Szukaj

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie ?

Podziel się
Komentarze0

Każda młoda mama marzy o tym, żeby zaraz po porodzie wbić się w spodnie, które nosiła dziewięć miesięcy wcześniej. Powrót do dawnej sylwetki jest możliwy ale nie w trybie natychmiastowym. Warto jest się ruszać już następnego dnia po porodzie, ale delikatnie i z wyczuciem. Przez pierwsze tygodnie nie należy przeciążać mięśni, zwłaszcza mięśni brzucha. Spacery na świeżym powietrzu, oczywiście pod warunkiem, że nie są forsujące, są dobrym rozwiązaniem i od nich można zacząć powracanie do formy.

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie ?

Kobiety uprawiające sport przed ciążą dużo łatwiej przechodzą poród i szybciej wracają do formy zaraz po nim. To, kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie zależy do kilku czynników: od tego, czy był to poród naturalny czy cesarskie cięcie, jak goją się poporodowe rany, jakie jest samopoczucie mamy. W przypadku cesarskiego cięcia konieczna jest wizyta u lekarza, który stwierdzi czy rany po cesarce są w dobrym stanie.

Po przyjściu dziecka na świat, młoda mama z pewnością jest bardzo zmęczona. Relaks po porodzie jest jak najbardziej wskazany, ale trzeba pamiętać, że systematycznie prowadzone ćwiczenia w czasie połogu mają wiele pozytywnych stron. Odnowa tkanek przyspiesza się, mięśnie się wzmacniają, ćwiczenia regulują czynność pęcherza, a także znacząco wpływają na produkcję hormonu szczęścia – endorfiny, co z kolei poprawia samopoczucie.
I co najważniejsze – wysiłek fizyczny prowadzi do uzyskania sylwetki sprzed ciąży.

Ćwiczenia w czasie połogu pozwalają zapewnić prawidłowe napięcie układu mięśniowego. Likwiduje to nadmierne rozciągnięcie się mięśni brzucha i dna macicy.


Regularna gimnastyka zapobiega tworzeniu się zakrzepów, a te  mogą powstać przez zastój żylny. Przyspieszony oddech i krążenie powstałe w wyniku prostych ćwiczeń pomagają temu zapobiec. Przez kilka pierwszych dni, zanim na dobre młoda mama wstanie z łóżka – powinna wykonać kilka energicznych ruchów rąk, nóg, barków, a także głowy.


Poprzez ćwiczenia, które mają miejsce w pierwszych godzinach połogu kształtowana jest prawidłowa postawa ciała. To także nauka przyjmowania prawidłowej postawy przy codziennym zajmowaniu się pociechą.

Jednak intensywność ćwiczeń i ich zakres jest uzależniony od okresu połogu ,w którym znajduje się młoda mama. Nie można samodzielnie wytyczyć sobie programu treningowego, ponieważ może to poważnie szkodzić zdrowiu.

Czas w jakim wzrasta intensywność ćwiczeń jest podzielony na trzy etapy:
I etap – do 6 doby – ćwiczenia oddechowe usprawniające krążenie, początek delikatnych ćwiczeń na okolice brzucha i dna miednicy.
II etap – od 6 doby do 6 tygodnia – ćwiczenia mięśni brzucha, przepony, pośladków oraz dna miednicy i pasa barkowego.
III etap – od 6 tygodnia do uzyskania całkowitej sprawności fizycznej – przywrócenie przedciążowego współdziałania mięśni brzucha, dna miednicy i pośladków.

W trakcie ćwiczeń należy pamiętać o uzupełnianiu płynów, żeby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Wygodny strój treningowy i dopasowany biustonosz sportowy może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie w trakcie ćwiczeń i motywację do dalszej walki o zgrabną sylwetkę.

W przypadku zbyt intensywnych ćwiczeń może dojść do pogorszenia krwawienia poporodowego (wydzielina zmienia kolor na jaskrawo czerwony albo zwiększa się intensywność jej wydzielania), powikłań poporodowych różnego rodzaju, otwarcia ran poporodowych lub po cesarskim cięciu.

W razie pogorszenia się stanu zdrowia w czasie ćwiczeń fizycznych, kobieta powinna niezwłocznie przerwać wysiłek i udać się do lekarza.

Natalia Ul

Komentarze do: Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie ?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz