Szukaj

Nadwaga a zajście w ciążę

Podziel się
Komentarze0

Czym właściwie jest nadwaga? Mówiąc najprościej, jest to zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej, której poziom znacznie przewyższa optymalne normy zdrowotne. Może być wrodzona lub nabyta pod wpływem chorób, zaburzeń metabolicznych lub spowodowana jest po prostu przez nadmierne spożywanie pokarmów.

Nadwaga a zajście w ciążę

Jak się okazuje, obecnie nadwaga mianowana została chorobą cywilizacyjną. Szacuje się, że z problemem tym boryka się 1.4 mld ludzi na całym świecie i co gorsza, na liczba nadal się powiększa.

Kobiety czy mężczyźni – kto częściej?

Jak się okazuje, to właśnie kobiety częściej borykają się z problemem nadwagi. Powodem zwykle jest zła dieta, brak ruchu, równowagi hormonalnej, stres, alkohol czy rzucanie palenia. Jest to dosyć poważny problem, ponieważ nie tylko powoduje różne kłopoty zdrowotne, ale także kobiety te nie mogą zajść w ciąże, a jeśli im się uda, to utrzymanie dziecka jest trudne. Zwiększa się bowiem ryzyko porodu przedwczesnego oraz pojawić się może nadciśnienie tętnicze a nawet zakrzepica żył.

Sama ciąża również sprzyja otyłości. Kobiety, które przybrały na wadze ok. 12 kg, na ogół nie mają problemu z powrotem do starej wagi. Sytuacja natomiast wygląda nieco gorzej, gdy znacznie przekroczą one średnią.

Utrzymanie prawidłowej masy ciała jest bardzo istotne w życiu każdej kobiety. Abstrahując od estetycznego wyglądu, chodzi głównie o zdrowie. Otyłe kobiety częściej mają problemy np. z owulacją, ponieważ produkowane w tkance tłuszczowej estrogeny podwyższają się, a  ich nadmierna produkcja niekorzystnie wpływa na przebieg cyklu płciowego. Zwiększona masa ciała może także zmniejszyć skuteczność stosowania antykoncepcji doustnej, przez co odsetek nieplanowanych ciąż u kobiet otyłych jest znacznie większy, w przeciwieństwie do kobiet o prawidłowej wadze ciała.

U kobiet otyłych będących w ciąży często pojawiają się problemy diagnostyczne. Dużo trudniejsza jest ocena obrazu ultrasonograficznego płodu ze względu na gorszą penetrację podściółki tłuszczowej przez fale dźwiękowe. Pojawiają się także nasilone dolegliwości typu żylaki, a także opuchlizny wokół kostek. Mogą także występować epizody choroby zakrzepowo – zatorowej, której skutki powodują między innymi nadmierne duszności. Pojawiają się również częste zaparcia i dolegliwości bólowe pochodzące z wątroby.

Niebezpieczeństwo dla płodu i matki

Nie od dziś wiadomo, że otyłość zwiększa ryzyko cukrzycy. Jest to jednak niezwykle niebezpieczne zarówno dla płodu, jak i matki. Otyłość sprzyja także w sposób pośredni zwiększonemu występowaniu infekcji dróg moczowych, a to z kolei doprowadzić może do trwałego uszkodzenia nerek. Co więcej, z powodu otyłości pojawiają się bóle kręgosłupa, stawów czy nóg. Dziecko mamy, która boryka się z problemem otyłości może urodzić się większe, a wtedy bardzo często konieczne jest cesarskie cięcie. Zabieg ten z kolei niesie za sobą kolejne problemy, gdyż urodzone w ten sposób dziecko ma znacznie osłabioną odporność. Ważne dodania jest również, iż w czasie cięcia utrata krwi u kobiet otyłych jest znacznie większa, a powodują to nieprawidłowe czynniki krzepnięcia. Występują wówczas problemy z podaniem znieczulenia dotchawiczego i konieczne jest podanie zewnątrzoponowego.

Wszystkie wymienione powikłania występują w zależności od tego, jak bardzo zaawansowana jest otyłość u kobiety.

Redukcja wagi przed!

Przed zajściem w ciąże osobom otyłym zdecydowanie doradza się redukcję wagi. Zaleca się wówczas spożywanie mniejszej ilości słodyczy, tłuszczów, picia niegazowanej wody i oczywiście zachęca się do wzmożenia aktywności fizycznej. Badania dowodzą, że jakoś pokarmów spożywanych przez kobietę w ciąży ma ogromny wpływ na zdrowie jej dziecka zarówno w pierwszych miesiącach jak i w późniejszych latach.

Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej kobiety?

Przede wszystkim, powinna być uregulowana – zdecydowanie lepiej jest jeść częściej, natomiast mniej( zaleca się ok 5 posiłków dziennie, w tym 3 większe oraz 2 mniejsze). Ważne jest, aby dieta była również umiarkowana – w I trymestrze zapotrzebowanie na energię jest takie same jak przed ciążą, dopiero w II i III powinno się zwiększyć ilość dostarczanej energii o 300kcal. Nie należy również zapominać o urozmaiconych pokarmach – nie należy jeść przez 3-4 dni tego samego. Trzeba wzbogacać dietę o różnego rodzaju produkty tj. owoce, warzywa, mięso, ryby, zboże czy produkty mleczne.

Oczywiście warto pamiętać o zdrowym rozsądku,który przede wszystkim powinny zachować osoby otyłe. Produkty, których powinny unikać osoby ciężarne z cukrzycą to przede wszystkim: cukier, miód, dżemy, słodycze, majonez, białe pieczywo, alkohol.

Ciekawostką w temacie ciąży u osób otyłych może być przypadek, który opisał dr Grzegorz Południewski w jednym z wywiadów. Mianowicie wspominał on o pewnej otyłej nastolatce, która nie zdawała sobie sprawy, że jest w ciąży i o fakcie dowiedziała się dopiero u lekarza.

Jeżeli planujemy mieć dziecko pomyślmy o swojej wadze i jakie może mieć to konsekwencje nie tylko dla nas, ale także i dla naszego maluszka. Unikajmy kalorycznych produktów, prowadźmy aktywny tryb życia,  a przede wszystkim skontaktujmy się z lekarzem – to on pomoże nam wrócić do odpowiedniej wagi, tak by nie było żadnych problemów z poczęciem dziecka i donoszeniem ciąży.

Komentarze do: Nadwaga a zajście w ciążę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz