Szukaj

Jak urozmaicać dietę dziecka?

Podziel się
Komentarze1

Zdrowych nawyków żywieniowych dziecko powinno się uczyć od najmłodszych... miesięcy. Jeśli bowiem nie zostanie przyzwyczajone do prawidłowego odżywiania we wczesnym okresie rozwoju, będzie miało problem nauczyć się tego w późniejszym czasie.

Jak urozmaicać dietę dziecka?

Metabolizm dziecka kształtuje się, gdy jest ono jeszcze w brzuchu mamy. W tym szczególnym czasie jest ona odpowiedzialna za zapewnienie dziecku wszystkich niezbędnych do rozwoju składników pokarmowych, gdyż to, co je matka, ma wpływ na to, co w przyszłości będzie jadło jej dziecko oraz – czy będzie miało ono skłonności do tycia. Wiele kobiet o tym nie pamięta i w czasie ciąży jedzą „za dwóch”, a nie - „dla dwojga”. Przez to już ponad 15% dzieci w Polsce rodzi się z nadwagą i może mieć duży problem z byciem szczupłym w wieku dorosłym.

Pierwszy rok życia dziecka

Kiedy dziecko przychodzi na świat, głównym składnikiem jego diety, staje się mleko. Warto wspomnieć tutaj o błędzie, jaki popełnia większość matek,a mianowicie uczą swoje dzieci, że gdy te są marudne i płaczą, dostają na pocieszenie mleko. To kształtuje w nich pewien mechanizm, który za kilka lat każe im nerwowe sytuacje rozwiązywać zajadaniem się.

Po pierwszych sześciu miesiącach życia dziecka, należy do tego jadłospisu dołączyć inne produkty. Można posłużyć się schematem żywienia, który precyzuje, jakie ilości jakich posiłków mogą być wprowadzane w kolejnych miesiącach. Przede wszystkim należy jednak kierować się rozsądkiem i matczyną intuicją. Dziecku można podawać zupę przecieraną z warzyw z dodatkiem kaszy manny (2-3 g na 100 ml), nie częściej niż raz dziennie. Składnikiem tłuszczowym takiej zupy może być masło, oliwa z oliwek lub niskoerukowy olej rzepakowy.


W okresie od siódmego do dziewiątego miesiąca życia dziecko jest gotowe na jedzenie zup lub przecierów jarzynowych z gotowanym mięsem (bez wywaru). Może także jeść kleik zbożowy bezglutenowy lub glutenowy wzbogacony w żelazo. Maluszkowi można podawać soki i przeciery owocowe, ale nie więcej niż 150 g. Dodatkowo, co drugi dzień dziecko powinno zjeść ½ żółtka.


Dziesiąty miesiąc to czas na zupę jarzynową z kaszką glutenową oraz drugie danie – jarzynkę z gotowanym mięsem (konsystencja potrawy powinna stymulować żucie pokarmu). Dziecko może zacząć jeść niewielkie ilości pieczywa, biszkopty, sucharki. Bez zmian pozostaje spożycie soków i przecierów owocowych. Żółtko również zaczyna być podawane codziennie.

Ostatnie miesiące pierwszego roku życia dziecka, nie wnoszą wiele nowego w jego dietę. Zupa jarzynowa pozostaje bez zmian, do drugiego dania można ewentualnie dodać ziemniaki lub ryż. Kaszki oraz produkty zbożowe mogą być łączone z produktami mlecznymi (np. mleko modyfikowane, twarożek, jogurt, kefir). Ilość podawania soków i przecierów owocowych nadal pozostaje taka sama. Największą zmianą jest jedzenie całego jajka 3-4 razy w tygodniu.

Po pierwszym roku życia

Gdy dziecko ukończy pierwszy rok, można podawać mu do jedzenia to, co innym domownikom. Trzeba być jednak bardzo ostrożnym, gdyż układ pokarmowy maluszka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Jego dieta powinna być ułożona ze szczególną uwagą. Roczne dziecko jest bardzo aktywne i potrzebuje większych porcji, by stać się syte. Należy jednak pamiętać, że dla tego wieku typowe są wahania apetytu. Rodzice nie powinni zmuszać dziecka do zjedzenia większej ilości pokarmu, niż chce tego maluch; on sam wie, ile potrzebuje i jeśli będzie najedzony, w jakiś sposób to zasygnalizuje. Zmuszenie dziecka do nadprogramowego jedzenia, może wywołać w nim niechęć do tej czynności.

Dieta dziecka powinna być urozmaicona i uwzględniać produkty z pięciu podstawowych grup pokarmów: mięsa, ryb, wędlin, jaj, warzyw i owoców, tłuszczów, mleka i nabiału, przetworów zbożowych. Jeżeli dziecko nie ma alergii pokarmowych, nie należy unikać produktów uważanych na uczulające. Maluch powinien być przyzwyczajany do różnorodnych smaków. Zbytnie monotonia  może prowadzić do niedoborów składników odżywczych i ograniczać apetyt dziecka. To również jest przyczyną odrzucania diet związanych z dużymi ograniczeniami, np. wegetariańska.

Autor:

Angelika Szkuta

Komentarze do: Jak urozmaicać dietę dziecka? (1)

ania.ladeevit
ania.ladeevit 14-04-2013 01:25

Karmienie

1

Oczywiście najzdrowszym pokarmem dla dziecka jest pokarm mamy. Kolejne produkty należy wprowadzać stopniowo, mając na uwadze to, że dziecko wyrabia sobie nawyki żywieniowe już od samego początku (dlatego warto zrezygnow... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze