Szukaj

Hemoroidy to nie temat tabu!

Podziel się
Komentarze3

Spora część osób zna ten problem - swędzi, piecze i przeszkadza w siedzeniu i w sporcie. Pomimo tego, iż niejednokrotnie z dolegliwości tych robi się bezpodstawnie temat tabu to nowoczesne metody leczenia nadchodzą tutaj ze skuteczną pomocą.

Hemoroidy to nie temat tabu!


Żylaki odbytu, znane potocznie pod nazwą hemoroidów, objawiają się głównie pieczeniem i bólem naszej intymnej partii ciała oraz krwią na bieliźnie. Co więcej dolegliwości przeszkadzają przy dłuższym trybie siedzącym i w praktyce seksualnej z naszym partnerem. Uciążliwość problemu może przysporzyć długotrwałego cierpienia, aczkolwiek problem ten jest wyleczalny i możliwy do usunięcia na zawsze.

1. Dlaczego właśnie ja!

Jeśli twój organizm wykazuje zaburzenia układu wydalniczego (biegunki, zaparcia) lub co więcej prowadzisz siedzący tryb życia to bez wątpienia możesz być narażony/a na hemoroidy;  dolegliwość związana z guzkami krwawniczymi może mieć także podłoże genetyczne.

Inne przyczyny powstawania hemoroidów to:

  • ciąża,
  • nadwaga,
  • fizyczny wysiłek,
  • zbyt częste spożycie kawy lub alkoholu,
  • stosowanie ostrych przypraw do posiłków,
  • siedzący tryb życia

To wszystko może zwiększyć wewnętrzne ciśnienie w naczyniach krwionośnych odbytu. Z racji tego, iż przypadłość ta należy do uciążliwych to konieczne jest odpowiednie i szybkie wyleczenie istniejących żylaków odbytu.

2. Żylaki odbytu to choroba, która nie poprzestaje na jednym stadium


W pierwszym stadium hemoroidów powiększeniu ulega tylko ciało jamiste wewnątrz kanału analnego. Z zewnątrz nie będzie ono widoczne. Pierwsze symptomy można zauważyć w toalecie bądź okazjonalnie na bieliźnie w postaci krwi.


W drugim stadium ciała jamiste dalej się powiększają i zaczynają przeszkadzać podczas oddawania kału.  Po wypróżnieniu jednak chowają się one do środka. Pieczenie i świąd to dalsze oznaki tego stadium.

W stadium trzecim hemoroidy są na tyle duże, że przy sporym wysiłku bądź dłuższym bieganiu po prostu zaczynają się poruszać na zewnątrz. Tylko palcem można je przywrócić do normalnego stanu. Pieczenia, świąd ale i krwawienia są charakterystyczne dla stadium trzeciego, które niestety należy już do ciężkiego.

Ostatnie stadium czwarte jest na tyle zaawansowane, że nie jest już możliwe włożenie hemoroidów do środka. Dalszą oznaką tego etapu choroby jest uczucie posiadania obcego ciała w sobie, krwawienie i ból.

Każdy z podanych wyżej symptomów oznacza konieczną wizytę u lekarza. Najlepiej zwrócić się do specjalisty, który specjalizuje się właśnie w leczeniu hemoroidów.


3. Jaki tryb życia zatem porowadzić, by hemoroidom się nie narazić?

By uniknąć niekomfortowych guzków krwawniczych naszego intymnego miejsca, należy wybrać odpowiednie krzesło (nie może ono być ani zbyt miękkie ani też twarde). Powinno się także ograniczyć zbyt długie siedzenie, co pozwoli na uniknięcie parcia podczas wypróżniania w toalecie.

Kolejną wskazówką jest dbanie o ruch w ciągu dnia, który pobudza nasze jelita do pracy. Co więcej zwróćmy uwagę na naszą dietę oraz ilość spożywanych płynów, która powinna być odpowiednia do dziennej zalecanej.

Zdarza się, że pacjenci pytają o kwestię stosunków analnych, co nie ma większego związku z  przypadłością żylaków odbytu. Swego rodzaju masaż kanału analnego wpływa na pozbycie się hemoroidów, ale w żadnym wypadku nie odpowiada za wywołanie ich. W sytuacji, gdy hemoroidy są w stanie zaawansowanym powinno się unikać tego rodzaju stosunku seksualnego.

4. Załagodzenie przyczyny, czy całkowita jej eliminacja? pupa

Krótkotrwale maści, żele i pasty uśmierzają ból, wywołany hemoroidami, aczkolwiek wszystkie te preparaty nie wpływają na całkowite usunięcie problemu, a jedynie na jego minimalną niwelację.

Żylaki odbytu znikną tylko wtedy, gdy usunie się ich prawdziwą przyczynę, poprzez profesjonalne leczenie. Zabieg ambulatoryjny trwa kilka minut i w tym czasie guzki krwawnicze zostają usunięte przez specjalistę. W sytuacji, gdy choroba znajduje się w trzecim bądź już w czwartym stadium, to pomóc może tylko operacyjne leczenie. Istnieje także metoda usunięcia hemoroidów laserowo lub za pomocą specjalnych nożyczek.

Żylaki odbytu to choroba, która niestety wiąże się ze wstydem i skrępowaniem, jednakże nieleczona niejednokrtonie napiętnuje bólem nasze życie codzienne oraz seksualne. Nie zwlekajmy zatem z wizytą u specjalisty, bowiem każda dolegliwość im wcześniej wykryta, tym łatwiejsze i szybsze jej wyleczenie.

Komentarze do: Hemoroidy to nie temat tabu! (3)

Kasia875
Kasia875 14-01-2014 13:29

Hemoroidy to nie temat tabu!

1

600 zł o ile dobrze pamiętam... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Kasia875
Kasia875 23-10-2013 10:08

Hemoroidy

2

Też mialam wstydliwy problem: hemoroidy pojawiły się u mnie pare lat temu. Na początku nie chciałam iśc do lekarza, ale w końcu się przemogłam, bo ból był coraz większy. Nie zwlekajcie, aż zacznie Was potwornie boleć, bo... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze