Szukaj

Jak dbać o skórę w czasie ciąży?

Podziel się
Komentarze0

Ciąża to prawdziwy sprawdzian dla naszego organizmu. Przyszłe mamy dbać muszą nie tylko o swoje potomstwo, ale i siebie. W tym okresie dużo problemów lubi sprawiać skóra, która narażona jest na powstawanie rozstępów i przebarwień. Jak więc o nią dbać, aby czuć się w swoim ciele jak najlepiej?

Jak dbać o skórę w czasie ciąży?

Gdzie tkwi problem?

Podwyższony poziom estrogenów u kobiety w ciąży sprawia, że skóra bywa przesuszona,swędzi, łuszczy się i narażona jest na podrażnienia. Może być jednak wręcz odwrotnie i cera przyszłej mamy staje się tłusta, upstrzona krostami i niechcianym trądzikiem.  Za tego typu zmiany skórne również odpowiadają hormony. Mimo że jest to dość uciążliwe, to jednak najlepiej unikać stosowania leków przeciwtrądzikowych, gdyż mają one negatywny wpływ na rozwój płodu. Przede wszystkim należy jednak wystrzegać się leczenia podobnych dolegliwości na własną ręke, gdyż będąc w ciąży nie można używać wszystkich kosmetyków. Niektóre maści np. te z tetracyklinami mogą uszkodzić płód, a także wpływać niekorzystnie na wątrobę mamy.  Najlepiej więc odwiedzić dermatologa, który pomoże wybrać odpowiednią kurację.

Innym problemem z jakim mogą zmierzać się przyszłe mamy są pękające naczynka, z którymi poradzić można sobie dopiero po porodzie, dzięki specjalistycznemu zabiegowi zamykania naczynek. Plamy i przebarwienia, które pojawiają się na skórze, zwykle same znikają po porodzie. Niezwykle istotna w tym okresie jest więc ochrona przeciwsłoneczna. Burza hormonów jaka przetacza się przez organizm kobiety w ciąży, sprzyja powstawaniom nieestetycznych przebarwień. Niezbędne stają się więc kremy ochronne z filtrem o wysokości SPF 50.

Brzuch i piersi pod specjalnym nadzorem

Najbardziej narażone na wszelkie negatywne zmiany estetyczne są piersi i okolice brzucha. W momencie przybierania na wadze, jasne jest, że zmieni się również kondycja skóry. Rozstępy, powstające na skutek nadmiernego rozciągania się włókien kolagenu i elastyny, mogą się pojawiac niestety nie tylko na brzuchu, ale również pośladkach, piersiach czy nawet plecach i udach. Skora nie radząca sobie z przyspieszonym rozciąganiem, po prostu pęka, wskutek czego kobieta musi zmagać się z rozstępami. Aby uniknąć podobnych problemów, należy smarować narażone części ciała tłustymi oliwkami lub balsamami. Najważniejszy jednak pozostaje zdrowy , wykluczający słodycze styl odżywiania, który pomoże nam w walce o piękną skórę.

Skuteczne w walce z rozstępami mogą być także masaże skóry, które ciężarna może robić sama, np. masując pod prysznicem ciało szorstką gąbką. Delikatniej masować należy brzuch i piersi (pamiętając o tym, aby omijać sutki), intensywniej zaś uda, pośladki i biodra. Do masażu zastosować można oliwę dla niemowląt, która odpowiednio ujędrnia skórę. Na zakończenie takiego zabiegu przez chwilę można polewać całe cialo na przemian ciepłym i chłodnym strumieniem wody.


Jakie kremy wybierać?

Przymierzając się do stosowania kremów pielęgnacyjnych, pamiętajmy o tym, aby zacząć je stosować najpóźniej w czwartym miesiącu ciąży, rano i wieczorem. Uważajmy jednak aby brzuch masować wyjątkowo delikatnie, by przypadkowo nie spowodować przedwczesnych skurczów. Może zdarzyć się tak, że nie pozbędziemy się rozstępów całkowicie, z pewnością będą jednak mniej widoczne. Chcąc pozbyć się ich za pomocą profesjonalnych zabiegów, należy poczekać do momentu zakończenia karmienia piersią.

Pytanie brzmi jakie kosmetyki wybierać? Jak mówi dr Barbara Jerschina, najlepsze są kosmetyki hipoalergicznych, pozbawione zapachów, ale za to posiadające filtr chroniący przed słońcem. Unikać za to należy kosmetyków z dużym stężeniem kwasów owocowych, a także płynów i kremów, które w swoim składzie mają olejek rozmarynowy, witaminę A, retinol i retinoidy, ponieważ skladniki te mogą być szkodliwe dla dziecka. Ponadto zwróć uwagę na to, aby:

  • używać środków o kwaśnym pH (poniżej 7), a zwykłe mydło zastąpić mydłem glicerynowym
  • od czasu czasu do czasu stosować kąpiele ziołowe, np. z macierzanki, babki lancetowej czy rumianku, które mają działanie kojące i przeciwzapalne
  • raz, dwa razy w tygodniu zrobić peeling całego ciała
  • wybrać krem antycellulitowy. Warto zaopatrzyć się w dwa różne kremy na rano i wieczór. Ten, który będziemy stosować wieczorem, powinien zawierać wyciągi roślinne, które pobudzają krążenie i usuwanie wody i toksyn z tkanek. Wartościowe będą więc, np. środki zawierające wyciąg z nostrzyka, bluszczu, miłorzębu japońskiego, ostrokrzewu, ze skrzypu, z arniki, ruty czy gałązek jabłoni. Rano organizm odczuwa szczególne zapotrzebowanie na energię, aby spalać tłuszcze, jeżeli więc chcemy wspomóc ten proces, używajmy kremów antycellulitowych, które zawierają, np. kofeinę czy teofilinę
  • w sytuacji kiedy nie zmagamy się z cellulitem, sięgnąć tylko po krem przeciwko rozstępom. Zawiera on wyciąg z bluszczu, kasztanowca, skrzypu czy przywrotnika, który pobudza przemianę materii, a także zwiększa produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu uelastyczni skórę. Pamiętajmy jednak o regularnym stosowaniu podobnych specyfików, ponieważ dopiero wtedy będzie można cieszyć się widocznymi efektami
Autor:

Marta Płaza

Komentarze do: Jak dbać o skórę w czasie ciąży?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz