Szukaj

Trwałe oznaki przebytej ciąży

Podziel się
Komentarze0

Podczas ciąży ciało kobiety zmienia się. Powiększający się brzuszek i zaokrąglone piersi świadczą o rozwijającym się dziecku. Po narodzinach maleństwa większość mam zauważa jednak w swoim wyglądzie zmiany. Ich organizm nie wrócił jeszcze do formy sprzed ciąży.

Trwałe oznaki przebytej ciąży

Co się dzieje z ciałem kobiety po porodzie?

Po urodzeniu dziecka nasze życie ulega radykalnej przemianie. Dochodzą nowe obowiązki, troska o bezpieczeństwo maluszka i zaspokajanie jego potrzeb. Jednak zmiany dotyczą też wyglądu świeżo upieczonej mamy. Niewiele jest kobiet, które po porodzie w błyskawicznym tempie odzyskują swoje ciało sprzed ciąży. U większości organizm potrzebuje czasu, a także odpowiedniej pielęgnacji z naszej strony, aby wrócić do dobrej kondycji.

Widoczną na pierwszy rzut oka zmianą jest waga. Kobieta po urodzeniu dziecka traci średnio od 4 – 7 kg, przez kolejne dni i tygodnie organizm powoli pozbywa się nagromadzonych płynów, co również redukuje masę ciała. W ciągu kilku miesięcy przy odpowiedniej pielęgnacji i spożywanych posiłkach powinniśmy pozbyć się większości przybyłych w trakcie ciąży kilogramów.

Kłopoty sprawia również skóra na brzuchu. Jest rozciągnięta, wiotka, mogą pojawić się rozstępy. Jest to wynikiem nagłych zmian zachodzących podczas ciąży. Jeśli skóra była odpowiednio pielęgnowana, elastyczna i brzuch nie powiększył się nam radykalnie, przy odpowiednich ćwiczeniach i diecie dojdzie do swojego dawnego wyglądu.

Piersi kobiety również widocznie się zmieniają. Na skutek gromadzenia się pokarmu w gruczołach mlekowych piersi powiększają się, mogą być obrzmiałe,a nawet bolesne. Bez  pielęgnacji odpowiednimi kosmetykami ujędrniającymi mogą pojawić się brzydkie rozstępy.


Innymi skutkami przebytego porodu mogą być też krwawienia z dróg rodnych, skurcze (z powodu obkurczania się macicy), bóle kręgosłupa, krocza i piersi. Złagodzą je ciepłe okłady lub kąpiele.

W wyniki rozszerzania się miednicy, kobiecie po porodzie może przybyć w biodrach 1-2 cm.

Pielęgnacja ciała w trakcie ciąży

Aby zapobiec nieodwracalnym lub trudnym do zniwelowania zmianom,  kobiety powinny zadbać o swoje ciało już w trakcie ciąży. Odpowiednia dieta to podstawa. Nie powinno się zbyt wiele przytyć, jednak nie wolno nam też stosować radykalnych diet. Należy się odżywiać zdrowo, racjonalnie, dostarczać wszelkich składników odżywczych naszemu maleństwu. Oczywiście alkohol jest zabroniony, gdyż nawet najmniejsza jego dawka może uszkodzić płód. Fast foody lepiej zastąpić zdrowszą żywnością.


Kolejny punkt to właściwa pielęgnacja zmieniającego się ciała. Jeśli właściwie zadbamy o nie już w trakcie ciąży, to po porodzie łatwiej i szybciej odzyska piękny wygląd. Stosujmy więc kosmetyki ujędrniające,szczególnie skórę na brzuchu, pośladkach i piersiach, nawilżające i zapobiegające rozstępom. Jeśli się już pojawią powinnyśmy reagować szybko, traktując je odpowiednimi kremami, nim zamienią się w blizny.

Pewna dawka ruchu podczas ciąży również dobrze wpłynie na nasz organizm. Zapobiegnie nadmiarowi kilogramów i uelastyczni skórę. Istnieje wiele zorganizowanych form aktywności dla kobiet spodziewających się dziecka, np. joga, czy basen.

Jak wrócić do formy po porodzie?

Każda kobieta inaczej reaguje na ciążę i zmiany z nią związane, dlatego nie ma określonego limitu czasu w powrocie do dawnej formy. Metody dojścia do estetycznego wyglądu nie różnią bardzo od tych, które stosujemy w trakcie ciąży.

Jeśli karmimy piersią powinniśmy się zdrowo odżywiać, gdyż to co zjemy ma wpływ na jakość mleka dla dziecka. Jeśli nie zdecydujemy się karmić piersią, a mamy problem ze zbyt dużą ilością kilogramów, można zastosować dietę, również pamiętając by była mądrze skomponowana.

Odpowiednie ćwiczenia fizyczne pomogą nam zredukować wagę i ujędrnić skórę, która po porodzie może być zbyt wiotka. Pomoże też pielęgnacja kosmetykami przeciw rozstępom i ujędrniającymi.

Jeśli mimo ćwiczeń i stosowania kremów skóra dalej jest bardzo wiotka można skorzystać z  usług  chirurga plastycznego. Abdominoplastyka to zabieg, który usunie nadmiar wiotkiej skóry i rozstępów z brzucha oraz  także wzmocni mięśnie.

Autor:

Sylwia Sabala

Komentarze do: Trwałe oznaki przebytej ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz