące hormony sprzyjają niestety występowaniu różnorakich stanów zapalnych i infekcji. Warto więc dowiedzieć się jak najwczesniej, kiedy cialo daje nam znaki, że coś jest nie tak.

Jakie są najczęstsze infekcje intymne w ciąży?

W okresie ciąży wiele przyszłych mam skarży się na infekcje pochwy, które objawiają się uciążliwymi upławami, swędzeniem, czy pieczeniem. Jest to schorzenie występujące na tyle często i powszechnie, ponieważ zmienia się gospodarka hormonalna organizmu. Zmiany hormonalne sprawiają, że pH pochwy staje się zasadowe, a to ułatwia rozwój różnego rodzaju grzybów i bakterii. Dla ciężarnej kobiety infekcje bakteryjne są o tyle groźniejsze, że mogą doprowadzić do rozwiniecia się groźnych powikłań i doprowadzenia nawet do przedwczesnego porodu. Niezwykle istotne jest więc przestrzeganie podstawowych zasad higieny.

Najczęstsze choroby intymne w czasie ciąży

Bakteryjne zapalenie pochwy

Wywołane jest przez bakterie beztlenowe znajdujące się w pochwie. Bakterie mlekowe, które w zdrowym organizmie umiejscowione są w drogach rodnych są tym razem wypierane ze swojego pierwotnego środowiska właśnie przez beztlenowce.

Objawy: silny, białawo-żółty wyciek, rzadki bądź pieniący się, palący ból i świąd, nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy, ból przy oddawaniu moczu i podczas stosunku płciowego.

Leczenie

Na początku ciąży istnieje szansa na wspomaganie naturalnej mikroflory dzięki stosowaniu produktow bogatych w witaminę C i kwas mlekowy. W dalszym przebiegu ciąży bakteryjne zapalenie pochwy leczy się również odpowiednio dobranymi antybiotykami.


Nieleczone schorzenie grozic może na początku ciąży poronieniem, a w zaawansowanym etapie doprowadzić może nawet do zbyt szybkiego pęknięcia pęcherza płodowego i porodu przedwczesnego. Powikłaniem nieleczonego przewlekłego zapalenia pochwy mogą być także: zapalenie błony śluzowej macicy, zapalenie przydatków, nawracające zapalenia dróg moczowych.

Grzybica

Wywoływana jest przez drożdżaki, najczęściej Candida albicans. Objawy są uporczywe pieczenie i swędzenie pochwy oraz warg sromowych. Ponadto sygnałem wystąpienia grzybicy mogą być gęste upławy w różnych odcieniach od mlecznobiałych po żółte. Wydzielina z pochwy często jest grudkowata i serowata, przez co przypominać może zsiadłe mleko albo twaróg. Co jednak istotne, w przeciwienstwie do zakażenia bakteryjnego, zapach wydzieliny przy grzybicy jest praktycznie nie wyczuwalny; czasami może kojarzyć się z wonią drożdży. Poza tym najczęściej upławom towarzyszy uczucie suchości w pochwie, a wargi sromowe bywają zaczerwienione i obrzęknięte.


Leczenie

Grzybicę pochwy najczęściej leczy się czopkami dopochwowymi i kremami zawierającymi substancje przeciwgrzybicze. Nawet jeżeli mamy wrażenie, że objawy ustąpiły, należy stosowac odpowiednie środki do konca terapii.

Rzęsistkowica


Jest to infekcja spowodowana działaniem pasożytniczego pierwotniaka Trichomonas vaginalis. Do zakażenia dojść może tylko poprzez kontakt seksualny. Infekcja ta niestety może nie dawać żadnych objawów. U większości pacjentek zaobserwowana zostaje rozrzedzona, pienista wydzielina z waginy, która może mieć również żółtawozielone lub szare zabarwienie i nieprzyjemny zapach. Wystąpienie tej infekcji wiązac może się ze stałym bólem pochwy, świądem i bólem podczas stosunku, a w nielicznych przypadkach również z wielomoczem. W przebiegu rzęsistkowicy pH pochwy jest podwyższone.

Jak uniknąć infekcji w ciąży?

Aby cieszyć się pełnym zdrowiem w tym niezwykłym okresie, warto pamiętać o kilku zasadach:
  • należy myć się od przodu ku tyłowi;
  • należy myć się ręką, unikać gąbek, które mogą być siedliskiem drobnoustrojów;
  • najlepiej myć się zwykłym mydłem glicerynowym lub specjalnymi preparatami o odpowiednim pH;
  • w ramach profilaktyki możemy przyjmować odpowiednie środki zawierające kwas mlekowy;
  • obowiązkowo należy nosić jedynie bawełnianą bieliznę oraz luźne ubrania z naturalnych tkanin;
  • warto też spać w przewiewnych koszulach nocnych.
Autor:

Marta Płaza

Komentarze do: Jakie są najczęstsze infekcje intymne w ciąży? (1)

narciarka
narciarka 22-09-2013 11:17

Infekcje w ciąży

1

nie bardzo zgadzam sie z tym, zeby myc okolice intymne mydlem glicerynowym, mysle ze lepszym rozwiazaniem sa plyny do okolic intymnych z kwasem mlekowym i o odpowiednim pH, dodatkowo trzeba regularnie zazywac probiotyki ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze