Szukaj

Karmienie piersią - korzyści dla matki

Podziel się
Komentarze1

Współczesna nauka zajmująca się wczesnym stadium rozwoju człowieka jest zgodna: karmienie piersią stanowi jedyny optymalny sposób odżywiania niemowlęcia w pełni korzystny dla jego rozwoju. Pokarm naturalny jest ekologiczny, łatwo dostępny i posiada nieocenione właściwości dla ogólnego rozwoju i wzmacniania odporności niemowlęcia. Należy podkreślić, że karmienie piersią niesie również korzyści dla matki.

Karmienie piersią - korzyści dla matki

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia i Amerykańskiej Akademii Pediatrii, największe korzyści przynosi karmienie dziecka wyłącznie piersią aż do 6 miesiąca życia. Niemowlę uzyskuje w ten sposób unikalną barierę immunologiczną. Pomiędzy karmiącą matką a niemowlęciem rodzi się silna więź, która będzie miała wpływ na przyszłe życie rodzinne, a także na rozwój emocjonalny i społeczny dziecka.

Kiedy matka podaje dziecku pierś, w jej organizmie zaczyna wydzielać się tzw. hormon szczęścia – oksytocyna. Hormon ten wpływa na poprawę samopoczucia psychicznego, pełniąc równocześnie istotną rolę w procesach fizjologicznych. Stymulując skurcze błony mięśniowej piersi wywołuje odruch wypływu mleka oraz powoduje szybsze obkurczanie się macicy, przyspieszając jej gojenie po porodzie. Z tego powodu regularne karmienie stanowi też zabezpieczenie przed krwawieniem i możliwością wystąpienia infekcji po porodzie.

Według Niemieckiego Centrum Badań Nad Rakiem (Deutsches Krebsforschungszentrum) karmienie piersią przez przynajmniej pół roku obniża o 14% prawdopodobieństwo zachorowania w przyszłości na raka sutka w stosunku do kobiet, które nigdy nie karmiły piersią. Trwanie laktacji związane jest też z wytwarzaniem w organizmie kobiety hormonu o nazwie prolaktyna. Wydziela się ona podczas karmienia piersią, również z korzyścią dla matki: prolaktyna odpowiedzialna jest za hamowanie procesu dojrzewania komórki jajowej i owulacji. Przesunięcie terminu powrotu miesiączki obniża ryzyko anemii z powodu niedoboru żelaza oraz wystąpienia raka jajnika.


Badania nad korzystnym wpływem karmienia piersią na matkę, których wyniki zostały opublikowane w 2002 roku w periodyku medycznym Lancet, dowiodły, że naturalne karmienie obniża ryzyko wystąpienia w późniejszym wieku raka piersi i raka jajnika. Na uwagę zasługują okoliczności wykonania tych badań: przeprowadzono je wśród mieszkanek wiosek rybackich w okolicy Hong Kongu, karmiących swoje dzieci wyłącznie prawą piersią. Pozwoliło to na porównanie skutków karmienia w obrębie jednego organizmu. Badacze stwierdzili, że u kobiet  po menopauzie wystąpienie ryzyka nowotworu w piersi którą nie karmiły wzrasta czterokrotnie.

Karmienie piersią jest czynnikiem zmniejszającym o 50% ryzyko wystąpienia osteoporozy po 65 roku życia. Dzieje się tak, ponieważ w czasie laktacji kości ulegają demineralizacji, kościec nieco się osłabia, a po zakończeniu karmienia odbudowuje się jako mocniejszy.

Karmienie piersią? Korzyści dla mamy!

1. Szybciej wrócisz do pełnej formy. Oksytocyna przyspieszy koniec połogu, zmniejszając równocześnie ryzyko pojawienia się anemii.

2. Szybciej odzyskasz figurę sprzed urodzenia dziecka. Karmienie piersią to wydatkowanie dużej ilości kalorii. Jeśli połączysz je ze zdrową dietą i aktywnością fizyczną, ułatwisz sobie utratę zbędnych kilogramów.

3. Łatwiej osiągniesz stan równowagi. Prolaktyna wpływa nie tylko na opóźnienie jajeczkowania – jej obecność poprawia nastrój i powoduje, że optymistycznie i z radością podejdziesz do zadań macierzyństwa.

4. Zaoszczędzisz czas… i pieniądze. Mleko matki stanowi zawsze dostępny, idealnie zbilansowany pokarm, którego nie trzeba podgrzewać w środku nocy. Nie trzeba za niego płacić, ani kupować akcesoriów potrzebnych do karmienia sztucznego.

Komentarze do: Karmienie piersią - korzyści dla matki (1)

paulkrz
paulkrz 27-04-2017 17:22

Dieta

1

A jak jest z tą dietą podczas karmienia? Słyszałam, że suplementy dla mam z kwasem foliowym, takie jak mama dha premium są też odpowiednie dla kobiet karmiących piersią. Proszę o odpowiedź.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze