Szukaj

Najczęstsze problemy zdrowotne podczas późnego okresu połogu

Podziel się
Komentarze0

Połogiem nazywamy okres obejmujący średnio 6-8 tygodni następujących bezpośrednio po porodzie, w którym organizm matki powinien powrócić do stanu sprzed ciąży. W tym czasie w całym organizmie kobiety zachodzą procesy odnowy i gojenia.

Najczęstsze problemy zdrowotne podczas późnego okresu połogu

Dotyczy to większości narządów, które w mniejszym bądź większym stopniu były zaangażowane w proces powstawania i rozwoju płodu. Najbardziej widoczne są zmiany w narządzie rodnym, piersiach, układzie mięśniowym brzucha i dna miednicy oraz układzie nerwowym. Związane z tymi zmianami są liczne problemu zdrowotne.

W późnym okresie połogu pojawiają się często problemy związane z mimowolnym moczem. Częste jest popuszczane moczu przy kaszlu, śmiechu, kichnięciu oraz przy dźwignięciu. Związane jest to z utrzymywaniem się poporodowego uszkodzenia mięśniówki miednicy mniejszej i nadmiernego rozciągnięcia pęcherza moczowego. Pomóc przy tej dolegliwości mogą regularne ćwiczenia mięśni Kegla. Ćwiczenia te polegają na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu na ok. 8-10 sekund i powtarzaniu tej czynności w krótkich odstępach czasu zaczynając od 5 powtórzeń dochodząc aż do 25 w miarę wzmacniania się mięśni. Wzmocnione i bardziej elastyczne mięśnie pomogą przy poporodowym nietrzymaniu moczu. Mają też wiele innych pozytywnych zastosowań. Jeżeli to nie pomoże powinnaś wykonać kontrolne badanie moczu, ponieważ geneza mimowolnego moczenia może być inna. Mogą to być np. zapalenia dróg moczowych.


Kolejnym często obserwowanym problemem zdrowotnym jest niedokrwistość. Często w tym okresie ujawniają się nieprawidłowości  z okresu ciąży dotyczące niedoborów żelaza. Jest to także skutek utraty krwi przy porodzie. Jeżeli miewasz bóle głowy, ogólne uczucie zmęczenia i ociężałości powinnaś skonsultować się z lekarzem. Prawdopodobnie zaleci on badania morfologiczne i zaleci Ci odpowiednią kurację. Prawidłowa dieta bogata w żelazo pozwoli Ci uniknąć niedokrwistości.

Utrata włosów jest zjawiskiem bardzo częstym i normalnym w okresie połogu. Włosy po jakimś czasie same odrastają, tak więc nie ma się czym martwić! Na pewno przyspieszysz ten proces dodatkowo o nie dbając i uważając na swoją dietę. Zażywanie witamin i stosowanie odżywek, również zdecydowanie powinno poprawić stan Twoich włosów. Jest to typowy objaw przejściowy podczas trwania, którego dobrze jest nie obciążać włosów farbowaniem czy trwałymi ondulacjami.

Pamiętaj aby mimo wszystko po 6 tygodniu od porodu zgłosić się do lekarza na badania ogólne. Zostanie wtedy sprawdzone, czy rzeczywiście Twój organizm doszedł „do siebie”  oraz czy możesz wznowić współżycie. W tej ostatniej kwestii pomocne mogą okazać się wcześniej wspomniane ćwiczenia Kegla.

Okres połogu jest dość ciężki dla kobiety, jednak odpowiednie dbanie o zdrowie, właściwa dieta i odpoczynek sprawią, że już po siedmiu, ośmiu tygodniach Twój organizm powinien wrócić do stanu sprzed porodu, a Ty wrócisz do pełni sił.

Autor:

Bartłomiej Cerek

Komentarze do: Najczęstsze problemy zdrowotne podczas późnego okresu połogu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz