Szukaj

Koloryzacja włosów - szkodliwa dla ciąży?

Podziel się
Komentarze0

Podobno będąc w ciąży nie należy łapać się za oparzone miejsce, ponieważ dziecko będzie miało w tym miejscu znamię. Podobno nie należy nosić korali, ponieważ dziecko urodzi się z pępowiną owiniętą wokół szyi... Jak wiele mitów funkcjonuje w naszej świadomości?

Koloryzacja włosów - szkodliwa dla ciąży?

Co jest prawdą?

Oczywiste jest, że czas ciąży jest w życiu kobiety czymś szczególnym. Przez dziewięć miesięcy organizm matki staje się środowiskiem rozwoju i życia dziecka. Wymaga to szczególnej opieki nad swoim ciałem, prawidłowej diety, większej dbałości o otoczenie w którym przebywamy, rozsądku i ostrożności. Udowodnione naukowo jest to, że na przebieg ciąży bardzo zły wpływ ma spożywanie alkoholu i palenie papierosów - używki oraz nadmierny stres to największy wróg dziecka.

Poprzez lata, równolegle do postępu w nauce i badaniach, narastają w naszej społeczności mity i przesądy dotyczące ciąży. Buszując w sieci i szukając informacji na ten temat spotykam wypowiedzi typu:

- “Podobno kształt brzucha oznacza płeć dziecka!”
- ”W poprzedniej ciąży często męczyła mnie zgaga i wszyscy mi mówili, że dziecko będzie miało dużo włosków.”
-”Miałam apetyt na słodycze, wiedziałam że urodzi się dziewczynka”

W odniesieniu do nich, chciałabym podkreślić, że każdy ma prawo wierzyć w to co chce - aczkolwiek żadna z powyższych hipotez nie ma żadnego naukowego potwierdzenia.


Farbować, nie farbować?


Spore zainteresowanie wśród przyszłych mam wzbudza wątek zabiegów fryzjerskich wykonywanych w czasie ciąży. Jaki wpływ na nasze maleństwo będzie miało to, że przefarbuje włosy? Prawdopodobnie żaden, aczkolwiek zabieg bezpieczniej wykonać jest po upływie pierwszego trymestru ciąży. Farbowanie jest zabiegiem przeprowadzanym pozaustrojowo. Związki chemiczne w żaden sposób nie przedostają się z włosów i skóry głowy do krwiobiegu, a to głównie w ten sposób dziecko pobiera substancje odżywcze. Jedyną niepokojącą kwestią odnośnie koloryzacji jest amoniak wchodzący w skład standardowej farby. Amoniak uwalnia się podczas procesu farbowania.

Wdychanie oparu jest szkodliwe, a zapach ten bywa szczególnie drażniący dla kobiety która jest ciężarna, to nie ulega wątpliwości. Jednak przy odpowiednim zagospodarowaniu przestrzeni można zminimalizować występowanie tego faktu - odpowiednia wentylacja pomieszczenia powinna być brana pod wyjątkową uwagę.

Przeglądając oferty różnych renomowanych marek fryzjerskich można znaleźć farby które amoniaku w sobie nie zawierają, i rozpatrzyć można właśnie użycie takiego preperatu lub farby o bardzo małej zawartości tego środka.
Doświadczony fryzjer (poinformowany o tym, że jego klientka jest w ciąży), powinien dobrać taki rodzaj farby, której skład będzie jak najmniej ryzykowny i zadbać o szczególny komfort przeprowadzania zabiegu.

Nie warto rezygnować z zabiegów pielęgnacyjnych i kosmetycznych które sprawiają, że kobieta czuje się zadbana i piękna. Ciąża to czas kiedy priorytetowo powinnyśmy dbać o swoje samopoczucie i psychiczny komfort, a małe, niewinne przyjemności na pewno nikomu nie zaszkodzą. Co do używania środków chemicznych nie zaszkodzi jednak trochę ostrożności.

Autor:

Małgorzata Kopta

Komentarze do: Koloryzacja włosów - szkodliwa dla ciąży?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz